Sardunya’da 87 kayıt

2024 FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın altıncı ayağı olan 21. Rally Italia Sardegna’ya WRC2, WRC3 ve JWRC için toplam 87 kayıt ulaştı (geçen yıl 74 kayıt vardı). Automobile Club d’Italia tarafından Sardunya Bölgesi’nin desteğiyle düzenlenen rallinin 21’nci yılında daha kompakt bir formatta düzenleme seçeneğinin sürücüler tarafından ne kadar takdir edildiğini de göstergesi. Bu seçim, FIA ve WRC Organizatörünün talebi üzerine, Sardunya’nın daha yoğun bir ralli formatı temelinde yapıldı; bu, yakın gelecekte diğer organizatörler için bir seçenek haline gelebilir.

Toplam 32 farklı milletten (İtalya, Finlandiya, Belçika, İsveç, İrlanda, Estonya, Japonya, Büyük Britanya, Monako, Fransa, İspanya, Lüksemburg, Rusya, Bolivya, Arjantin, Peru, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Paraguay, Almanya, İsviçre, Avustralya, Türkiye, Hırvatistan, Meksika, Şili, Brezilya, Kazakistan, Güney Afrika, Umman, Romanya ve Yunanistan) kayıt listesi rallinin uluslararası niteliğini teyit eden ve Dünya Ralli Şampiyonası’nın önemli bir etabı olduğunu gösteren yeni bir rekor ve imajını dünya çapında yayarak Sardunya’yı tanıtıyor. 21 İtalyan (8’i Sardunya’dan) ekip önemli bir yerel temsil olacak, bunu 9 Fransız, 5 İspanyol ve 4 Estonyalı ile diğerleri de onları takip edecek.

İki dünya şampiyonu Sébastien Ogier ve Ott Tanak, 2024 Dünya Şampiyonasına katılan diğer tüm ana sürücülerle birlikte rallinin startında yer alacak. Rallide üç resmi Toyota (Ogier, Evans ve Katsuta), üç Hyundai (Neuville, Tanak ve Sordo) ve iki Ford MSport ( Fourmaux ve Munster) olacak. WRC2’de, Citroen C3 Rally 2’de Yohan Rossel ve Nikolay Gryazin, Skoda Fabia RS Rally2’de Oliver Solberg, Pierre Louis Loubet ve Kajetan Kajetanowicz, Teemu Suninen, Nicolas Ciamin, ve Hyundai i20 Rally 2’de Emil Lindholm ve Toyota Yaris Rally 2’de Sami Pajari, Georg Linnamae, Roope Korhonen ve Jans Solans. Ayrıca dikkat çekenler arasında Pepe López (Ford Fiesta Rally 2) ve Martin Prokop (Skoda) yer alıyor.

Ayrıca eski şampiyon Mauro Miele, WRC 2 Masters Cup’ta Alman Armin Kremer’e (her ikisi de Skoda Fabia Rally2’de) karşı yarışacak. ACI Team Italia pilotu Roberto Daprà ve Sardinyalı Pier Paolo Cottu’nun (tümü Skoda’da) idaresindeki Donetto, Hoelbling, Brazzoli Tiramani, Covi ve Pozzo da WRC 2’ye katılacak. Ayrıca MSport’ta Gençler Dünya Şampiyonası’nda 18 sürücü yer alıyor. Polonya Ford Fiesta Rally 3, bu sezonun ana kahramanları olan Estonyalı Jurgenson, İsveçli Johansson ve Avustralyalı Gill tarafından yönetiliyor.

Son olarak yarışta, Francesco Fresu’nun kullandığı Peugeot 208 T16 ile yarışın 21 yılının tamamına katılan tek sürücü Francesco Marrone’un da aralarında bulunduğu toplam 8 Sardunyalı ekip de yer alıyor. Giuseppe Dettori, Carlo Pisano’nun yönettiği Skoda Fabia, Mura-Demontis (Skoda Fabia), Liceri-Mendola (Ford Fiesta R3), Biancu-Mazzone (Renault Clio R3) ve son olarak Pusceddu V. Cottu, Schirru ile 18. katılımına katılacak. Salis ve Mara-Tendas (her ikisi de Peugeot 208 R4’te). WRC’nin altıncı ayağı olan Rally Italia Sardegna’nın 2024 edisyonu, Alghero’daki ralli merkezli olarak 31 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında planlanıyor. Üç ayaktan oluşan ralli, toplam 266,12 kilometrelik mesafeyi kapsayan 16 özel etaptan oluşuyor. | 17 Mayıs 2024 : 08.20

Son 70 haber

Yorum yaz

Arşiv

Go To Top