Ogier son güne lider giriyor

Portekiz Rallisi’nde son güne Ogier lider giriyor. Cumartesi, Porto’nun kuzeydoğusundaki klasik etaplarda geçilen 145 km ile rallinin en uzun günü oldu. Cuma günü sıkı bir mücadelenin ardından Rovanpera güne takım arkadaşı Ogier’in sadece bir saniye önünde başladı ve sabahın ilk etabında farkı 6.7 saniyeye çıkardı. Bir sonraki etapta bir ağaç kütüğünü kırptı ve yan devrilen Rovanpera ve kopilotu Jonne Halttunen kazadan yara almadan kurtuldu ve son gün (Pazar) süpeRally kurallarına göre parkura geri dönecekler. Japon rallici Katsuta güne 3’üncü sırada başladı ancak SS12’de bir banka çarptığında arka süspansiyonu hasar gördükten sonra takım arkadaşı Rovanpera’nın akıbetine katıldı. Kalle de bugün paekura çıkacak. Ogier, SS11’de etap galibiyetiyle ralli liderliğini elde etti ve SS12’de birinciliği 0,2 saniye farkla Ott Tanak’a (Hyundai) kaptırdı, ardından SS13’te etkileyici bir süre yaparak gün ortası servisine kadar 13,6 saniyelik bir avantaj elde etti. Öğleden sonra, lastik yönetiminin önemli bir faktör olduğu rallinin en uzun ayağı oldu. Ogier ilk iki etapta biraz zaman kaybetmiş olsa da 37,24 km ile sezonun en uzun etabı olan Amarante’nin ikinci geçişindeki zamanı ile farkı geri kazandı. Günü tamamlayan Lousada seyirci etabının ardından Tanak’a karşı fark 11.9 saniye oldu. Zorlu bir cuma günü zaman kaybettikten sonra toparlayarak cumartesi gününü 6’ncı sırada tamamlayan Evans süper pazardaki mücadelede daha fazla puan elde etmeye çalışacak. | TGR, 12 Mayıs 2024 : 05.45

Ne dediler?

Jari-Matti Latvala; “Çok iyi bir Cuma gününün ardından bugün takım için durum kesinlikle daha karışıktı. Sabahki mücadelede Kalle ve Taka’yı kaybetmek biraz şok ediciydi ancak rekabet yoğundu ve daha fazla zorlamaya ve zaman ayırmaya çalıştığınızda, özellikle kavrama seviyeleri değiştiğinde hatalar meydana gelebilir. Seb mücadeleye devam edebildi ve Cumartesi gününü lider bitirebildiği için çok mutluyuz. Umarım yarın öğleden sonra da zirvede bitirebilir ve başka bir zafer elde edebilir. Elfyn, yaşadığı sorunların ardından bugün şampiyonluğu düşünerek, istikrarlı bir şekilde sürüş yaptı ve iyi puanlar toplayarak iyi bir iş çıkardı. Artık pazar gününe girerken her şey açık ve eğer iyi bir gün geçirebilirseniz çok sayıda puan kazanabiliriz.”

Kalle Rovanpera; “Bu sabah iyi başladı. Bugün setup’larda kesinlikle daha iyi bir his yaşadık ve ilk etapta iyi vakit geçirebildik. Ancak ikincisinde oldukça basit bir yerde fren noktamı kaçırdım ve yoldan çıktık. Önceki virajda notla ilgili biraz kafa karışıklığı vardı ve belki de hâlâ bunu düşünüyordum ve frenleme noktasını kaçırdım. Ama sonuçta bu benim hatamdı ve büyük bir hayal kırıklığı oldu. Özellikle de güçlü başladığımızda ve bence bizim için iyi bir gün olabilirdi. Şimdi yarın takım için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız.”

Elfyn Evans; “Konumumuz nedeniyle her zaman zor olacaktı. Tek başına tempoda herhangi bir yeri telafi etmek zordu, bu yüzden esas olarak öğrenmeye ve araçta daha iyi bir his bulmaya, ayarlarla oynamaya ve yarın için daha iyi bir şeyi bir araya getirmeye çalışıyorduk. Bazı şeyler düzeldi, bazı şeyler o kadar da iyi değil ve biz hala dengede zorlanıyorduk. Son gün, yoldaki konumumuz en azından biraz daha iyi olmalı, bu yüzden orada bir fırsat var ve elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.”

Sebastien Ogier; “Bizim için güzel bir gündü. Zor bir olaydı: Bu sabah bu kadar çok şeyin olmasını beklemiyorduk ve ne yazık ki ekibimiz iki araç kaybetti. Ancak tutarlılığımdan memnunum ve bazı önemli anları biraz fark yaratacak şekilde zorlayabildim. Bu öğleden sonra çok zorluydu. İlk iki etapta biraz yer kaybettim ama Amarante’de zorlamayı planladım ve şans eseri bu bizim için işe yaradı ve yine biraz daha fazla fark yaratmayı başardık. Artık işi yarın bitirmemiz gerekiyor: fark, rahatlamamız için yeterli değil. Hala çok fazla kilometre ve bazı yeni bölümler var.”

 Portekiz Rallisi Genel Klasman (Cumartesi)
1 Sebastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1 Hybrid) 3h01m55.8s
2 Ott Tanak/Martin Jarveoja (Hyundai i20 N Rally1 Hybrid) +11.9s
3 Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 Hybrid) +1m11.4s
4 Dani Sordo/Candido Carrera (Hyundai i20 N Rally1 Hybrid) +1m25.6s
5 Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Ford Puma Rally1 Hybrid) +1m32.9s
6 Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 Hybrid) +3m23.8s
7 Nikolay Gryazin/Konstantin Aleksandrov (Citroën C3 Rally2) +9m25.5s
8 Jan Solans/Rodrigo Sanjuan (Toyota GR Yaris Rally2) +9m35.2s
9 Josh McErlean/James Fulton (Skoda Fabia RS Rally2) +9m43.2s
10 Yohan Rossel/Arnaud Dunand (Citroen C3 Rally2) +9m46.8s

Son 70 haber

Yorum yaz

Arşiv

Go To Top