Elektrikte ortak oldular

Yeni alt marka, yeni kupa adı: Adac Opel Electric Rally Cup powered by GSw ile Opel, ilk elektrikli tek marka ralli kupası üçüncü sezonuna giriyor. Almanya’da üçüncü sezonun başlamasından önce bile, yeni adıyla Adac Opel Electric Rally Cup powered by GSe ile dünyanın ilk elektrikli tek markalı ralli kupası (önceki adıyla Adac Opel e Rally Cup) yapılacak. Opel’in geleceği gibi, markanın motor sporları faaliyetleri de elektrikli. Bu nedenle, yeni sportif alt marka GSe’nin (Grand Sport electric) adı artık elektrikli yarış serisinin başlığında da bulunabilir. GSe tarafından desteklenen Adac Opel Electric Rally Cup, 2023 sezonunda daha da uluslararası olacak. Programda dört ülkede (Almanya, Fransa, Avusturya, İsviçre) toplam sekiz etkinlik yer alıyor. Buna ek olarak, Opel ve Adac elektrikli tek markalı kupayı önceden tutmak için 2024 yılına kadar sözleşmelerini uzatıyorlar. Opel CEO’su Florian Huettl, “Opel ve Adac ortaklaşa dünyanın ilk elektrikli tek markalı ralli kupasını başlattı. Bu öncü ruh, uluslararası rallide güçlü ve önemli bir iz bıraktı.  Sportif GSe üst modellerimiz ve 2028’e kadar Avrupa’da tamamen elektrikli bir marka olma stratejimiz doğrultusunda yenilikçi yarış serilerini birlikte sürdürecek ve geliştirecek” dedi. ADAC Spor Başkanı Dr. Gerd Enser “ADAC Opel Electric Rally Cup’ın yenilikçi konsepti, çalışmanın genç yetenekler ve elektrikli motor sporları ile nasıl başarılı bir şekilde birleştirileceğinin en iyi örneği. Adac, motor sporlarında daha fazla sürdürülebilirlik için bir öncü ve Opel ile işbirliğimizin erken genişletilmesiyle heyecan verici ralli için güçlü bir sinyal gönderiyoruz” diye ekledi.

Rüsselsheim otomobil üreticisi ile motor sporlarında Avrupa’nın en büyük otomobil kulübü arasındaki işbirliği on yılı aşkın bir süredir devam ediyor ve başarılı tek markalı kupa projelerine ek olarak Adac Opel Rallye Cup ve Adac Opel Electric Rally Cup, Adac Opel’i de üretildi. Ortak yetenek geliştirme programının ikinci etabı olan Rally Junior Team etkileyici bir geçmişe sahip. 2022’de, Adac Opel e-Rally Cup’ın ilk şampiyonundan önceki yıl Fransız Laurent Pellier, Opel Corsa Rally4’te FIA ​​Gençler Avrupa Şampiyonası’nda (JERC) ADAC Opel Rally Junior Team’in beşinci şampiyonluğunu kutladı. Opel Motor Sporları patronu Jörg Schrott, “Adac ve Opel arasındaki işbirliği, başarılı yetenek tanıtımının en önemli örneğidir. Her iki ortak da ortak bir felsefe ve stratejiyi paylaşıyor. 19 ülkeden yaklaşık 120 sürücü, 2013 sezonundan bu yana Adac ve Opel tek marka kupalarında profesyonel rallide ilk adımlarını attı. En iyileri ADAC Opel Rally Junior Team’e girdi ve Avrupa düzeyinde bir sansasyon yarattı. Emil Bergkvist, Marijan Griebel, Chris Ingram, Martiņs Sesks ve Laurent Pellier tarafından verilen beş JERC sürücü unvanı kendileri için konuşuyor. Anlaşmamızın erken uzatılmasından memnunum. Katılımcılara ve ekiplere daha fazla planlama güvenliği sağlar” dedi. 2023 yarış takvimindeki öne çıkan birkaç olaydan biri, kupa katılımcılarının FIA Dünya Ralli Şampiyonası’na ev sahipliği yapan 100 kW/136 hp pilli Opel Corsa Rally Electric ile Passau çevresindeki Orta Avrupa Rallisi’ndeki sezon finali. Aynı zamanda 2022 Kupa Şampiyonu genç Saarlandlı Timo Schulz, Gençler Avrupa Şampiyonası’nda Corsa Rally4’te Laurent Pellier’in izinden gitmeye çalışacak. | 28 Nisan 2023 : 10.37

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Otomobil sporları konusunda ülkemizin en eski ve tek periyodik dergisi Ralli Dünyası’nın bugüne kadar yayınlanmış sayılarının kapaklarını görüntülemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Go To Top
%d blogcu bunu beğendi: