Ve, Monte Carlo başlıyor!

Dünya Ralli Şampiyonası’nda yeni sezon rekabeti, bugün Monte Carlo Rallisi ile başlıyor. Dört gün/ayak olarak planlanan bu klasik rallide toplam 15 özel etap yer alıyordu, fakat rallinin 8’nci etabı güvenlik nedeniyle iptal edildiği için 14 özel etap geçilecek. Rallideki tek iptal bu değil, bugün öğleden önce yapılması gereken shake down etabı da pandemi ve güvenlik nedenleriyle önceden iptal edildiği için, parkurdaki rekabet için gözler bugünkü ilk etaba çevrilmiş durumda. 20.58 km ile Saint-Disdier-Corps etabı bugün yerel saat ile 14’te start alacak. Saat 15’te 20.78 km’lik Saint-Maurice-Saint-Bonnet etabından sonra Gap’ta 45 dakikalık Flexi servis sonrası ilk gün tamamlanacak.

22 Ocak Cuma sabahı saat 5’te ikinci ayak öncesi yine Gap’ta 15 dakikalık servisle güne başlanılacak. Günün ilk rallinin ise 3’ncü etabı 19.61 km’lik Aspremont – La Bâtie-des-Fonts’un ilk geçilişi sabah saat 6’da start alacak. 7.30’daki 21.62 km’lik Chalancon-Gumiane ve saat 9’daki 22.24 km’lik Montauban-sur-l’Ouvèze – Villebois-les-Pins etaplarının yine ilk geçilişilerinden sonra ekipleri Gap’ta 40 dakikalık üçüncü servis bekliyor olacak. Günün ilk ayağında geçilen üç etabından Aspremont – La Bâtie-des-Fonts ve Chalancon-Gumiane günün ikinci ayağında ikinci kez geçilerek  Gap’ta 45 dakikalık servise ulaşılacak ve sonrasında gün tamamlanacak.

Monte Carlo Rallisi’nde üçüncü gün toplam 126.94 km’lik etap geçilecek. Yine sabah çok erken bir saatte (5.19) günün ilk servisinden çıkılacak 6.30’da 18,31 km’lik La Bréole – Selonnet, saat 8.18’de 20,48 km’lik Saint-Clément-Freissinières etaplarından sonra yine 45 dakikalık servis molası bulunuyor. Servisten sonra La Bréole – Selonnet etabı ikinci kez geçilerek ayak tamamlanacak.

Yarışın son günü 24 Ocak Pazar günü geçilecek 4’ncü ayakta toplam 57 km mesafedeki 4 etapla yarış devam edecek; 12.93 km’lik Puget-Théniers-La Penne, 14,31 km’lik Briançonnet-Entrevaux etapları ikişer kez geçilirken, son etap aynı zamanda power stage olarak ekstra puanlar dağıtacak. Rallide dört günde toplam 279.88 km özel etap geçildikten sonra finişe ulaşılacak. Monte Carlo’da toplam 79 ekip parkura çıkacak. Toyota 4, Hyundai ve M-Sport 3’er ekiple temsil edilirken, Skoda ve Citroen’lerle çokça WRC2 ve genç ekipler sezon mücadelesine renk katacaklar. Bu arada Almanya merkezli Türk takımı TokSport’un iki Fabia Rally2 Evo’su da asfalt ve kar karakterli zemini ile öne çıkan zorlu rallide mücadelede yer alacaklar | 21 Ocak 2021 : 02.40

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Otomobil sporları konusunda ülkemizin en eski ve tek periyodik dergisi Ralli Dünyası’nın bugüne kadar yayınlanmış sayılarının kapaklarını görüntülemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Go To Top