Pist tastamam teslim edildi

Formula 1 pisti ihalesini kazanan, ancak şartnamedeki ‘1 ay içinde Formula 1 ile protokol yapma’ hükmünü yerine getiremeyen Can Bilim Eğitim’in “Pistin şu anda yarış yapmaya uygun olmadığı” iddiasına İTO Başkanı Avdagiç yanıt verdi. Ekonomi haber sitesinde Merve Yiğitcan’ın haberine göre, Avdagiç, tesisi tastamam teslim ettiklerini ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün de tesisin tam ve sözleşmeye uygun olarak teslim alındığına dair gerekli evrakları düzenlediğini söyledi. Türkiye’nin tek Formula 1 pisti İstanbul Park’ta yarışların 2026’da Türkiye’ye gelip gelmeyeceği henüz netlik kazanmazken, ihalenin akıbetine ilişkin tartışmalar sürüyor. İhaleyi kazanan Can Bilim Eğitim Kurumları, şartnameye göre ‘yarışları Türkiye’ye getireceğine ilişkin protokolü sözleşmeden itibaren 1 ay içinde İdare’ye sunma’ yükümlülüğünü yerine getiremedi. Söz konusu şirket kaynaklarından bazı basın yayın organlarına yapılan açıklamada ‘Pistin şu anda yarış yapmaya uygun olmadığı’ iddia edildi.

İstanbul Park’ı 156 milyon dolar yatırımla yapan ve 20 yıl boyunca işletmeciliğini üstlenen FİYAŞ’ın ortaklarından İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, ihaleyi kazana firma yetkililerinin, ‘İstanbul Park’ta bazı binaların yıkıldığı, bazı ekipmanların götürüldüğü, bu nedenle yarışların yapılması zor olduğu’ iddialarına karşılık vererek, “İstanbul Park’ta bizim Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün talebi ile yaptığımız bir yatırım var. Sonrasında ise kiracımız olan şirket, kendi iş süreçlerine göre bu tesise bazı modüler yapılar ekledi. Dolayısıyla tesis teslim edilirken de o modüler yapılar temizlenerek çıkıldı. Yani ortadan kaldırılan modüler yapılar, tahliye için belirlenen çerçeveye göre o tesisi teslim ederken kaldırılması gereken bölümlerdi” diye konuştu. Avdagiç, “Tesisi tastamam teslim ettik. Vakıflar Genel Müdürlüğü de, tesisin tam ve sözleşmeye uygun olarak teslim alındığına dair gerekli evrakları düzenledi. Dolayısıyla içinde İTO, TOBB ve İBB’nin de olduğu FİYAŞ, süreci sözleşmeye uygun olarak tamamlamıştır” diye konuştu.

Mart 2005’te Murat Yalçıntaş’ın başkanlığında İTO yönetimine geldiklerini, ağustos ayında yarışın start verileceği pistin ise o sırada sadece yüzde 40’ının tamamlanmış olduğunu hatırlatan Avdagiç ‘7 yıl boyunca Formula 1 yarışlarını düzenledik’ dedi. Yedi yılda sadece Formula 1 yarışlarını değil, MotoGP, Dünya Turing Otomobil Şampiyonası, Dünya RallyCross Şampiyonası gibi birçok uluslararası yarışın da gerçekleştirdiklerini hatırlatan Avdagiç, dönemin TOSFED Başkanı Mümtaz Tahincioğlu ve ekibi ile tüm süreçte verimli çalışmalar yürüttüklerini de sözlerine ekledi. F1 ile yapılan 7 yıllık sözleşme süresinin bitmesinin ardından yaşananları anlatan Avdagiç, “7 yıl sonunda Formula 1 yarışlarının devam etmesi için yine Başkanımız Murat Yalçıntaş ile Spor Bakanlığı nezdinde çok yoğun girişimlerde bulunduk. Ama o zaman ki Spor Bakanımız Suat Kılıç önümüzü açmadı, farklı çözümleri olduğunu ifade etti. Ancak o çözümler de işe yaramadı ve F1 yarışlarına devam edecek formül bulamadık” ifadelerini kullandı.

İTO olarak 156 milyon dolarlık bir yatırım yaptıklarını ve bunun yaklaşık yüzde 20’sinin kendilerine geri geldiğini ama ülkeye bir tesis bıraktıklarını aktaran Avdagiç, ‘bu onuru bir ömür boyu madalya gibi göğsümüzde taşıyacağız’ dedi. Intercity’nin kiracı olduğu dönemde de tesislerin etkin bir şekilde kullanıldığına dikkat çeken Avdagiç, “O dönemde de burada 2 kez Formula 1 ve birçok ulusal ve uluslararası etkinlik düzenlendi. Kendi kiracı oldukları dönemde o pisti Formula 1 yarışları yapılacak kalitede tuttular” diye konuştu. Yap-işlet-devlet modeliyle hayata geçirdikleri İstanbul Park’taki 20 yıllık sözleşme süresinin sonuna gelindiğinde uzatma talebinde bulunduklarını, uzun süre bu konuda süreçlerin devam ettiğini, ancak taleplerinin uygun görülmediğini, süre uzatımı görüşmelerinin yapıldığı süreç nedeniyle kendilerine Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından bir ek protokol ile ilave süre verildiğini vurgulayan Avdagiç, “Dolayısıyla bazı saygısızların ve küstahların iddia ettiği gibi İTO da FİYAŞ da asla işgalci olamaz. Bu kurumlar çizgi dışı iş yapmaz. Biz her yerde devletin belirlediği kural ve kaideye göre iş yaparız. Biz bu iftirayı atanları ve hakaretlerini misliyle kendilerine iade ediyoruz. Ama gerçeklerin her zaman ortaya çıkma gibi bir huyu vardır. Biz 20 yıl boyunca ve sonrasında ek protokol ile tanınan ilave süre boyunca oradaydık, sonrasında sözleşme şartlarına uygun olarak tesisimizi 29 Mayıs’ta Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne iade ettik. Üstlendiğimiz bir misyonu alnımızın akıyla yerine getirdik. Şimdi süreci izleyeceğiz” şeklinde konuştu. Haberin orijinalini okumak için burayı tıklayın.. | 15 Haziran 2024 : 11.41

Son 70 haber

Yorum yaz

Arşiv

Go To Top