Peterhansel tarihe geçti

Stéphane Peterhansel, Dakar’da bir motor ile kazandığı ilk zaferinden 30 yıl sonra, kolleksiyonuna 14’ncü ve bir otomobil ile katıldığı Dakar’da 8’nci şampiyonluğunu ekleyerek, üç kıtada da kazanan tek pilot oldu. Kevin Benavides ise Cidde’deki finişte motor kategorisinin ilk Güney Amerikalı galibi olarak tarih kitaplarına da yazılırken, Arjantinli Manuel Andújar da ATV’da 1’nci oldu. 2019’da olduğu gibi, hafif araç kategorisine başka bir Latin, Şilili Chaleco Lopez hakimdi. Kamyonda ise Kamaz podyumun ilk basamağını Rus Dmitry Sotnikov’in kumandasında fethetti. 3 Ocak’tan bu yana 12 etap ve toplamda 8 bin km’den fazla yol kat eden 193 araç, Suudi Arabistan’da ikincisi düzenlenen 43. Dakar yarışını tamamladılar. Rallinin klasmanlarında 63 motor, 11 ATV, 49 otomobil, 41 SUV ve 29 kamyondan oluştu. Yarıştan erken çekilmek zorunda kalan 19 ekibe Dakar’da tecrübe edinmeleri için Cidde’deki maceraya devam etmelerine izin verildi. Dakar Classic kategorisinde Sunhill Buggy’nin direksiyonunda Marc Douton zafere uzandı.

Dakar’da kolay bir zafer yok, ancak Stéphane Peterhansel yarışı kazanmada geçmiş bir usta olduğunu iddia edebilecek tek kişi olduğunu gösterdi. Yazeed Al Rajhi, Sébastien Loeb, Giniel De Villiers, Martin Prokop, Yasir Seaidan, Mathieu Serradori ve Bernhard Ten Brinke gibi rakiplerin rekabette istekleri çok fazlaydı. Yine de 3. Gün sonunda Peter, liderliği ele geçirdi ve ertesi gün şampiyonluk mücadelesi geçen yılki podyumda bulunanlar arasında üçlü bir savaşa girildi. Carlos Sainz’in karşılaştığı aksilikler, bunun kısa süre sonra Mini 302 ile Nasser Al-Attiyah’ın Toyota Hilux’u arasında bir düelloya dönüştü. Katarlı’nın üstünlük arayışı ikna ediciydi, Suudi Arabistan turunda toplamda 6 etap kazandı ve rakibi üzerinde sürekli baskı uyguladı. Ancak Fransız sporcu asla pes etmedi ve 4’50”lik farkı, bu yıl kazandığı tek etapta, yarış sonunda neredeyse 18 dakikaya çıktı. Bu, 14. Zaferinden emin olmak için yeterliydi. Carlos Sainz’in ralli bittikten sonra pişmanlık duyduğu tersine çevrilmiş podyum, X-Raid takımını memnun edecekken, 2019’daki performansını eşitleyen Jakub Przygoński’nin elde ettiği 4’ncülüğe rağmen Toyota’yı konsolide etmek zor olacaktı. Nani Roma tarafından elde edilen 5’ncilik, Bahreyn Raid Xtreme takımı için ralliye ilk çıkı yılları için gerçek bir teşvik oldu. 1980’lerin başındaki ilk denemelerinde, otomobil son işlemcisi Yves Sunhill, yarattığı arabaları pembe göl Rebta Gölü’ne yönlendirmeyi başaramadı. Kırk yıl sonra, Dakar Classic’in ilk baskısında, iki örneği Cidde’de Kızıldeniz kıyılarına çok onurlu bir şekilde ulaştı ve Marc Douton’un sürdüğü araç tutarlılık yarışını kazandı. | 16 Ocak 2021 : 14.05

[swiper_slider id=”69075″]

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Otomobil sporları konusunda ülkemizin en eski ve tek periyodik dergisi Ralli Dünyası’nın bugüne kadar yayınlanmış sayılarının kapaklarını görüntülemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Go To Top