Japon podyumu TGR’nin

TGR, Japonya Rallisi’nde kendi sahasında rüya gibi bir 1-2-3 finiş elde ederek başarılı bir sezonu şık bir şekilde tamamladı; Elfyn Evans, takım arkadaşları Sébastien Ogier ve Kalle Rovanpera’nın önünde zafer ilan etti. WRC’nin Toyota City çevresindeki Aichi ve Gifu vilayetlerinin dağlarındaki teknik ve zorlu asfalt yollara yaptığı ikinci ziyaret, cuma günkü etapların ilk tam gününde şiddetli yağmur, zorlu mücadeleye önemli ölçüde katkıda bulundu ve Evans, zaferinin temellerini burada attı. Cuma sabahı aşırı yağışlı havada iki etap galibiyeti, rakipleri sorun yaşarken takım arkadaşlarına karşı neredeyse bir dakika 50 saniyelik bir fark açmasına yardımcı oldu. Cumartesi ve Pazar daha değişken ve kaygan koşulları beraberinde getirdi, ancak Evans her iki günde de ustalıkla galibiyeti garantilemeyi başardı. Bu süreçte o ve Martin de şampiyona ikincisi oldular.

Ogier başlangıçta Evans’ın hızına yakındı ancak cuma öğleden sonra bariyere temas ettikten sonra biraz zemin kaybetti, Rovanpera ise yolu açarken en zorlu koşullardan bazılarıyla karşı karşıya kaldı. Cuma gününden sonra 20 saniyeden az bir farkla ayrıldılar ancak ikisi de zorlu koşullarda kendi konumlarından ziyade takımın sonucunu en üst düzeye çıkarmaya odaklanmayı tercih etti. Ogier ve co-pilotu Landais, yılın başında aldıkları üç galibiyetin ardından dördüncü podyumu 1:17,7 saniye geride tamamlarken, Rovanpera 28,8 saniye daha geride kalarak bu sezon sekizinci kez podyumda yer aldı. TGR WRC Challenge Programı pilotu Takamoto Katsuta kendi evindeki yollarda yine etkileyiciydi. Japonya Rallisi’nde art arda ikinci kez podyum elde etme umutları, cuma günkü ilk etabın aşırı koşullarındaki bir virajda yaşadığı temasla suya düştü ve beş dakikadan fazla zaman kaybetti, ancak olağanüstü bir hızla karşılık verdi: yarışın geri kalanında en hızlı sürücü oldu. Genel klasmanda 20 saniye farkla beşinci oldu. ­| 21 Kasım 2023 : 14.00

Ne dediler? | Akio Toyoda; “Japon tarzında sürekli iyileştirme yoluyla ralli kültürünü teşvik etmek’ ve ‘ralliyi Japonya’da önemli bir sonbahar geleneği haline getirmek’. Bunlar geçen yıl Japonya Rallisi’nden sonra dilediğim şeylerdi. Bu yıl Japonya Rallisi tüm bunları gerçeğe dönüştürdü. En etkileyici şey ise Toyota Stadyumu’nu özel etaplardan biri olarak kullanabilmemizdi. En iyi sürücülerin sürüşünü yakından izleyebilmek ve bu kadar çok seyircinin önünde araba sürebilmek. Hem taraftarlar hem de sürücüler için heyecan verici ve muhteşem deneyimlerle dolu bir ralli oldu. Ralli arabalarının güçlü performansının çocukların hafızasında kalacağına inanıyorum. Kalle, Elfyn, Takamoto ve Jari-Matti, çocukluğunda ralliye çok yakın oldukları için ralli pilotu oldular. Çocukluğumda babam beni sık sık pistlere götürdüğü için motor sporlarını da sevmeye başladım. Bu tarz ralli etkinliklerine devam edersek motor sporlarının Japonya’da bir kültür haline geleceğinden ve daha popüler olacağından eminim. Japonya Rallisi 2023’ün büyük bir başarıya ulaşması için çok çalışan herkese teşekkür etmek istiyorum.”

“Elfyn ve Scott, zaferinizden dolayı tebrikler! Siz ikiniz geçen yılın unutulmuş eşyalarını toplamakla harika bir iş çıkardınız! Bu yıl iki kez podyuma çıktığın için teşekkür ederim! Seb ve Vincent, sonunda sizinle birlikte podyuma çıkabildiniz! Japon yollarından geçen yıla göre daha fazla keyif aldığınız için teşekkür ederiz! Kalle ve Jonne, aynı zamanda sizinle birlikte ilk kez podyuma çıktım! Aynı zamanda ben işbaşındayken büyük bir sorun yaşamadığınız ilk ralli oldu. Bize şampiyon koşusunu gösterdiğiniz için teşekkür ederiz! Takamoto ve Aaron, bize gerçekten hızlı araba kullanma yeteneğinizi gösterdiniz. Ayrıca beladan sonra asla pes etmeyen bir Takamoto da gördük. Bu kadar güçlü bir Takamoto gördüğüme gerçekten çok sevindim. Dünya çapında bir sürücü olarak büyük ilerleme kaydettiğiniz için teşekkür ederiz! Jari-Matti ve takımdaki herkes, şampiyon olarak eve döndüğünüz için ve bize en iyi sonucu verdiğiniz için teşekkür ederiz! Gerçekten harika bir sezondu. Çok teşekkür ederim ve mutlu Noeller!”

Jari-Matti Latvala; “Bu, sezonu Japonya’da 1-2-3’lük bir skorla bitirmemiz için gerçekten harikaydı. Bu gerçekten rüya gibi bir sonuç. Buraya tek bir hedefle geldik, o da galibiyet almaktı ve sonunda podyumun her adımını doldurduk. Taka’nın mücadele ederek beşinci sıraya geri dönüşünü görmek de harikaydı. Böylesine zorlu bir hafta sonundan daha fazlasını umamazdık. Sürücülerimizin hepsi, takım için mümkün olan en iyi sonucu elde etmek ve sezonu bu kadar yüksek bir seviyede bitirmek için gerçekten harika bir iş çıkardılar. Bu yıl harika işler çıkaran takımdaki herkes adına gerçekten çok mutluyum.”

Kalle Rovanpera; “Şu anda inanılmaz bir duygu. Bu, Japonya’da podyumda üç araca sahip olmak takım için rüya gibi bir sonuç. Bu hafta sonu bu kadar zor şartlarda bunu yapabilmemiz oldukça şaşırtıcı. Ekibin tutarlı ve hızlı olabileceğimizi bir kez daha kanıtladığını düşünüyorum. Ayrıca çok iyi sürüş yaptığı için Taka’yla gerçekten gurur duyuyorum ve O’nun zamanlarını gördüğüm içinn çok sevindim. Bu haftaki atmosfer pek çok taraftarla çok iyiydi: İnsanların ralliden keyif aldıklarını ve tezahürat yaptıklarını görmek güzeldi. Sezonu bitirmenin gerçekten harika bir yoluydu, özellikle de böyle bir takım sonucuyla podyumda yer almak.”

Elfyn Evans; “Tekrar podyumun en üst basamağında olmak gerçekten çok güzel, hatta takım için durum 1-2-3 olduğunda daha da güzel. Bu harika bir sonuç ve Toyota için kendi sahamızda bundan daha iyi bir ralli isteyemezdik, bu yüzden gerçekten çok memnunum. Uzun ve zorlu bir hafta sonuydu. Cuma günü olağanüstü zorlu koşullar yaşadık ve bu durumdan oldukça büyük bir farkla çıktık. O zamandan bu yana, tamamen zorlamak yerine aradaki farkı yönetmeye çalışmak farklı bir zorluk haline geldi, ancak sonunda oraya ulaştığım için çok mutluyum. Ekip için çok büyük tebrikler: İnanılmaz bir sezon oldu, araç harikaydı ve herkes adına gerçekten gururlu ve mutluyum.”

Sébastien Ogier; “Bu sonucun bir parçası olmak harika bir duygu. Buraya gelmeyi ve takımın rüya gibi bir sonuç elde etmesine yardımcı olmayı gerçekten istedim. Bence asıl hedef sadece zaferi kazanmaktı, bu yüzden tam bir podyum elde etmek harika ve belki de rüya gibi bir sonuçtan da fazlası. Tüm hafta sonu boyunca koşullar bazı büyük sürprizleri de beraberinde getirdi. Cuma günü zorlu bir başlangıç bekliyorduk ve biz de dahil olmak üzere birçok sürücü hata yaptı veya zaman kaybetti. Daha sonra takıma 1-2-3’ü sunmak için güçlü bir konumda olduğumuzu fark ettik ve benim odak noktam bu sonucu eve getirmekti, ancak bunun gibi kaygan ve çetrefilli koşullarda bu asla kolay olmaz. Umarım tüm ekip bu anın tadını çıkarır: bunu gerçekten hak ediyorlar, bu yüzden onlara teşekkür ederim!”

Japonya Rallisi Genel Klasmanı
1 Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1 Hibrit) 3s32d08,8s
2 Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR Yaris Ralli1 Hibrit) +1dk17,7s
3 Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1 Hibrit) +1dk46,5s
4 Esapekka Lappi/Janne Ferm (Hyundai i20 N Rally1 Hibrit) +2dk50,3s
5 Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR Yaris Ralli1 Hibrit) +3dk10.3s
6 Ott Tänak/Martin Jarveoja (Ford Puma Rally1 Hibrit) +3d28.3s
7 Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Skoda Fabia RS Rally2) +7dk33.7s
8 Nikolay Gryazin/Konstantin Aleksandrov (Skoda Fabia RS Rally2) +8dk49.6s
9 Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (Skoda Fabia RS Rally2) +19dk25.9s
10 Hiroki Arai/Hiroki Tachikui (Peugeot 208 Rally4) +22dk22.7s

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Arşiv

Go To Top