Tanak kaçıyor, Ogier peşinde

Dünya Ralli Şampiyonası’nın 12’nci ayağı olan Galler’e lider olarak başlayan Ott Tanak, ikinci günün sonunda Yaris WRC’sini kapalı parka lider olarak getirmeyi başardı. Estonyalı’nın şampiyonadaki en yakın rakibi son şampiyon Sebastien Ogier Citroen C3 WRC’si ile 3.4 saniye ardından Galler’de 2’nciliğini korurken, Tanak’ın takım arkadaşı İrlandalı Kris Meeke’nin Fransız rakibinin sadece 2 salise farkla podyumda yer alması Britanya’daki rekabetin üçüncü günün (cumartesi) daha da çekişli çekmesine neden olacak gibi.

Perşembe gecesi Oulton Park’taki açılış etabının en hızlısı olan Kris Meeke, Kuzey Galler’deki rallide dün (Cuma) geçilen 9 etapta en iyi zamanlardan uzak kalmasına rağmen liderliğini günün son etabına kadar taşımasını bildi. 9’ncu etapta takım arkadaşı Tanak’ın 5 saniye ardından kalınca rallinin liderliğini kendisine devretti. Şiddetli yağmurlar etapları çamurlu ve kaygan hale getirirken, ekipler zor şartlarda altında bir sabah geçirdiler. Jari-Matti Latvala 5’inci etapta en iyi zamanı yaptı ve ilk dört etabın ikisini kazanan ismi olan Tanak’ın hemen önüne 3’üncülüğe çıktı ama 7’inci etapta kaza yaparak yarışa devam edemeyecek kadar ağır hasar gördü (üstte). Günün ikinci ayağı karanlıkta sona ererken, Tanak son iki etabı kazanarak takım arkadaşının ralli liderliğini devraldı.

Toyota takım direktörü Tommi Makinen “Ott ve Kris için çok iyi bir gündü: zor şartlarda harika bir iş çıkardılar ve bu gece 1-3 olmak takım için iyi bir sonuç oldu. Ne yazık ki, Jari-Matti bir hata yaptı. Ott ve Kris yarın için (bugün) kendilerini güvende hissediyorlar. Etaplar daha büyük ve daha akıcı yollara sahip. Otomobilimiz için de çok iyi” derken, takımın lider pilotu Ott Tanak ta şunları söyledi; “Gerçekten zorlu bir gündü. Bu sabah kavrama genelde beklediğimden daha yüksekti, fakat tahmin etmek çok zordu. Öğleden sonra, etaplar biraz daha zordu ve çamurla mücadele ettim. Karanlıkta geçilen son iki etabı daha iyi zaman geçirebilirdik. Bence yarının etapları bize uygun olmalı ama bunun başka bir yoğun mücadele olacağına eminim. ” | Kaynak; Toyota Racing media, 5 Ekim 2019 : 10.00

Galler Rallisi 2. Gün Sonunda Geçici Genel Klasman
1 Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 1s14d30.8s
2 Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (Citroën C3 WRC) +3.4s
3 Kris Meeke/Seb Marshall (Toyota Yaris WRC) +3.6s
4 Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +8.4s
5 Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger-Amland (Hyundai i20 Coupe WRC) +25.7s
6 Craig Breen/Paul Nagle (Hyundai i20 Coupe WRC) +33.5s
7 Teemu Suninen/Jarmo Lehtinen (Ford Fiesta WRC) +37.4s
8 Elfyn Evans/Scott Martin (Ford Fiesta WRC) +51.8s
9 Pontus Tidemand/Ola Fløene (Ford Fiesta WRC) +2m56.6s
10 Jan Kopecký/Jan Hloušek (Škoda Fabia R5 Evo) +4m01.1s

Son 50 haber

Yoruma kapalı

Go To Top
%d blogcu bunu beğendi: