Vural AK; “Çok iddialı değiliz ama sürpriz dereceler de yapabiliriz”

İstanbul Park’ın işletmecisi Intercity’in patronu Vurak Ak, Ekim ayı sonunda İstanbul Offroad Kulübü tarafından Çanakkale’de gerçekleştirilecek olan Baja Troia Turkey yarışının Türkiye’yi tanıtmak için çok doğru bir coğrafyada yapılacağını söyledi. Vural Ak, ‘çok mücadeleci olacak’ dediği yarışta, 15 yıl önce çok gezdiğini ancak yarışta başa koşmak için çok iddialı olmayacağını söyledi. Türkiye’deki tek Paris Dakar spec aracına sahip olmasının avantajını ise, Vural Ak, şu sözlerle yanıtladı; “Arabamız sağlam ama 20 yaşında! Benim de 20 yıllık sporcu kariyerim var, fakat son 10 yıldır ara verdim!”

Türkiye’de son yıllarda yükselen trend haline gelen Baja yarışlarının yurt dışında en çok beğendiği ve herkesin de en çok zevk aldıklarını düşündüğü tarz yarışlar olarak değerlendiren Vurak Ak, “Baja tarzı yarışlar, ortalama 2 ile 4 günlük kısa ama çok hızlı offroad yarışları. Türkiye’de daha önce yapılmamış yarışlar. Biz, İstanbul Park’ta iki yıldır yapmaya çalışıyoruz, hem orman etabımızla ve hem de İstanbul Park’ın kenarına yaptığımız seyirci etabıyla” dedi.

Offroad araçlarının ralliye göre biraz daha hızlı hazırlanmış ve daha sağlam versiyonları ile ama yine arazide ve yolu asfaltı olmayan zeminlerde tam gaz gitmeye yönelik Baja yarışlarında navigasyonun daha kolay olduğunu ve çöl yarışlarına göre kopilotlara daha az görev düştüğünü “çünkü, Baja’da en azından yol belli!” sözleriyle açıklık getiren Vural Ak, konuşmasına  şöyle devam etti; “Evet dağ yolları, dere geçişleri var ve asfalt değil, tehlikeli ve de belirlenmemiş yollarda, elinde ralli gibi yol notu olmadan, üstelik antrenman yapma şansın yok, tamamen görerek gidiyorsun, tabii bir ralli arabası süratinde gidiyorsun. Araban da yerden çok yüksek, oysa ralli arabası küçük ve yere yakın, frene bastın mı duruyor. Bizimkiler ise tersine, yerden yüksek ve kocamanlar. Daha tehlikeli ama çok zevkli, ben yurt dışında epey yarıştım”

Baja’nın Türkiye’de de yavaş yavaş yapılıyor olmasını olumlu değerlendiren Vural Ak, organizatör İstanbul Offroad Kulübü’nü de İsoff bizim eski kulübümüz” diye tanımladı ve ekledi; “Çanakkale’de böyle bir yarış düzenleneceği söylendiğinde hemen kayıt oldum. Hem gençlere de örnek oluruz, çünkü artık yaşlandık, hem de artık genç arkadaşlar gelsin artık parkurlara. Bu yarışlara İstanbul Park’ta da devam etmek istiyoruz.” İstanbul Park Spor Kulübü olarak bu sene yaptıkları İPSK Baja Kupası yarışlarının çok başarılı gittiğini anımsatan Vural Ak, “iki yarış yapıldı, onlara da katıldım” diye konuştu. Baja Troia Turkey’in çok mücadeleci olacağını yineleyen Vural Ak, “o coğrafyada tesadüfen 15 sene önce çok gezmiştim. O bölge çok güzel, Türkiye’yi tanıtmak için çok doğru bir coğrafya, emeği geçen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Ellerine sağlık çok iyi düşünmüşler. Yabancılar çok etkilenecektir.” Vural Ak, “evet, bizim arabamız sağlam ama 20 yaşında!” dedi ve sözlerini şöyle tamamladı; “Başa koşacağız diye çok iddialı değiliz ama sürpriz dereceler de çıkarmak istiyoruz.”

Aydın Hoşgör | İstanbul

Yorum yaz

Arşiv

Kategoriler

Fotoğraflar