Eskişehir

Ulusal takvimin ilk, kupanın ikinci yarışı Evofone ESOK Rallisi başladı. Eskişehir Rallisi son yıllarda ERT’ye dahil olduğundan beri sorunsuz bir yarış olarak yapılmaya devam ediyor. Bu sene Bodrum’da şeytanın bacağını kıran ralli seksen dört startı Evpfone Esok Rallisi’nde doksan kayda yükseltmeyi başardı. (Yarışta kaç kişi start aldı bilmiyorum yarışın ikinci gününde henüz resmi web sitesinde start listesi yayınlanmıştı.)

Kayıt ve start sayının artması sporumuz için önemli bir durum. Zira pandeminin bittiği ve seyircili günlere kavuşacağımız günler geldiğinde bu sayılar korunuyor olursa, seyirciler için de festival havasına girer bu da organizasyona heyecan katar.

Bu arada Esok Rallisi’nin resmi web sayfasında bir Şeref Tablosu yayınlamışlar. Bu en azından hem ulusal ralli hem de ulusal off road yarışları için bana göre düşünülmesi gereken bir şey. Organizasyonun değerine değer katmış. Düşünenin aklına sağlık.

Bu arada yine ARB Başkanı Murat Güray’ın sosyal medya hesabındaki paylaşımından gördüm. Paylaşımında Tüm Yarışmacı arkadaşlarımızın Dikkatine.. Cuma akşamı start öncesi boş zamanımızda hep beraber Demir Berberoğlu’nun kabrini ziyaret edip bir fatiha okuyacağız, cuma teknik kontrolden sonra 18:30-19:00 arası servis alanından beraberce gidelim…” demişti Murat Güray.

Rahmetli Demir abi kendi adının yaşatıldığı sezonda, kendi şehrinde mutlaka anılmalıydı. Düşünen herkesin aklına gidebilenlerin de ayağına sağlık.

*****

Pandemide otomobil sporları

Malum bu günlerde yarışlar hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasına denk geliyor. Hal böyle olunca yarışların çeşitli platformlarda canlı yayını daha da çok aranır oldu. Geçtiğimiz senelerde bazı organizasyonlar TRT tarafından da yayınlanmaktaydı. Hatta Antalya Kepez’de organize edilen Drag yarışı TRT’den canlı verilmiş, hiç azımsanmayacak sayıda da ilgi görmüştü. Sezonun başındayken bu konuya bir el atılmalı derim.

Diğer bir taraftan hazır kayıt sayıları artmaya başlamış, sporda yeni isimleri kayıt listelerinde karşılaşıyorken özellikle de ralli için yeni araç konusuna el atılmalı. Bu anlamda Fiat’tan beklenti büyüktü fakat maalesef olmadı. Spora yeni başlayacak olan sporcular hâlâ Volkan Işık’ın kazandırdığı Palio’lardan edinerek ancak ralliye başlayabiliyor. Fakat artık araçların satışı ve el değiştirme hızı çok düştü. En azından kupa da yarışılabilecek ucuz araçların etaplara inmesi lazım. Federasyon belki de doğrudan olaya müdahale edemez ama bu konuda araç hazırlayabilecek garajlarla görüşerek çeşitli kolaylıklar sağlayabilir diye düşünüyorum.

*****

Seyircisiz sezonun devamı

Haftaya ulusal da İMOK’un tırmanması, Körfez’de bir drift ve her senenin klasikleşen klasik rallisi Bahar Rallisi var. Tırmanma ve klasik ralli belki neyse de drift seyircisiz nasıl yapılacak? Olayın özüne aykırı bir durum gibi geliyor bana siz de öyle düşünmüyor musunuz?

Acaba yarışı Cuma gününe alıp pandemi kurallarına uygun bir şekilde seyirci alsalar olmaz mı? Hayır özünde izleyiciye görsel Show yapmak olan bir branşın seyircisiz olması gerçekten işin heyecanını kaçırıyor.

*****

Offroad’da ilk start Antalya

Ulusal Off Road Şampiyonasında ilk start Ramazan Bayramı sonrası Antalya’da alınıyor. Bayram dönemi pandemi kurallarının sertleşeceği bayram sonrası ise gelecek veriler ışığında biraz daha kuralların esnetileceği bekleniyor. Bu açıdan seyircisiz sezon off road’u teğet geçebilir. Bakalım offroad’da da ralli gibi kayıt patlaması yaşanacak mı? İzleyip göreceğiz. | 24 Nisan 2021 : 12.25

Son 100 haber

Yoruma kapalı

Go To Top
%d blogcu bunu beğendi: