Concorde’da yeni dönem

Formula 1 hak sahibi Liberty Media’nın CEO’su Greg Maffei, Formula 1 takımlarının iyi niyetinin 2026 için yeni Concorde anlaşması müzakerelerini kolaylaştıracağına inanıyor. Mevcut Concorde Anlaşması 2025 sonunda sona eriyor. 2026 yılından itibaren geçerli olacak anlaşma üzerinde görüşmeler ise sürüyor. Concorde Anlaşması, FIA ile FOM arasında, ticari gelirin ve para ödülünün dağılımını ve yeni bir takımın seriye katılabileceği koşulları düzenleyen bir anlaşma. 2025’in sonuna kadar geçerli olan mevcut Concorde Anlaşması, 2020’deki Covid-19 salgını sırasında o zamanın Formula 1 patronu Chase Carey tarafından müzakere edilmişti. O zamandan bu yana, spor büyüdükçe takımlar da gelirlerini artırdı ve genel Formula 1 gelirindeki payları da arttı. Liberty Media CEO’su Greg Maffei, Liberty dönemindeki ekiplerin mali sağlığının, onları Domenicali ile yeni Concorde anlaşmasını tartışırken işbirlikçi olmaya teşvik edeceğine inanıyor.

Maffei: “Önerilen Concorde anlaşmamızın yeni taslağını az önce gönderdik. Bazı takımlarla bunun ne yöne gideceği konusunda bazı tartışmalar yaşandı. Dolayısıyla bunun nispeten kolay olması gerektiğine inanmak için nedenimiz var. Eminim bizim onlara vermek istediğimizden daha fazlasını isteyen takımlar ve bu gerilim her zaman var. Ancak bence iyi niyet yarattık ve onlar sadece Formula 1’den daha fazla para kazanmakla kalmıyor, aynı zamanda kendi sponsorluk anlaşmalarıyla da daha fazla para kazanıyorlar; Red Bull, McLaren ve hatta Ferrari’deki sponsorluk başarısına yeni HP anlaşmalarıyla bakın. Takımlar biz oyuna gelmeden önce oldukları yerden çok iyi bir konumdalar. Bu iyi niyetin devam etmesini diliyorum” dedi. Maffei, geçen yılki Kanada GP’sinde takımlarla konuşan NFL Komiseri Goodell’in felsefesiyle bir karşılaştırma yaptı. Onlara, bir spor liginin ve katılımcılarının işbirliğinden fayda sağladığını söyledi.

Maffei: “Liberty’den önceki yönetim, takımların birbirini bitirmesini sağlamak için ellerinden gelen her şeyi yaptı. Bütün tutum buydu. Pazar günkü mücadeleye daha fazla vurgu yapmaya çalıştık ama pazartesi günü hepimiz bu işin içindeyiz. Birlikte büyüdüğümüzde daha iyiyiz ve gerçekten bu tutumun çok daha belirgin olduğunu düşünüyorum.” Maffei ekliyor: “Bu, rekabetin azaldığı anlamına gelmiyor. Ancak bence takımlar, Liberty’nin uzun vadeli düşünmesini ve sporu geliştirmeye çalışmasını takdir ediyor çünkü bu hepimize fayda sağlıyor. Genel olarak takımların Formula 1 yönetimine yönelik havası çok olumlu.” | 15 Mayıs 2024 : 12.00

Son 70 haber

Yorum yaz

Arşiv

Go To Top