Klasikler kozlarını paylaştı

Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği’nin koronavirüs salgını nedeniyle mart ayında başlayamadığı klasik otomobil faaliyet sezonu rekor katılımla yapılan slalom yarışı ile başladı. Yeni sezonun açılışı Klasik Otomobil Slalom yarışı ile 27 haziran cumartesi gecesi  gerçekleştirildi. Lefkoşa Cemsa Karting Tesisleri’nde yapılan yarışa 140 klasik aracın yanı sıra  ayrıca 30’dan fazla da kayıtların kapanmasından sonra alana gelerek sadece sergiye katılan 25 yaş üstü araçlar adeta izdihama neden oldu. Yarışta 127 araç pistte hünerlerini sergiledi. Oldukça kalabalık bir ortamda yapılan yarışa klasik severler yoğun ilgi gösterdi. Bine yakın izleyicinin katıldığı gecede ayrıca sergilemeye gelen klasik araçlar da pist alanında yerini aldı. Yaşar Köroğlu’nun sunumuyla ve Biologik müzik ekibinin setleriyle başlayan yarışın startını Başbakan Ersin Tatar ve Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Deniz Dana verdi. Start’ta Başbakan Ersin Tatar, Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Deniz Dana yarışın bir kapı numaralı olan en eski klasik araç ile slalomda kullanılacak olan parkurda tur attı. KTKOD’un 2020 yılın ilk yarış organizasyonu olan slalom yarışı gece geç saatlerde tamamlanarak  kupalar da sahiplerini buldu.

Geçtiğimiz yıl zamansız bir şekilde hayatını kaybeden derneğin küçük klasikçisi Atlas Rüstemoğlu anısına düzenlenen yarışta, direktör İsmet Tufan’ın brifinginin ardından formasyon turu yapıldı. Başbakan Ersin Tatar ve Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Deniz Dana ve KTKOD Başkanı Burçin Aliusta’ın startıyla bir kapı numaralı araç start alarak yarış başladı. İmal yılı en eskiden, en yeniye doğru start alan klasik araçlar pistte hünerlerini sergiledi. Yarışta 12 genç hakem görev aldı, piste gelen binden fazla izleyici de neticeleri merakla takip etti. Genel Klasman dışında sekiz farklı kategoride ilk üçe girmeyi başaran ekipler, yarış sonrası kupalarını aldı. Yarışın güçlü arabalarının yer aldığı Turing kategorisi büyük heyecanla izlendi. Birbirinden güçlü aracın nefes kestiği klasmanda yarışan pilotlar, izleyicilerden tam not aldı. İmal yılı 1990’a kadar olan klasik araçlar bu yıl genel klasman kategorisinde yer alarak heyecanı bir kat daha arttırdı.  Ayrıca yeni uygulamaya konulan  H Klasmanı da bu yarışta hayat buldu. Zorlu Yarışı 1970 model Austin Mini aracıyla Coşkun Gürel kazanarak podyumda zirvede yer almayı başardı. İkincilik,  1983 model Austin Mini ile Akay Akbil olurken, üçüncülük 1990 model Mercedes Benz 190 /3.2  aracıyla Mustafa Beyaz’ın oldu. Yarışın ödülleri dernek yönetim kurulu tarafından takdim edildi. Genel klasman ödüllerini dernek başkanı Burçin Aliusta, yarış direktörü İsmet Tufan ve Atlas Rüstemoğlu’nun babası Hasan Rüstemoğlu takdim etti. Gecede dereceye giren tüm ekiplere Oza Kahve hediye seti takdim etti. 19 kadın pilotun da yarışta boy göstermesi dikkat çekti.

KTKOD Başkanı Burçin Aliusta, yarış sonrası yaptığı açıklamada bu yıl hedeflerini çok yükselttiklerini belirtti ve klasik severlerin derneğin organize ettiği slalom yarışını merak ve heyecanla beklediğini bilerek çalıştıklarını söyledi. Salgın nedeiyle 3 ay kapalı kaldıklarını ve bu dönemde camianın motivasyonunu yüksek tutmaya çalıştıklarını belirten Aliusta, renksiz günlerin geçeceğini ve yolları meydanları klasiklerimizle tekrar renklendirmeye devam edeceklerini her zaman belirterek , bu faaliyetle de neleri başarabileceklerini bir kez daha ispatlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Dernek olarak büyük bir kesime hitap ettiklerini ve daha iyi hizmet etmek için uğraş verdiklerini ifade eden Aliusta, yarışın duyurusunu yaptıkları andan itibaren çok büyük ilgiyle karşılaştıklarını belirtti. Aliusta, “Ülkemizde böylesine büyük çapta başka bir organizasyon yok. ‘Yapılamaz’ denileni yaptık. Ciddi mesai ve emekle ülkemiz klasik severlerine her zaman ev sahipliği yapmaya da devam edeceğiz” dedi. Yarışa kayıt yaptıran 140 klasik aracın dışında faaliyet günü klasiğiyle alana girmek isteyen 30’dan fazla klasik severi de geri çevirmediklerini belirten Aliusta, kimsenin şevkini ve tutkusu kırmamaya, daha fazla klasik otomobile özendirmeye çalıştıklarını söyledi. Aliusta, hedefledikleri ortamı yaratarak, hem izleyenlerin hem de yarışanların keyif almalarını sağladıklarını sözlerine ekledi. | Kaynak; KTKOD | 3 Temmuz 2020 : 07.25

Cyprus Wireless Klasik Otomobil Slalom Yarışı
Coşkun Gürel-Austin Mini 1970, Akay Akbil- Austin Mini 1983, Mustafa Beyaz-Mercedes Benz 1990
G | Erdoğan Aşık, Metin Tavukçuoğlu, Hasan Gönenoğlu
F | Hüseyin Gümüşok, Serkan Cenktaş, Halit Kılıç
E | Turgut Bürüncük, Fehim Selçuklu, Laika Damdelen
H | Ali Güran Tahsin, Özge Boran, Yaşar Usanmaz
BMW E30 | Taner Gerçel, Nahit Uçak, Kazım Sakinoğlu
Bayanlar | Özlem Kıraç, Türkan Bayraktar, Ayşe Bayraktar
Turing | Kemal Topçu, Emre Erosal, Onat Kutlar
VW Beetle | Halit Kılıç, Hasan Gönenoğlu, Doğcan Kalkanel

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Go To Top