Portekiz’de yaprak dökümü

Portekiz Rallisi’nde ikinci gün podyum karıştı! Güne lider başlayan genç Finli Kalle Rovanpera, rallinin 11’nci etabı olan 8.7 km’lik Monti’de kaza yaptı (üstte) ve liderlikten düştü.  Etabı en iyi zamanla tamamlayan takım arkadaşı Ogier ise O’ndan liderlik bayrağını devraldı. Kalle’nin kaza yaptığı yerden iki viraj sonra bir diğer genç yetenek Solberg’in de takla atması etaba dikkatleri çevirdi. TGR’nin Japon pilotu Katsuta da aynı etapta spin attı ama ucuz kurtuldu ve Kalle’nin zirveden düşmesi üzerine kendisi podyumda son basamağa yerleşti.

Rallinin podyumundaki deprem bununla sınırlı kalmadı, 12’nci etap olan 37,5 km’lik Amarante’nin ilk geçilişinde liderlik Tanak’a geçti. Etabı en iyi zamanla tamamlayan Estonyalı, ‘2’ salise farkla liderliği Ogier’dan devr aldı. TGR’deki kayıp ise Katsuda ile devam etti. Japon rallici, uzun etabın 10.7’nci km’sinde sağ arka süspansiyonu  kırdı ve kaldı. SüpeRally ile devam edecek olan Katsuta, podyumun klasmanın 18’nciliğine geriledi. Önceki etapta kaza yapan Rovanpera da süpeRally ile devam ettiği rallinin klasmanında 12’nci etap sonrası 30’nculuğa indi.

Günün ilk ayağının son rallinin ise 13’ncü etabı olan 16 km’lik Paredes’in ilk geçilişinde zirve yine karıştı ve etaba 2 salise ile ikinci olarak giren efsane Ogier, genç pilot Fourmoux’un 8,5 saniye önünde en hızlı zamanla çıktı ve hafif spin atarak etabı kendisinden 13.8 daha geç tamamlayan Tanak’tan liderliği geri aldı. Ogier, etabın sonunda wrc mikrofonlarına “Bu büyük bir baskıydı, rallinin başlangıcından beri o kadar kolay olmadı, dolayısıyla bizim için de kolay olmadı. İkinci ayakta hava çok sıcak olacak, göreceğiz” diye konuştu.” Hyundai’nin iki başarılı ismi Tanak ve Neuville ise podyumda 2-3 olarak gün ortası servise döndüler. Portekiz Rallisi aynı etapların ikinci geçilişleri ve ardından kısa bir seyirci etabı ile ikinci günü tamamlayacak. Ralli, Pazar günü finiş görecek. | 11 Mayıs 2024 : 15.00

Son 70 haber

Yorum yaz

Arşiv

Go To Top