Baja, hedeflerimi değiştiren bir yarış oldu

 img_6196

İstanbullu offroad yarışçısı ‘Dr’ Hüseyin Kurt, geçtiğimiz ay yapılan ve 10’ncu olarak bitirdiği Baja Anatolia’da umduğundan fazlasını bulduğunu çok eğitici, keyifli ve heyecanlı bir 4 gün olduğunu söyledi ve başarı kriterini baz alarak gitmediğini vurguladığı  yarıştan beklediğinden fazlasını almış olarak döndüklerini sözlerine ekledi. Ralli Dünyası Dergisi’ne verdiği röportajda, Dr.Kurt, “Beklentimiz 10’nculuk değil, sonunculuktu! ‘S’ harfini kaldırıp, 10’ncu olarak finişe geldik. Böyle bir başarı hedefimiz yoktu, çünkü bu benim direksiyondaki ilk tecrübemdi” dedi ve ekledi; “Aslında biz, yarışa ikinci gün başladık, birinci günümüz biraz ziyan oldu” Kurt, ikinci günden sonra da arabasının kendilerini desteklemediğini düşünüyordu; “sağını solunu biraz kırdık, tamir etmeye çalıştık. Araçtan istediğimiz performansı tam olarak alamadık. Ama çok keyif aldım, benim için iyi bir deneyimdi.”

img_6199Hüseyin Kurt’a göre, Türkiye Şampiyonası, biraz daha ‘gördüğünü git’ yarışı;.  kopilotsuz gitme şansı var ama Baja öyle değil. Aslında, özünde kopilot yarışı! Baja, kopilot için daha eğlenceli ve orada patron. Türkiye Şampiyonası’nda ise patron pilot! Dolayısı ile, Baja çok değişik bir deneyimdi, O’nun için. Parkurla ilgili eleştirisi, bazı etaplar çok uçurum kenarı ve taşlı mıcırlı olması nedeniyle çok riskli olmasıydı. Aslında bu kadar büyük bir riski etap seçerken almamak gerektiğini düşünüyor. Arabanın takla atması için zaten riskler alınmış durumda ama 300-500 metre aşağıya inmek farklı. “Bu yüzden  organizasyonun buradaki riskleri biraz daha minimize etmesi gerekir” diye ifade ediyor. Şart zor olsun, mücadele edilsin ve bu mücadele sonrasında da hayattan, memleket meselelerinden koparak zihnen dinlenmek için Baja, doğru bir organizasyon. Yarışta tanıştığı gördüğü herkesi çok centilmen olarak tanımladı ve “kimse, bir kimsenin üstüne basa basa bir kupa peşinde değildi. Herkes keyfini sürmeye gelmişti, biz de dahil keyfini sürdük. Yardım da aldık, destek te” dedi.

Aslında Baja’yı bir karar verme yarışı olarak belirlemişti; 2017 için ne yapacağına tam kam karar vermemişti. Baja’ya gitmeseydi belki parkurlardan da kopacaktı, Baja sonrası ise 2017’de Türkiye Şampiyonası ve Trans Anatolia’ya katılmaya karar verdi. Bu anlamda, Baja, bundan sonraki hedeflerini değiştiren bir yarış oldu. Baja, Dr.Kurt için, doğa ile iç içe bir ortamda, sırtını dayayabileceği iyi bir organizasyondu, kendilerinden geçtiler, orada yarışmayıp keyif aldılar. Zihin boşaltıp, stres attılar, İstanbul’a geldiğinde sakin sakin aracımı kullanmaya başladı. Baja, Kurt için enteresan bir değişiklik oldu.

Bu yarışın galerisi için burayı tıklayabilirsiniz.

Yorum yaz

Arşiv

Kategoriler

Giriş Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.