“Kimseyi susturmuyoruz”

​Dünya otomobil sporları derneği FIA, spor kurallarındaki bir değişiklikle ortalığı karıştırdı; GP sürücülerinin susturulması gerektiği tartşılıyor. F1 Genel Müdürü Stefano Domenicali’ye ‘Formula 1 yıldızlarının ağzı kapatılmalı mı?’ sorusu yöneltildi.  Çünkü, spor kodeksinin 2023 versiyonunu okuyan herkes bu sonuca varabilirdi. FIA’nın tüm yarışmacıları içeren bu davranış kurallarında bir çok soruyu gündeme getiren pasajlar da var. Örneğin “FIA’nın tarafsızlık ilkelerini ihlal etmeleri halinde siyasi, dini ve kişisel görüşlerin sunulması yasaktır” bunlardan biri. “Kendini aşağılayıcı, saldırgan, kaba, küstah veya taciz edici bir şekilde ifade etmek için dil veya jest kullanmak veya başkalarını aşağılama veya küçük düşürmeye yol açabilecek uygunsuz davranışlar sergilemek genellikle yasaktır” cümlesi de bir diğeri. Bunlarla Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin yönergelerine uyum sağladıklarının altı çiziliyor. Bu konuda talep FIA’ya önceden yazılı olarak iletilir ve kural koyucular tarafından onaylanırsa, bir aksiyon alınabilir. Sürücüler ise bu durumda öfkeli. Valtteri Bottas, “Sebastian Vettel gibi bazı pilotların bir şeyleri savunmasını her zaman sevmişimdir. Neden bizi kontrol etmek istediklerini anlamıyorum. Bir şey söylemek istiyorsak bize izin verilmeli” diyor.

Dünya şampiyonu Max Verstappen ise, “bu düzenlemenin gerekli olduğunu düşünmüyorum çünkü temelde insanların artık konuşmasına izin verilmemesini sağlıyor ve bence durum böyle olmamalı” dedi. Albon da şunları söyledi: “sürücülerin genellikle çeşitli nedenlerle ayağa kalkma konusunda iyi bir iş çıkardıklarını düşünüyorum. Pilotlar önemlerini doğru şekilde kullanıyorlar.” Formula 1 Genel Müdürü Stefano Domenicali de tartışma hakkında konuştu. 57 yaşındaki İtalyan, şunları söyledi: “Formula 1 kimseyi susturmaz. Yirmi sporcumuz, on takımımız, birçok sponsorumuz ve hepsinin farklı görüşleri var. Bu konuda kimsenin haklı veya haksız olduğuna karar veremem ama gerekirse görüşlerini açıkça ifade edebilecekleri bir platform sunmak uygun olur. Bu tutumu değiştirmiyoruz. Formula 1, birçok kültürü ve değeri kapsayan küresel bir takipçi kitlesine sahip. Bu, sporun doğru olanı savunması için muazzam bir fırsat. Herkesin görüşlerini özgürce ifade etme hakkı vardır. Sadece gerekli üslubu ve saygıyı istiyoruz” diye konuştu. | Speedweek, 8 Şubat 2023 : 13.00

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Otomobil sporları konusunda ülkemizin en eski ve tek periyodik dergisi Ralli Dünyası’nın bugüne kadar yayınlanmış sayılarının kapaklarını görüntülemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Go To Top
%d blogcu bunu beğendi: