“Caterham’ı virajda iyi kullanmak fark yaratıyor”

Intercity İstanbul Park Yönetim Kurulu Başkanı Ali Vural Ak, sporcu olarak kayıt yaptırdığı ama federasyondan lisansı verilmediği için yarışamadığı Intercity Platinum Cup’ta birbirine çok yakın 13 pilotun Caterham Süper 7’lerde yine nefesleri kesen mücadelesini yakından izledi. Yarış öncesi garajda sporculara başarılar dileyen, gün boyunca yakından takip ettiği yarışların sonrasında ise yine garajda tüm sporcuları tek tek tebrik eden Ali Vural Ak, akşamüstü parkta loung’da gerçekleştirilen ödül töreni öncesinde ise sorularımızı içtenlikle yanıtladı, sürprizler konusunda ipuçlarını ilk kez ajans aracılığı ile açıkladı. 

-Bugünkü yarışları nasıl buldunuz?

Bugün muhteşem bir yarış oldu, hep beraber seyrettik. Sezonun yağmurda yapılan ilk yarışıydı. Özellikle Megane ve Clio Cup’ta yarışçıların ne kadar birbirlerine yakın olduğunu hep birlikte gördük. Hepsi çok mücadele verdiler. Ama sezonun en flaş yarışı Platinum Cup’ta, dikkat edilirse, ilk sekiz sıra nerede ise üç kez komple değişti. Pilotlar birbirlerine o kadar yakındı ki, korkmadan tam gaz gidiyorlar. Yaptıkları en iyi süreler, nerdeyse kuru havadaki derecelere yakındı. Ciddi hiçbir kaza olmadan yarışlar tamamlandı. Yarışanlar kadar seyredenler de bu tempodan çok mutlular. Hem arabalar, hem pist, hem organizasyon, hem de şampiyonanın tamamı çok çok iddialı gidiyor.

-Araçları performansı açısından beklentileri karşıladı mı?

Ben dahil hepimizin, araçları beklediğimizden daha iyi bulduğumuzu söyleyebilirim. Çünkü Caterham’lar gerçek birer yarış arabası. Böyle hazırlanıp geldi yurt dışından. Pilotlar da bu arabaların hakkını veren bir ekip oldular, bu da çok güzel. Arabalar çok hızlı olabilirdi ama haliyle kullanamayacak pilot olsaydı bir işe yaramazdı tabii ki. Bizim kupada yarışan arkadaşlarımızın nerede ise hepsi birbirine çok yakın. Derecelere bakıldığında bu görülebiliyor. 16 pilot, nerdeyse 1 saniye içerisine sırlanmış durumda. Bunun 8-9’u ise yarım saniye içerisindeler. O kadar aynılar. 5.4 km’lik bir pistten bahsediyoruz, kısa da bir pist değil. Bunu mücadelede de görebiliyoruz, dereceler sürekli değişiyor.

-14 Yarışlık bir kupada şimdiden bunu sormak erken olabilir ama sence, kupada kim kulpa daha yakın duruyor?

Bunu şu an söylemek bence çok zor. Çünkü ilk 7 arkadaş nerdeyse birbirleri ile aynı gidiyorlar. Çok büyük bir sürpriz olur da aralarında yarış bitiremeyen olursa, bitiremediği için puan açısından çok geride kalacak. Yoksa yarış bitirdikleri anda dereceleri birbirlerine çok yakın olacak.

-İkidir seyrettiğiniz yarış, içinde nasıl bir kırpıştılar yaratıyor? Eğer pistte olsaydın, sence, klasmanda nerelerde yer alabilirdin?

Ben de yarışmak için kupaya yazıldım ama lisansım hala verilmediği için yarışamadım ve iki yarış haftasını da kaçırdım. Bunun hukuksal mücadelesini veriyoruz, bekliyoruz, haksız bir durum var. Ama ben olsam, herhalde ilk 4-5’te olmazdım. İddialı konuşmayayım ve hakkını vereyim herkesin. Çünkü arkadaşlar çok iyi gidiyorlar, bu arada ben de pistten uzak kaldım. Zannederim ortalarda bir yerlerde olurdum. Bu arada, benim için iyi olurdu, ortalarda olmak..

-Aracı kullanmış bir sporcu olarak, sence limitlerini zorlayan var mı? Pedallarının altında hala ne kadar mesafe vardır?

Bütün ekip ilk defa bu sene bu arabalara bindi. Bu da ikinci yarış günü oldu. Her kullandıklarında biraz daha hızlandıklarını görebiliyoruz. Ama arabanın kendine has bir karakteristiği var. O karakteristiğin yüzde yüzüne de henüz hiç kimse ulaşamadı. Dolayısı ile ileriki yarışlarda herkesin derecelerinin daha da ileriye gideceğine inanıyorum. Caterham’larda daha çok potansiyel var. Yüzde yüzünü de henüz hiç kimse kullanamıyor.

-İstanbul Park, Caterham’lara uydu mu?

Çok uydu, çünkü bizim pistimiz çok teknik bir pist. Doğrusu, virajlarda arabayı doğru kullanan herkes, rakibinden öne geçiyor. Viraja geç frenle girip erken ve hızlıca virajdan çıkınca, fark yaratıyorsun. Düzlüklerde zaten arabaların hepsinin performansları aynı olduğu için, ne kadar gaz bassan da çok büyük bir fark yaratma şansın yok. Bu yüzden Caterham’ı virajda iyi kullanmak burada fark yaratıyor.

-Zemin kuru olsaydı, pistin ideal tur zamanları nerelerde olabilir?

Arkadaşlar, kuru havada 2.15’lerde döndüler. Gerçi bu değerler çok iyi ama bence bu zamanlar 2.10’lara doğru 5 saniye daha inebilir ve de çok büyük bir fark bu. Ama şöyle düşünelim; ilk başladıklarında herkes 2.20 dönünce  ‘vav ne kadar hızlı döndük’ dedi. Hemen bir hafta sonra bu rakam 5 saniye düştü. Şimdi de 2.15’den aşağıya zorluyor, yağmurda 2.20’ye çıktı zamanlar yeniden ama bir 5 saniye daha ideal ilerleme olacağını bekliyoruz.

-Platinum Cup, bugünün diğer kupalarının havasını biraz gölgede bıraktı denilebilir mi?

Hayır, tam tersi, bu sene Clio ve Megane kupaları da yüzde 100 dolulukla gidiyor. Her birinde 25’er araba yarışıyor. Şu ada ülkemizdeki en büyük yarış organizasyonu İstanbul Intercity Park’ta oluyor. Federasyon engellemezse çok daha büyük işler yapacağız.  Önümüzdeki haftalarda Opel Corsa kupası da burada başlayacak yarışmaya. Daha başka yarışmak isteyenler de var. Anlaşılmaz bir şekilde, bu kadar çok yarışa aç kalmış bir ülkede biz bu kadar destek verirken, bu işi en çok desteklemesi gerekenler, engeller çıkarmaya çalışıyor. Her şeye rağmen, Türkiye’de yapılmış en büyük yarış organizasyonudur. İstanbul Park’ta Intercity’nin yaptığı bu yarışlardan sonra yeni yarış serilerini getirmek üzereyiz. Sürprizlerimiz de olacak..

-Bu sözler neyin habercisi? ‘Yeni’ derken, neler olacak?

-Çoğaltacağız bu işleri, Daha çok yarış olacak. Yeni markalar ve daha büyük yarış serileri gelecek. Bunu da ilk defa sana söylüyorum.

Aydın Hoşgör | Ralli Ajansı, İstanbul, 8 Mayıs 2018 16.00

Yorum yaz

Arşiv

Kategoriler

Fotoğraflar