Trans Anatolia start aldı

Dünyanın en büyük ve zorlu rallilerinden TransAnatolia, 24 Ağustos 2019 tarihinde Büyük Abant Oteli’nde düzenlenen basın toplantısının ardından start aldı. Türkiye’de ilk ve tek, dünyada ise en büyük ve zorlu yarışlarından biri olan TransAnatolia Rally Raid, 24–31 Ağustos tarihleri arasında 9. kez düzenleniyor. Abant’tan başlayıp 2.300 kilometrelik kültür ve tarih dolu bir rota üzerinden Göbeklitepe’de tamamlanacak olan TransAnatolia’nın start gününde düzenlenen basın toplantısı, TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar, TransAnatolia Operasyon Koordinatörü Orhan Çelen, General Tire Toptan Kanal ve İhracat Müdürü Hüseyin İşsever, KTM Türkiye Genel Müdürü ve TransAnatolia yarışcısı Selçuk Bektaş, geçmiş organizasyonlarda otomobil kategorisinde iki kez şampiyonluk kazanan Mert Becce ve TransAnatolia’da görev alırken bu yıl ilk kez yarışacak olan Sertaç Tatar’ın katılımıyla gerçekleşti.

Etkinlik hakkında bilgi veren Burak Büyükpınar, bu yıl Trans Anatolia’nın 9. yılına ulaştığını belirterek, motor sporlarının maratonu olan organizasyonun öncelikle dayanıklılık, navigasyon bilgisi ve stratejisi, ardından hız gerektirdiğini kaydetti. Trans Anatolia gibi büyük organizasyonları sponsor kuruluşlar ve destek sağlayan kamu kurumları olmadan gerçekleştirmenin mümkün olmadığını söyleyen Büyükpınar, “Etkinliğe destek veren Kültür ve Turizm Bakanlığına, Sağlık Bakanlığına, Bolu Valiliğine, Bolu Belediye Başkanlığına, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonuna, Türkiye Motosiklet Federasyonuna, sporsorluk desteği sağlayan Mitsubishi Motor, General Tire, KTM, İzeltaş, Power Winch, Jules Verne, Hytera ve Fikirmedya’ya teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Bu yılın TransAnatolia açısından çok özel bir yıl olduğunu vurgulayan Büyükpınar, şunları belirtti: “Organizasyon bu yıl FIA Cross Country Dünya Kupası‘na aday yarış olarak da düzenleniyor. Organizasyonun adaylık başvurusunun Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu (FIA) tarafından kabul edilmesiyle birlikte, Dünya Ralli Şampiyonası‘nın ardından Türkiye’ye ikinci bir FIA organizasyonu kazandırma yolunda önemli bir adım atılacak.”  Uzun soluklu bir etkinlik olan rally raid organizasyonlarını dünyanın her yerinde yapmanın mümkün olmadığını ifade eden Büyükpınar, ancak tanınmış organizasyonların çöl ya da bozkır gibi tekdüze coğrafyalarda geçtiğini, TransAnatolia’nın ise 7 gün boyunca farklı coğrafyalarda yarışmacılara bambaşka bir parkur deneyimi yaşattığını vurguladı.

TransAnatolia’nın Abant’tan start alıp Göbeklitepe tamamlanacak olan parkuru hakkında bilgi veren Orhan Çelen ise, “TransAnatolia’nın ilk gününde ralliciler Abant Gölü’nden start alıp Beypazarı, Nallıhan, Gordion ve Haymana parkurunu, 2. gün Haymana‘dan başlayıp Tuz Gölü, Sultanhanı, Obruk Gölleri, Mekke ve Acıgöl parkurunu, 3. gün Acıgöl‘den Ihlara, Güzelyurt, Nar Gölü ve Kapadokya parkurunu, 4. gün Kapadokya’dan Erciyes, Sultan Sazlığı, Ahır Dağı Yaylaları ve Maraş parkurunu, 5. gün Maraş’tan Nurhak Dağları, Engizek Dağları ve Nemrut Dağı parkurunu, 6. gün Nemrut Dağı’ndan Atatürk Barajı ve Mardin parkurunu, 7. gün ise Mardin’den Göbeklitepe parkurunu katedecek” dedi. 7 günde tamamlanacak 2.300 kilometrelik parkurda 48 motosiklet, 4 SSV, 3 ATV, 27 otomobil ve 3 kamyonun yarışacağını belirten Çelen, 7 ülkeden 129 yarışmacının 30’unun yabancı, 22’sinin kadın olduğunu kaydetti. Zamana karşı yarışacak yarışmacıların için 18 özel etabın yer aldığını ifade eden Çelen, katedilecek yolda Türkiye’nin tarihi, kültürel ve coğrafi değerlerini öne çıkardıklarını, Bolu Abant’tan başlayan maceranın tarihin sıfır noktası Göbeklitepe’de tamamlanacağı belirtti.

General Tire Toptan Kanal ve İhracat Müdürü Hüseyin İşsever, TransAnatolia gibi organizasyonlara ve motor sporlarına destek vermekten mutluluk duyduklarını söyledi. Yarışmacıların güvenliği ve performanslarına katkı sağlamanın en öncelikli hedefleri olduğunu kaydeden İşsever, motor sporlarına olan desteklerini sürdüreceklerini belirtti. KTM Türkiye Genel Müdürü ve TransAnatolia yarışçıcı Selçuk Bektaş ise organizasyonun en büyük farkının farklı coğrafyalarda yarışmak olduğunu, bunu da en iyi kendisi gibi motor yarışçılarının bildiğini ifade etti. TransAnatolia’da yarışmacıların kendilerini farklı zeminlerde test ettiğini ifade eden Bektaş, etkinliğin aynı zamanda araçlar ve servisler için de büyük bir test olduğunu dile getirdi. TransAnatolia’da iki kez şampiyon olan Mert Becce, kendisi açısından bütün yılın TransAnatolia’yı beklemekle geçtiğini söylerken, eski organizasyonlarda görev alıp bu yıl yarışmacı olarak TransAnatolia’da mücadele edecek olan Sertaç Tatar, yarışı önde bitirmek için elinden gelen tüm gayreti göstereceğini belirtti. | Kaynak; Trans Anatolia Media, Fotoğraflar; Ralli Ajansı, 25 Ağustos 2019 : 00.30

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Go To Top
%d blogcu bunu beğendi: