Tanak şampiyon

Ott Tanak, sezonun bitmesine bir yarış kala Dünya Ralli Şampiyonası’nda Pilotlar Şampiyonluğunu garantiledi. Dünyanın en zorlu pistlerindeki her türlü yol koşulunda gerçekleşen WRC’nin sondan bir önceki yarışı olan İspanya Rallisi’nde de Toyota Yaris WRC ile başarılı bir yarış çıkaran Ott Tanak bir kez daha önemli bir yarış başarısına imza atarak pilotlar şampiyonluğunu kazandı. İkinci oldukları İspanya yarışı sonrasında şampiyonluğu kazanan Ott Tanak ve co-pilotu Martin Järveoja, sezon boyunca ortaya koydukları istikrarlı performanslarının da karşılığını almış oldular. Böylelikle Ott Tanak 2004’ten bu yana WRC’de şampiyonluk kazanan üçüncü farklı sürücü olurken, co-pilot Martin Järveoja da bu unvanı elde eden ilk Estonyalı oldu.

WRC’de şu ana kadar gerçekleştirilen 13 yarışın 7’sini kazanan Tanak, galibiyetlerine farklı zemine sahip etapların olduğu İspanya’da da devam ettirdi. Hafta sonu boyunca kontrollü yarışan Tanak, yarışın sonundaki Güç Etabı’nda sonuna kadar zorladı ve 3.6 saniye farkla bu bölümü kazanarak şampiyonluğu garantiledi. Toyota Yaris WRC ile yarışan Jari-Matti Latvala ralliyi beşinci sırada tamamladı ve Toyota’nın Markalar Şampiyonluğu’nu kazanma şansını sezonun son yarışına taşımış oldu. Cumartesi günü yaşadığı kazanın ardından yarışı bırakmak zorunda kalan Meeke ise, pazar günü tekrar yarışa döndü. Takımın challenge programı sürücüsü Takamoto Katsuta da, kariyerinin zirvesindeki ikinci yarışını başarılı bir şekilde tamamladı ve iyi bir gelişim göstermeye devam etti.

Takım direktörü Tommi Makinen yarışın ardından tarihi bir an yaşadıklarını ifade ederek, “tüm takım için büyük bir ödül aldık ve Tanak hedefine ulaştı. Hafta sonu boyunca baskı büyüktü ama powerstage’de gerekeni yaparak harika bir iş çıkardı. Bu sonuçlarla birlikte Markalar Şampiyonluğu mücadelesinde Avustralya’da galip gelme şansımız var” dedi. Kariyerinin ilk Pilotlar Şampiyonluğu’nu kazanan Ott Tanak ise, hedefine ulaştığını söyleyerek, “Büyük bir baskı vardı ve en başında bununla mücadele etmek zordu. Ancak rallinin sonlarına doğru iyi bir tempo yakaladık ve powerstage’de istediğimiz sonuçları aldık. Takıma da harika bir iş çıkardığı için teşekkür ediyorum” diye konuştu. WRC 2019 takviminin sonraki mücadelesi ise 14-17 Kasım tarihlerinde Avustralya Rallisi olacak. Dar ve kıvrımlı orman etaplarının, hızlı ve akıcı yollarla kombine edildiği ralli 2019 sezonunun sonu olacak. | Kaynak; Toyota Gazoo
28 Ekim 2019 : 15.15

Son 50 haber

Yoruma kapalı

Go To Top
%d blogcu bunu beğendi: