WRC2’de McErlean geliyor

Josh McErlean/James Fulton, Toksport WRT’den Skoda Fabia RS Rally2 ile WRC2 sınıfı galibiyetini az farkla kaçırdı; altı Skoda, Dünya Ralli Şampiyonası’nın (WRC) beşinci turunda WRC2 ilk 10’unda yer aldı. İki şampiyonluk yarışmacısı Oliver Solberg ve Gus Greensmith, sürüş hataları yaptıktan sonra Skoda Fabia RS Rally2’lerini erken park etmek zorunda kaldılar. İrlandalı Josh McErlean -James Fulton, FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) sezonun ilk çıkışını WRC2 kategorisinde az farkla ikinci sırada tamamladı. Skoda Fabia RS Rally2 ile 337 kilometrelik özel etaplarda zaman zaman liderliğe bile yükseldiler. Skoda Fabia RS Rally2 eşleşmeleri Oliver Solberg/Elliot Edmondson ve Gus Greensmith/Jonas Andersson, Portekiz Rallisi’ne büyük umutlarla gitti. Her iki ikili de bu sezon WRC2 kategorisinde birer galibiyet elde etti. Beklendiği gibi, Toksport WRT ekibi en başından itibaren kendi sınıflarında birincilik için heyecanlı bir rekabete girişti. Birkaç liderlik değişikliğinin ardından-Edmondson cuma gününü güneşli bir şekilde tamamlarken,  Greensmith-Andersson, 9. özel etaptaki dönüş sonrasında geçici olarak üçüncü sıraya geriledi.

Cumartesi etabı klasmanı sarstı. On birinci özel etapta (SS) Solberg/Edmondson için her şey ters gitti. 22 yaşındaki Solberg, “Lider Rovanpera’nın yan yatan arabasının yanından geçerken bir anlığına konsantrasyonumu kaybettim” diye itiraf etti. Bir sonraki virajda Skoda Fabia RS Rally2 ile setten havalanıp devrildi. Greensmith/Andersson öğlen servis molasına lider olarak ulaştı. Ardından Skoda Fabia RS Rally2 ile bir sette mahsur kaldılar. Greensmith, Toksport WRT komuta merkezine “küçük bir hata bizi yoldan çıkardı” dedi. Her iki araç ekibi de son günde yeniden start almamaya karar verdi. Josh McErlean-James Fulton kendilerini bile şaşırtarak sınıfta liderliği ele geçirdi. İki İrlandalı, 2024 sezonundaki ilk WRC’lerine çıkarken daha temkinli bir strateji izledi. Yine de Toksport WRT’nin Skoda Fabia RS Rally2’si ile sürekli olarak hızlı zamanlar yakalamayı başardılar. 24 yaşındaki McErlean, “artık paniğe kapılmanın bir anlamı yok” diye şaka yaptı ve liderliği Jan Solans/Rodrigo Sanjuan’a bırakmak zorunda kaldığında kayıtsız göründü. Cumartesi günü finişte McErlean-Fulton, İspanyolların 10 saniyeden az gerisinde ikinci sırada yer aldı. Üçüncü sırada yer alan Finlandiyalı Lauri Joona-Janni Hussi ikilisi, TGS Worldwide ekibinden Fabia RS Rally2 ile bir dakika geride kaldı.

Son gün, Soland/Sanjuan ve McErlean/Fulton arasında WRC2 zaferi için heyecan verici bir düelloya sahne oldu. SS 20’den sonra rakipler arasında yalnızca saniyenin onda biri kadar fark vardı. Sondan bir önceki özel etabın 19,91 kilometresinde Solans/Sanjuan farkı 6,4 saniyeye çıkarmayı başardı. Ancak McErlean/Fulton pes etmedi. Ünlü Fafe atlayışını da içeren son powerstage etabında kelimenin tam anlamıyla uçtular ve en iyi ikinci WRC2 zamanını kaydettiler. Ancak artık liderlere yetişemediler. Sonunda 3,2 saniye fark yarattı. “Her şeyimizi verdik. WRC2 podyumunda olmak inanılmaz bir deneyim ve kesinlikle kutlamak için bir neden” dedi McErlean, Matosinhos’un bitişinde. İrlandalı ikili aynı zamanda WRC2 Challenger sıralamasında da ikinci sırayı elde etti.

Lauri Joona-Janni Hussi, WRC2 klasmanını üçüncü olarak bitirerek Skoda Motorsport müşteri ekiplerinin başarılı performansına kendi paylarına düşeni yaptılar. Toplam altı Fabia ekibi Portekiz Rallisi’ni WRC2 kategorisinde ilk on arasında tamamladı. İtalyan lisansıyla start alan Paraguaylı Fabrizio Zaldivar ve Automotor Rally takımından Arjantinli Marcelo Der Ohannesian dördüncü sırada finişe ulaştı. ORLEN Jipocar ​​Takımı’nda Çek ikili Martin Prokop-Michal Ernst yedinci sırayı alırken, onu İtalyan Roberto Daprà-Luca Guglielmetti (Delta Ralli Takımı) 9 ve yerel kahramanlar Armindo Araújo-Luís Ramalho 10’ncu sırada takip etti. WRC2 katılımcılarının bir sonraki durağı: Sardunya. FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın İtalya ayağı 30 Mayıs-2 Haziran tarihleri ​​arasında Akdeniz adasında gerçekleşecek. | 14 Mayıs 2023 : 18.45

Son 70 haber

Yorum yaz

Arşiv

Go To Top