Citroen double yaptı

Türkiye Rallisinin ilk gününe duble yaparak hızlı başlayan Citroën Total World Rally Team ikinci gün de ilk iki sırada yer almıştı. C3 WRC ile istikrarlı bir yarış çıkartan Sébastien Ogier-Julien Ingrassia ve Esapekka Lappi-Janne Ferm ilk iki sıradaki pozisyonunu yarışın üçüncü gününde de korumayı başardı ve Türkiye Rallisini duble yaparak tamamladı. Citroën Total World Rally Team bu sonuçla şampiyonada önemli bir avantaj elde etti.

Dünya Ralli Şampiyonası bütün hızıyla devam ediyor. Ekipler Akdeniz’in benzersiz coğrafyasında son derece zorlu etapları geçerek Türkiye Rallisini tamamladı. Gülen taraf ise Citroën Total World Rally Team oldu. C3 WRC ile yarışan Sébastien Ogier – Julien Ingrassia ve Esapekka Lappi – Janne Ferm ikilisi Türkiye Rallisini ilk iki sırada tamamlayarak hem pilotlar, hem de markalar klasmanında önemli bir avantaj elde ettiler.

Aslında Citroën Total World Rally Team için Türkiye Rallisinin 38.62 kilometre uzunluğundaki son gününde uygulayacağı strateji oldukça basitti. İlk iki günü duble yaparak tamamlayan ekipler rallinin üçüncü gününde aşırı risk almadan kontrollü bir yarış çıkartacaktı. Esapekka Lappi ve Janne Ferm ikinci sırayı korumakla ve arkadan gelen rakiplerin yakalama olasılığını zayıflatmakla yükümlüydü. Sébastien Ogier ve Julien Ingrassia ise hızını korumak zorundaydı. Bunu yaparken de aşırı risk almamak adına lastiklerini koruması gerekiyordu ekibin. Citroën ekibi plana sadık kalarak ralliyi ilk sırada bitirmeyi başarırken Sébastien Ogier ve Julien Ingrassia, Power Stage bölümünde en hızlı üçüncü zamana imza atarak üç ekstra puan aldılar.

Bu duble, Citroën Total World Rally Team’in 2015 Arjantin Rallisinden bu yana elde ettiği en iyi sonuç oldu. Aynı zamanda Monte-Carlo ve Meksika’nın ardından takımın bu yılki üçüncü zaferi oldu. Daha da önemlisi C3 WRC ile Citroën Total World Rally Team’in bu hafta sonu Türkiye Rallisinde elde etmiş olduğu başarı sadece bir ralli zaferi olmakla kalmayıp, aynı zamanda ekibe hem markalar, hem de pilotlar klasmanında önemli bir avantaj kazandırdı.

Türkiye Rallisinden elde ettikleri puan ile Sébastien Ogier ve Julien Ingrassia, pilotlar klasmanında ikinci sıraya yükseldiler ve liderle aralarında sadece 17 puan kaldı.

Citroën Total WRT Pilotu Sébastien Ogier yarış sonrası yapmış olduğu değerlendirmede: “Şampiyonada potaya girmek için bu zafere gerçekten de ihtiyacımız vardı. Dolayısıyla almış olduğumuz sonuçtan takım adına son derece memnumum. Böyle bir rallide her an her şeyin olabileceğinin bilincindeydik. Bu nedenle zafere odaklandık ve tüm olası riskleri en aza indirdik. Bu zafer tüm ekip için iyi bir moral ve motivasyon oldu.” dedi.

Citroën Total WRT Pilotu Esapekka Lappi ise değerlendirmesinde: “Son derece zorlu bir yarış oldu. Geçen sene hiç keyif almamıştım ama bu seneki performansımdan memnunum. Takım arkadaşlarımızla birlikte son derece tempolu ama bir o kadar da riskten uzak bir yarış çıkarttık. C3 WRC bu hafta sonu mükemmel bir performans sergiledi. Ciddi bir sorun yaşamadık ve bu da ekibi zafere götürdü.” dedi.

TÜRKİYE RALLİSİ SONUÇLARI

1. Ogier / Ingrassia (Citroën C3 WRC) 3:50:12.1
2. Lappi / Ferm (Citroën C3 WRC) +34.7
3. Mikkelsen / Jaeger (Hyundai i20 WRC) +1:04.5
4. Suninen / Lehtinen (Ford Fiesta WRC) +1:35.1
5. Sordo / Del Barrio (Hyundai i20 WRC) +2:25.9
6. Latvala / Anttila (Toyota Yaris WRC) +2:59.1
7. Meeke / Marshall (Toyota Yaris WRC) +3:53.3
8. Neuville / Gilsoul (Hyundai i20 WRC) +5:34.8
9. Tidemand / Floene (Ford Fiesta WRC) +7:22.9

DÜNYA RALLİ ŞAMPİYONASI PİLOTLAR KLASMANI

1. Ott Tänak – 210 puan
2. Sébastien Ogier – 193 puan
3. Thierry Neuville – 180 puan
4. Andreas Mikkelsen – 94 puan
5. Kris Meeke – 86 puan
6. Jari-Matti Latvala – 84 puan
7. Teemu Suninen – 83 puan
8. Esapekka Lappi – 80 puan
9. Elfyn Evans – 78 puan
10. Dani Sordo – 72 puan

DÜNYA RALLİ ŞAMPİYONASI MARKALAR KLASMANI

1. Hyundai WRT – 314 puan
2. Toyota Gazoo Racing – 295 puan
3. Citroën Total WRT – 259 puan
4. M-Sport Ford WRT – 184 puan
16 Eylül 2019 | 14:00 | Kaynak: Citroen Medya

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Go To Top
%d blogcu bunu beğendi: