Stellantis doğuyor!

2019’un sonunda Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve Peugeot (PSA) birleşmeye karar vermişti. Fransız PSA grubunun (Peugeot, Citroën, DS, Opel ve Vauxhall markaları ile) ve FCA’nın hissedarları (Fiat, Abarth, Lancia, Alfa Romeo, Maserati, Chrysler, Jeep, Dodge, Ram Trucks) olağanüstü genel kurulda iki şirketin mega birleşmesine %99,8 oranında onay verdi. Bu birleşme ile Volkswagen, Toyota ve General Motors’tan sonra dünyanın dördüncü en büyük otomobil üreticisi olan Stellantis Holding yaratılacak. Amaç 2021 Mart ayı sonuna kadar birleşmek. FCA ve PSA yılda 8,7 milyon araç satmak istiyor.

Olağanüstü bir genel toplantının ardından PSA CEO’su Carlos Tavares şunları söyledi: “Artık birleşmeye hazırız, bu tarihi bir an”. 62 yaşındaki Portekizli, CEO olarak yaklaşık 400.000 uzmanla otomobil devine başkanlık edecek. FCA Yönetim Kurulu Başkanı New Yorker John Elkann: “Stellantis lider bir otomobil üreticisi olacak.” dedi. John Elkann, Yönetim Kurulu Başkanı olarak ortak girişimin üst komitesine başkanlık edecek. Hisseler söz konusu olduğunda, Agnelli ailesi yeni grubun yüzde 14,4’üne, Peugeot’nun yüzde 7,4’üne, Fransız devletinin yüzde 6,1’ine sahip olacak ve geri kalanı halka açık hisselerden oluşacak. Bu birleşmenin otomobil sporları üzerinde ne gibi bir etkisi olacağı ise tamamen belirsiz.

Sinem Hoşgör, 4 Ocak 2021, 22:20

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Otomobil sporları konusunda ülkemizin en eski ve tek periyodik dergisi Ralli Dünyası’nın bugüne kadar yayınlanmış sayılarının kapaklarını görüntülemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Go To Top