Porto’da lider Kalle

TGR ekipleri cuma günü yakın mücadeleye liderlik ediyor. TGR, Cuma günü Portekiz Rallisinde kıyasıya mücadelenin ardından ilk üç sırayı alırken, Kalle Rovanpera takım arkadaşı Sébastien Ogier’e sadece bir saniye farkla liderlik ederken Takamoto Katsuta podyumda yer aldı. Perşembe gecesi Figueira da Foz’daki açılış süper özel etkinliğinin ardından ekipler, tam hizmet yerine gün ortasında lastik takma bölgesine ev sahipliği yapan Arganil çevresinde dört testten oluşan iki döngüyü geçerek Portekiz’in merkezinde ilk tam gün etaplarıyla karşı karşıya kaldı. Yüksek sıcaklıklar ve kayalık çakıl yollar, otomobiller ve sürücüler için zorlu bir gün haline getirdi, ancak önde gelen rakipler, liderlik tablosunda yalnızca birkaç saniyeyle geride kaldı. TGR-WRT’nin dört ekipten oluşan güçlü kadrosundan en parlak başlangıcı yapan Katsuta oldu. Günün ilk etabında galibiyeti aldı ve sabah ayağını ikinci sıradaki Thierry Neuville’e (Hyundai) karşı 2,9 saniye önde tamamladı. Rovanpera üçüncü, Ogier beşinci oldu ve iki dünya şampiyonu öğleden sonranın en güçlüleri olacaktı.

Portekiz’de üst üste üçüncü galibiyetini hedefleyen Rovanpera, SS6’da Katsuta’dan sadece 0,1 saniye farkla liderliği ele geçirdi ve SS8’deki etap zaferiyle bu farkı 1 saniyeye çıkardı. Rallide rekor altıncı galibiyeti hedefleyen Ogier, hem SS6 hem de SS9’da en hızlı isim oldu ve ikincisini 3,2 saniyelik etkileyici bir farkla kazanarak genel klasmanda 4’üncükten 2’nciliğe yükseldi. Katsuta, Ogier’den sadece 3,7 saniye uzakta ve Ott Tanak’ın (Hyundai) 0,7 saniye önünde podyumda yer almayı sürdürüyor. Elfyn Evans için daha zorlu bir gün oldu ve yolda en kaygan koşulları ikinci sırada yaşadı. SS7’de lastikten çıkan lastik kaybedilen zamana katkıda bulunarak genel klasmanda sekizinci sırada yer alıyor. Cumartesi, 145,02 yarış kilometresi ile rallinin en uzun günü. Porto’nun kuzeydoğusundaki Cabreira dağlarında dört etaptan oluşan bir ayak, gün ortası hizmetinin hem önmcesi hem sonrasında olmak üzere iki kez geçilecek. Bu, ters yönde geçilen Montim etabının yanı sıra 37,24 km ile sezonun şu ana kadarki en uzun etabı olan Amarante etabını da içeriyor. Akşamları Lousada rallikros pistinde bir başka süper özel etap daha yapılacak. | TGR, 11 Mayıs 2024 : 09.07

Jari-Matti Latvala “Cuma gününün Portekiz’de ne kadar zorlu olabileceği göz önüne alındığında, mücadelenin bu kadar yakın olması şaşırtıcıydı, ama aynı zamanda bunu görmek de gerçekten güzeldi. Özellikle yarın için bize verilen yol düzeni göz önüne alındığında, günün sonunda ilk üç sırayı garantilemek harikaydı. Tabii ki Kalle ve Seb’in burada güçlü olmasını bekliyoruz ve Takamoto’nun gerçekten olumlu bir adım attığını da görebiliyoruz: Onun potansiyelini ve hızını biliyoruz ve bunu gün boyunca koruyabildi, dolayısıyla performansı gerçekten olumlu oldu ve bu bizi sevindirdi. Genel olarak takımın performansından gerçekten memnun olabiliriz ancak hala çok gerideyiz ve eminim ki yarın da sıkı bir mücadele sürecek. Elfyn için bu, işlerin yanlış yöne gitmeye başladığı ve sonra çoğaldığı günlerden biriydi ama şimdi asıl önemli olan, Pazar gününe odaklanarak yarını atlatmaya ve puanları maksimuma çıkarmaya odaklanmak.”

Kalle Rovanpera; “Bugün çok büyük bir savaştı. Seb’le mücadele ederek bitirmek güzeldi ve hâlâ arkamızda pek çok sürücü var. Yer yer sıkıntılı bir gün olduğu için pek memnun değilim ama temiz bir gün geçirdik ve bundan en iyi şekilde faydalandığımızı düşünüyorum. Bugün öğlen servisi olmadığından bu gece arabada hâlâ üzerinde çalışabileceğimiz bazı şeyler var. Umarım biraz daha fazla duygu ve tempo bulabiliriz ve yarın daha da iyi olabilir. İleriye doğru ilerlemek için uzun bir gün daha olacak ve ilk aşamadan itibaren dikkatli olmamız gerekiyor.”

Elfyn Evans “Bugün umduğumuz gün değildi. Direksiyonun ardındaki nihai hissi kaçırıyorduk ve bununla birlikte biraz zaman kaybı yaşadık ve öğleden sonra birkaç farklı sorun yaşadık. Not defterini kaybetmek ideal değildi ama o şeylerden biri; Scott iyi hazırlanmıştı ve telefonunda bir yedek vardı, bununla son derece iyi başa çıktı ve işleri çok fazla rahatsız etmedi. Genel sonuç açısından bakıldığında bizim için zor bir hafta sonu gibi görünüyor ama devam etmemiz gerekiyor. Araçta iyi bir his yakalamaya çalışmak ve Pazar günü bazı puanlar için savaşmaya hazır olmak önemli.”

Sébastien Ogier “Bugün çok yakındı ve herkesin takip etmesi heyecan vericiydi. Sabah etaplarının herkes için bu kadar tutarlı olduğunu ve farkların toprak zeminde genellikle daha yakın olduğunu görmek şaşırtıcıydı. Bu öğleden sonra hissiyat biraz daha iyiydi ve daha iyi bir ritm vardı ve lastik seçimimiz sadece bir yedek lastikle daha agresifti ve bu da muhtemelen hızımıza yardımcı oldu. Önceki etapta hibritle ilgili bir sorun yaşadıktan sonra son etabı zorlamamız gerekiyordu çünkü bu geceki konumumuzun yarınki start için kritik olduğunu biliyorduk. İyi vakit geçirebiliriz ve şimdi zorlamaya devam etmemiz gerekiyor.”

Takamoto Katsuta “Kolay bir gün olmadı. Bu sabah öndeydik ama yine de sürüşümden pek memnun değildim. Öğleden sonra daha iyiydi, daha az hata yapmaya çalıştım ve her şey yolunda gitti. Bazı etaplarda hızım biraz eksikti ama genel olarak mutlu olmalıyım çünkü üçüncü sıradayız ve liderliğe çok da uzak değiliz. Dünya şampiyonuna karşı yarışan tüm sürücüler arasında çok sıkı bir rekabet vardı.”

Portekiz Rallisi 2. Gün Klasman (Cuma)
1 Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1 Hibrit) 1h25m00.4s
2 Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Ralli1 Hibrit) +1.0s
3 Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 Hibrit) +4.7s
4 Ott Tänak/Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1 Hibrit) +5,4s
5 Dani Sordo/Cándido Carrera (Hyundai i20 N Rally1 Hibrit) +17,9s
6 Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 Hibrit) +18,1s
7 Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Ford Puma Rally1 Hibrit) +31.8s
8 Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 Hibrit) +1d43.2s
9 Grégoire Munster/Louis Louka (Ford Puma Rally1 Hibrit) +2dk27.3s
10 Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2) +3dk42.1s

Son 70 haber

Yorum yaz

Arşiv

Go To Top