Tırmanmada PF dönemi

Performans Faktörü, 2021 tırmanma sezonunda ilgi odağı olacak. Her arabanın PF’ını belirleyen hesap makinesinin optimize edilmiş bir versiyonu artık çevrim içi. 2020’de tam olarak uygulanacağı için PF 2.0, COVID-19 salgınının etkisi ve FIA ​​Avrupa Tırmanma Şampiyonası’nın iptali nedeniyle ertelenmişti. Bir hatırlatma olarak, Pf otomobilleri sınıflandırmanın yeni ve benzeri görülmemiş bir yöntemi. Başlangıçta FIA Avrupa Şampiyonası, Uluslararası Kupa ve Masters Tırmanma yarışlarında Kategori 1’de kapalı olarak adlandırılan arabalarla sınırlı. Bu yöntemin uygulanması , arabanın performans seviyesini yansıtan bir değer (bir dizi puan) sağlayan çevrimiçi bir hesaplayıcıyı (www.fiaperformancefactor.com) içeriyor. Yazılım, bu değeri belirlemek için hesaplamasını her arabanın kolayca ölçülebilir özelliklerine dayandırmakta. 39 adet olan bu özellikler, esas olarak aracın ağırlığı (araçtaki sürücü), boyutları ve herhangi bir aerodinamik ekipmanın ağırlığı ve motor ve şasi verileriyle ilgili.

Pf’nin değerini oluşturan matematiksel formül, yeni çalışmalardan ve 2020’de Pf’yi zaten benimsemiş olan dört ulusal şampiyonadan (Polonya, İspanya, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti) gelen geri bildirimlerden yararlanılarak son aylarda rafine edildi. Böylece yazılıma aktarılacak bilgi aralığı, diğer şeylerin yanı sıra, sıkıştırma oranı, artı şimdi beyan edilecek olan gaz kelebeği gövdelerinin sayısı ve çapı ile özellikle motorla ilgili olarak genişletildi. Kategori 1’e girmek için, ilke öncekiyle aynı; giriş formunda, her yarışmacı, yazılım tarafından arabasına atanan Pf değerini ve ilgili teknik veri sayfasının numarasını (Pf-ID). Sistemin yeni versiyonu tarafından üretilen numaralar, Pf-ID’nin 8 basamaklı dizisine dahil ettikleri Y2 kodu ile tanınabilir. Önceki sürümler tarafından üretilen veri sayfaları artık geçerli sayılmaz. Pf’lerinin değerine göre, arabalar aşağıdaki gibi K1’in beş grubuna ayrılacak. | FIA, 25 Şubat 2021 : 21.50

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Otomobil sporları konusunda ülkemizin en eski ve tek periyodik dergisi Ralli Dünyası’nın bugüne kadar yayınlanmış sayılarının kapaklarını görüntülemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Go To Top