Dakar’ın galibi Pejo!

Dakar_Podyum_002

Peugeot, son zaferinden 26 yıl sonra, Dakar rallisini tarihinde beşinci kez kazandı. 2 tekerlekten çekişli Peugeot 2008 DKR, bu rallide en fazla birinciliği olan Stéphane Peterhansel / Jean – Paul Cottret ikilisiyle yarışın kazananı oldu. 2016 Dakar Rallisi’nde Peugehot 2008 DKR’lar: toplam 12 etabın 9’unu kazandılar; 2’si ilk üç sıra olmak üzere 7 kez duble yaptılar. Stéphane Peterhansel ilk zaferinden 25 yıl sonra (motosiklet), 6’sı motosiklette, 6’sı co-pilotu Jean-Paul Cottret ile otomobilde olmak üzere Dakar’da 12’nci birinciliğini kazandı. Cyril Despres / David Castera ve Sébastien Loeb / Daniel Elena ise bu Dakar rallisinde sürpriz yaptılar. Yarışı sırasıyla 7’nci ve 9’uncu sırada tamamladılar. 4 Peugeot 2008 DKR’ın 3’ü final çizgisine ulaştı. Hedefe dört gün kala lider olan Carlos Sainz / Lucas Cruz kazanılmasına katkıda bulundukları finalde Team Peugeot Total ekibinin bünyesinde yer alamadılar.

Dakar_Podyum_002Bu birincilik Peugeot için, 1987 ve 1990 yılları arasında Dakar rallisinde kazanılan dört zafer ve 24 Saat Le Mans, Pikes Peak veya WRC gibi farklı yarışlarda kazanılan çok sayıda birinciliği içeren parlak bir sportif başar ılistesini tamamlıyor. Bu zafer, Güney Amerika’da ikinci yılında birinci olan Peugeot’nun ödül listesinde unutulmaz bir an olarak kalacak. Çünkü 3 Peugeot 2008 DKR aracı varış çizgisine ulaştı. Bu zafer, tüm ekibin birbirine sağladığı destek ve gizli kahramanların gayretleri ile elde edildi. Otomobil kategorisinde ikinci katılımında mükemmel bir yarış çıkaran Cyril Despres (7 dubleden birine katkıda bulundu) bir çok kez arızalarını giderdiği ekip arkadaşlarının koruyucu meleği rolüne soyundu. Tüm bu gelişmeler bu efsanevi yarışınanısını besleyen güçlü görüntüleri oluşturdu Tüm tecrübesini ortaya koyan Peterhansel / Cottret ikilisi 302 nolu Peugeot 2008 DKR’larıyla Rosario’daki final podyuma şampiyon olarak çıkmayı başardı. Bu ikili için altıncı ortak zafer olduysa da, bu başarı aynı zamanda daha önce motosiklet ile altı kez bu ralliyi kazanmış olan Stéphane Peterhansel’in hanesine yazılan 12’nci birincilik oldu. Stéphane Peterhansel ilk başarısından 25 yıl sonra kendi rekorunu daha da geliştirdi ve yenilmez ‘Mr. Dakar’ unvanını korudu!

Arjantin ile Bolivya arasında son derece değişken hava koşullarında ve 4800 m’ye kadar çıkan rakımlarda iki haftada kat edilen 9500 km ile Team Peugeot Total ekibi yarışın startından bugüne kadar görülmemiş en etkileyici komando timlerinden biriyle, bu amansız meydan okumaya cevap veriyordu. Üç takım toplam 17 zafer kazanan 2015 pilot ve co-pilot ikilileri Stéphane Peterhansel / Jean-Paul Cottret, Carlos Sainz / Lucas Cruz ve Cyril Despres / David Castera’ya bu yıl 9 kez dünya ralli şampiyonu olan Sébastien Loeb – Daniel Elena ikilisi katılmıştı ve onlar da bu efsanevi yarışta son derece başarılı bir başlangıç gerçekleştirdiler.

Tüm ekipler Peugeot 2008 DKR’larının direksiyonunda performanslarının en iyisini gösterdiler. Peugeot’nun Güney Amerika kıtasında katıldığı ilk Dakar rallisi vesilesiyle geçen yıl edindikleri çok sayıda deneyimi dikkate alan ekibin mühendisleri, aralıksız çalışmışlardı. Daha alçak, daha geniş, daha uzun ve daha güçlü yeni Peugeot 2008 DKR potansiyelinin sınırlarını çok geçmeden gösterdi. Klasik 4×4’ler karşısında her zaman iki tekerlekten çekişe sadık kalan Peugeot, her tür arazi koşulunda rahat olduğunu gösterdi ve böylece projenin başlangıcında benimsenmiş olan teknik opsiyonların isabetli olduğunu kanıtladı

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Arşiv

Go To Top