Vural AK; “Standartlarımızı yükseltmemiz lazım”

İlk gün, yarışın çok güzel geçtiğini ve 54 km’lik ilk etabı az bir farklarla ve 4’cü zamanla tamamladıklarını anımsatan Vural Ak, aynı etabın ikinci geçişinde Mitsubishi’inde arıza oluşması üzerine 4’ncü km’de kaldıklarını söyledi. Elektronik bir arıza sonucu stop eden ve elektrik gelmediği için çalıştıramadıkları araçtaki bu problemi pilot ve kopilot olarak, ormanın ortasında çözemediklerini ve yarışın kendileri için o anda bittiğini ifade eden Vural Ak, sonrasında seyrettikleri etabın çok güzel olduğunu yineledi.

 İPSK olarak kupasını düzenledikleri Baja konsepti hakkında “gördük ki sonuçta bu baja konsepti bize çok uydu” diye konuşan Vural Ak, “hem seyirciler keyif aldı, hem de sporcu ve sponsor için güzeldi” dedi. Uzun 54 km’lik etabın da çok güzel olduğunu yineleyen Vural Ak, geçtiğimiz sezonlarda kendisinin de katıldığı dünya crosscountry şampiyonasında 150 km mesafelerde yarıştıklarını anımsattı ve “bizim de standartlarımızı yükseltmemiz lazım, 25 yıldır aynı şekilde yarışılıyor” diye konuştu. Vural Ak, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu herkes için iyi; benzini, konsantrasyonu,  yorgunluğu, fiziksel gücü nasıl ayarlarsın, bu öğreniliyor”.

İstanbul Park Spor Kulübü olarak bu yıl kupanın ikinci ayak yarışlarını yaptıklarını ve bu konuda kendilerinin takip edileceğini belirten Vural Ak, “Çanakkale’de Baja Troia yarışı var, ona da katılacağız. Transanatolia düzenleniyor, o da çok güzel bir yarış. Artık bu tip şeylerin gelmesi lazım, sadece kendi halimizde yarışmanın bir manası yok! Yurt dışında da bu işler böyle yapılıyor.” İPSK Baja Kupası’nın üçüncü ayak yarışının Aralık ayında İstanbul Park’ta yapılacağını hatırlatan Vural Ak, “tozda ve sıcakta olan yarışı bu kez yağmur ve çamurda yapacağız bu da apayrı bir konsept olacak” dedi.

İkinci ayak yarışında bütün yarışçıların çok mutlu olduğuna dikkat çeken Vural Ak, “hepsinin aralarında çok az farklar vardı” dedi ve ekledi; “Arabayı düzgün hazırlamayı öğreniyorlar. Eskiden, 20 sene önce hem 1.5 metre çamurdan geçilir, hem de maksimum hızda gidilirdi. İkisi birbirine uymuyordu”. Sözlerini “şimdi yarışları ikiye ayırmak lazım..” diye sürdüren Vural Ak, şöyle devam etti; “..tüm dünyada olduğu gibi Baja gibi sürate dayalı cross country yarışları veya trail dedikleri ve daha çamurda, yavaş gidilen ve de vinç kullanmayı gerektiren yarışlar şeklinde.. ikisinin arabası da başka pilotajda bambaşka..”

Baja’nın 2018’de devam edeceğini ve bunu geliştireceklerini söyleyen Vural Ak, sözlerini şöyle tamamladı; “Türkiye Baja Şampiyonasını burada, İstanbul Park’ın etrafındaki ormanda yapacağız: burası çok uygun bir alan. Uzun ve güvenli etap çıkartılabilir.. Üstelik, lojistik çok kolay, restaurantı, parkı, tuvaleti ile medeni bir ortam var burada. Herkes çok memnun. İstanbul Park’ı sadece pist yarışları için kullanmamak adına, bu konsepte de çok uygun.”

Aydın Hoşgör | Ralli Ajansı, İstanbul

Yorum yaz

Arşiv

Kategoriler

Fotoğraflar