DS liderliğini güçlendiriyor

2019 ABB FIA Formula E Şampiyonası bütün hızıyla devam ediyor. 2019 ABB FIA Formula E Marakeş E-Prix yarışına, Jean-Éric Vergne’nin cesur hamlesi damgasını vurdu. İkinci sırada start alan ve daha ilk virajda birinciliği hedefleyen deneyimli pilotun bu cesur hamlesi ona bir spine mal oldu. Bu talihsizlik karşısında sonunculuğa gerileyen Formula E Şampiyonu ünvanlı pilot, hızını kesmeden yarışa devam etti ve yankılanan bir dönüş ile ek 2019 ABB FIA Formula E Marakeş E-Prix yarışını 5’inci sırada tamamladı. Takım arkadaşı André Lotterer talihsiz bir sıralama turu yaşadığı için yarışa 20’inci sıradan başladı. İyi bir başlangıç yapan pilot sadece ilk tur sonunda 14’üncü sıraya ve yarışın yarısı tamamlanmadan 8’inci sıraya yükselmeyi başardı.

Yarış boyunca yoğun bir araç geçme mücadelesi veren Jean-Éric Vergne ve André Lotterer yarışın son 10 dakikasına 6’ıncı ve 8’inci pozisyonda girdiler. Güvenlik aracının çektiği nötraliszayon süresinin ardından  son tura giren iki pilot, final hızlanmalarını gerçekleştirmek ve böylelikle 5’inci ve 6’ıncı sıraya yerleşebilmek için, ikinci kez  attack modunu etkinleştirdi.  Marakeş E Prix yarışında sekiz değerli puan alan André Lotterer, şampiyonada toplam 19 puana ulaştı ve genel klasmanda takım arkadaşının arkasında 4’üncü sıraya yerleşirken Jean-Éric Vergne ise toplam 28 puan ile şampiyonada 3’üncü sırada yer aldı. 2019 ABB FIA Formula E Marakeş E-Prix’sinden 18 puan alan DS Techeetah Takımı, 26 Ocak tarihinde Santiago’da gerçekleştirilecek yarış öncesinde en yakın rakibiyle arasında 7 puanlık bir fark açarak şampiyonadaki liderliğini güçlendirdi.

DS Techeetah Pilotu Jean-Eric Vergne yaptığı değerlendirmesinde:“Bugün, kesinlikle olması gerektiği gibi bir gün değildi. Günün sonunda yarış pilotuyuz ve hedefimiz belli: boşluğu görmek ve değerlendirmek. Ben de boşluğu gördüğüm an değerlendirme kararı aldım. Ama o boşluğu dolduramayacağımı biraz geç fark ettim. Sam’a çarpıp onun da yarışını mahvetmemek için manevra yapınca aracım spin attı. Evet, bu benim hatamdı ama bugüne kadar Formula E’de yaptığım en büyük hata bu ise ve 5’inci sıradaysam hala mutlu olmak için bir neden var demektir. Günün sonunda 15 araç geçerek iyi bir yarış çıkarttım ve zireveye 16 saniye kadar yaklaşmayı başardım. Son turlarda zirveye 4 saniye kadar yakındım.  Buda aracımızın ve bizlerin mükemmel performansını gözler önüne seriyor” şeklinde konuştu

DS Techeetah pilotu Andre Lotterer, “sıralama turları sonunda yarışa geriden başlamak aslında pek de isteyeceğiniz bir şey değil. Ama biz bununla eğlenmesini bildik. Ve bu eğlencenin sonunda 6’ıncı sırada yarışı tamamlamak ise harika oldu. Sıralama turlarında hata yaptım ve bu nedenle yarışa geriden başlamak zorunda kaldım. Buna rağmen şampiyonada 5’inci sırada ve hala iddialı olmak harika. Şampiyonanın devamı için Güney Amerika’ya geçiyoruz ve mücadelemiz bütün hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz sezon Sanitiago’da harika bir yarış çıkartmış ve ilk iki sırada yer almıştık. Bu aynı zamanda Formula E tarihinde bir ilkti. Bakalım bunu tekrar edebilecek miyiz?” dedi.

DS Techeetah Takım Müdürü Mark Preston ise yapmış olduğu değerlendirmede:Bugün pilotlarımız inanılmaz bir performans sergilediler. Her iki pilotumuz da bugün arka sıralardan ön sıralarda kendine yer edinebilmek için çok mücadeleedip bunu başardılar.. Bu aynı zamanda otomobillerimizin sahip olduğu performansı da gözler önüne seriyor. Aslında bugün zafere ulaşamamış olmak çok ücüzü, ama neyseki çok kıymetli birkaç puan toplamayı başardık. Geçtiğimiz sezondan çok iyi biliyoruz ki; şampiyonluğa giden yolda her bir puanın büyük önemi var. Şampiyonada liderliğimizi sürdürüyoruz. En yakın rakibimizin 7 puan önündeyiz ve başarılı bir Santiago E-Prix yarışı için hazırız.” dedi.

DS Performance Direktörü Xavier Mestelan PinonTakım olarak şampiyonadaki liderlerimizi pekiştirdik ve bugün DS E-TENSE FE19’u geliştirirken almış olduğumuz teknik kararların doğruluğunu bir anlamda teyit etmiş olduk. Gerek Jean-Éric, gerekse de André mükemmel bir iş çıkarttılar. Her ikisini de tebrik ediyorum. Bu önemli şampiyonanın bir parçası ve hala şampiyonluğun en iddialı adaylarından biriyiz, önemli olan da budedi. | 14 Ocak 2019 : 20.50

Son 50 haber

Yoruma kapalı

Go To Top
%d blogcu bunu beğendi: