Ogier’den Türkiye Rallisi değerlendirmesi

2008’den bu yana yapılan dünya ralli şampiyonasına düzenli olarak katılan Ogier, o günden beri çok farklı rallilerde yarıştı. Geniş tecrübelerinin ışığında, Türkiye’deki mücadelenin boyutunu anlattı..

-Yunanistan ve Kıbrıs Rallisi’ne göre Türkiye Rallisi’ni nasıl değerlendiriyorsun?

Bence, geçen yıl özellikle kayaların büyüklüğü bakımından kesinlikle daha kötüydü.

-Türkiye’de ortalama hızlar tüm sezonun en düşük seviyesi. Bu, ralliyi nasıl etkiler?

Otomobiller için zor, çünkü hızlar düştüğünde, çeşitli bileşenler için daha az doğal soğutma söz konusu. Aynı zamanda ekip için daha da zor, çünkü sıcaklıklar genellikle çok yüksek ve daha yavaş sürmek, daha az havalandırma ve kokpite daha az hava gelmesi anlamına geliyor. Bu yüzden, arabada son derece sıcak koşullarla uğraşmak zorunda kalacağımızı düşünüyorum!

-Genel olarak arabanın kollanması gereken bir ralli olarak nasıl değerlendirilmeli?

Parkurdan yola çıkacak olursak, yolun karakterine dikkat etmenin yanı sıra, virajların ve mesafelerin açılarıyla birlikte, büyük kayaların veya diğer sorunların olduğu riskli bölgeleri belirlemede olabildiğince kesin ve net terimler kullanmaya çalışıyorum.

-İyi bir mekanik tecrübesi belirleyici olabilir mi?

Motor sporlarında kariyerime böyle başladım, bu yüzden hala birkaç yeteneğim var, ancak umarım bu yıl onları kullanmam gerekmez. Bu tür bir rallide yaklaşımımız dayanıklılığa odaklanma eğiliminde olur. Genellikle iki yedek lastik ve normalden daha fazla yedek parça alıyoruz. Bununla birlikte, günün sonunda, yanımızda bulundurduğumuz alet kiti gibi, yalnızca sınırlı miktarda donanıma sahibiz. Bu da, bir sorun olması durumunda, bizim için zorluğun, mümkün olduğunca az zaman kaybetmeye çalışırken, sürekli olarak geçici onarımlar yapmak zorunda olduğumuz anlamına geliyor. | Kaynak; Citroen Racing Media,

9 Eylül 2019 : 19.07

Son 50 haber

Yoruma kapalı

Go To Top
%d blogcu bunu beğendi: