Yeni dönem başlıyor

2026 Teknik Düzenlemelerinin merkezinde yer alan çevik otomobil konsepti, gelişmiş yarışılabilirliği ve daha yakın yarışı hedefliyor. 2026 araçları, mevcut nesil F1 araçlarından 30 kg daha hafif olacak ve verimliliği ve yol tutuşunu artıracak. Yeniden tasarlanan güç ünitesi, neredeyse %300 daha fazla pil gücüne sahip ve hatta içten yanmalı ve elektrik gücü arasında bölünmüş dünyanın en verimli motorlarını temel alıyor. Yeni güç ünitelerinin enerji yönetimi gereksinimlerine uyacak aktif aerodinamik. Takip eden araca daha fazla elektrik gücü dağıtımı sağlayan yeni manuel geçersiz kılma modu aracılığıyla artan sollama fırsatları. – Ferrari, Mercedes, Alpine, Honda, Audi ve Red Bull Ford Powertrains ile 2026’dan itibaren F1’e katılmayı taahhüt eden rekor sayıda altı güç ünitesi üreticisi. 2026 araba %1 00 sürdürülebilir yakıtla çalışacak. Daha güçlü yapılar ve daha zorlu testlerle artırılmış güvenlik.

FIA, sporu 2026’dan itibaren tanımlayacak ve merakla beklenen teknik düzenlemelerin sunumuyla FIA F1 Dünya Şampiyonası için daha rekabetçi, daha güvenli ve daha sürdürülebilir bir geleceği sergiliyor. FIA F1 Teknik çalışma gruplarına danışılarak geliştirilen ve F1, sporun 10 takımı, OEM’ler ve güç ünitesi üreticileri ile işbirliği içinde formüle edilen yeni düzenlemelerin ana hatları, hafta sonu yapılacak 2024 FIA F1 Kanada GP öncesinde Montréal’de açıklandı. 2026 düzenlemeleri 28 Haziran’da Dünya Motor Sporları Konseyi (MSC) tarafından resmi olarak onaylanacak.

FIA Başkanı Mohamed Ben Sulayem “FIA, 2026 FIA F1 Dünya Şampiyonası ve sonrası için kapsamlı yeni bir dizi düzenlemenin lansmanıyla motor sporlarının zirvesi için son derece heyecan verici bir gelecek tanımlıyor. İki yıl önce 2026 Güç ünitesi yönetmeliğinin yayınlanmasının ardından, şasi düzenlemelerini yeni güç ünitelerinin enerji gereksinimlerine uyacak şekilde yeniden tanımlama fırsatını değerlendirdik. Formula 1’deki ortaklarımızla, sporun 10 takımının ve tüm paydaşlarımızın yardımıyla yaptığımız işbirliği birinci sınıf şampiyonamızın dünyada olup bitenlerle daha da alakalı olmasını sağlayacak benzersiz bir revizyonu temsil ediyor. Güç ünitesi düzenlemeleri halihazırda rekor sayıda PU üreticisinin bu spora yönelmesiyle sonuçlandı. Ve şimdi, yenilikçi aerodinamik çözümlere sahip daha hafif, daha çevik otomobiller sağlayan şasi düzenlemeleriyle birlikte, yalnızca yarışları geliştirmek için değil, aynı zamanda şampiyonayı PU üreticileri, OEM’ler ve mevcutlar için daha da çekici hale getirmek için tasarlanmış bir dizi düzenleme oluşturduk. 2026 F1 Yönetmeliğinin temel özellikleri gelişmişlik, sürdürülebilirlik teknolojisi ve güvenlik. F1 ile birlikte amacımız sporun elit kategorisinin geleceğine uygun bir otomobil üretmek. Bu hedefe ulaştığımıza inanıyoruz” dedi.

Formula 1 CEO’su Stefano Domenicali ise şunları ekledi: “Taraftarlarımıza daha yakın ve heyecan verici yarışlar sunmayı amaçlayan yeni nesil otomobil ve güç ünitesini sabırsızlıkla beklediğimizden, bu düzenlemeler sporumuzun geleceği açısından önemli bir döneme işaret ediyor. Sürdürülebilir yakıtla çalışan yeni hibrit güç ünitesi, küresel otomotiv endüstrisi için büyük bir fırsat sunuyor; yakıttaki düşüş, dünya çapındaki otomobiller tarafından kullanılma potansiyeline sahip ve emisyonları önemli ölçüde azaltıyor. Potansiyeli, 2026 yılında Formula 1’de rekor sayıda motor tedarikçisine sahip olmamızın temel nedenlerinden biri. Bu yeni düzenleme döngüsüne, sporun şimdiye kadarki en güçlü konumuyla giriyoruz ve FIA’nın bu düzenlemeleri oluşturmak için yaptığı çalışmanın, sporun dünya çapındaki konumunu daha da güçlendireceğine eminim.”

2026 kurallarında yer alan ilerlemeler hakkında yorum yapan FIA Tek Koltuklu Teknik Direktör Nikolas Tombazis şunları ekledi: “FIA, bu kurallar seti ile F1’in DNA’sıyla tamamen temas halinde olan yeni nesil otomobiller geliştirmeyi amaçladı. Hafif, son derece hızlı ve çevik ama aynı zamanda teknolojinin en ileri noktasında yer alıyor ve bunu başarmak için ‘çevik araba’ konsepti adını verdiğimiz konsept üzerinde çalıştık. Bu vizyonun merkezinde, içten yanmalı elemandan elde edilen güç ile elektrik gücü arasında daha eşit bir dağılıma sahip, yeniden tasarlanmış bir güç ünitesi yer alıyor. Şasi tarafında, otomobilin boyutunu ve ağırlığını 30 kg azaltarak çok daha dinamik bir otomobil ortaya çıkarmayı başardık. Ayrıca yarışı geliştirmek için iki heyecan verici yeni özellik sunuyoruz: düzlüklerde çok düşük sürtünme elde etmek için aktif aerodinamik ve sürücülere önlerindeki araca yeterince yaklaştıklarında isteğe bağlı olarak akü gücü sağlayacak olan manuel geçersiz kılma sistemi. Daha hafif, daha güçlü ve sürücü becerisine daha fazla odaklanan 2026 F1 Teknik yönetmeliği, sürücüler arasında daha yakın yarışlar sağlamak, takımlar arasındaki rekabeti artırmak ve gösteriyi geliştirmek için tasarlandı. Ayrıca, daha yüksek bir elektrikli bileşeni tercih ettik. Sporumuz için daha sürdürülebilir bir geleceğe yönelik çabamızın bir parçası olarak güç ünitesinin, genel olarak daha verimli bir otomobilin ve tamamen sürdürülebilir yakıtların geliştirilmesi.” 2026 düzenlemelerinin tamamı, güç ünitesi, şasi, aerodinamik, güvenlik ve sürdürülebilirlik alanlarındaki bir dizi önemli yenilik aracılığıyla F1’i geleceğe taşıyor.

Güç ünitesi İlk olarak Ağustos 2022’de yayınlanan güç ünitesi düzenlemeleri, ileriye doğru büyük bir atılım sağlıyor. Şu anda F1’de kullanılan dünyanın en verimli hibrit motorunun temelleri üzerine inşa edilen 2026 güç ünitesi, mevcut PU’lardan çok daha fazla güç sağlıyor. ICE elemanından elde edilen güç 550-560kw’tan 400kw’a düşerken, akü elemanı 120kw’dan 350kw’a büyük bir artış gösteriyor; bu da elektrik gücünde neredeyse % 300’lük bir artış anlamına geliyor. Bu nedenle performans korunurken sürdürülebilirlik daha da artırılır. MGU-H’nin çıkarılması ve elektrik gücünün genişletilmesi yoluyla güç ünitesinin basitleştirilmesi ile 2026 gücü, F1’de şimdiye kadar görülen yollara en uygun güç ve %100 sürdürülebilir yakıtla birlikte ileriyi düşünen bir platform sağlıyor. Ek olarak, frenleme sırasında geri kazanılabilecek enerji miktarı iki katına çıkarılarak tur başına toplam 8,5 MJ geri kazanılabilir enerji elde ediliyor. Daha iyi sollama fırsatları yaratmak için manuel geçersiz kılma modu dahil edildi. Önde gelen bir otomobilin konuşlandırılması 290 km/saatten sonra azalarak 355 km/saatte sıfıra ulaşırken, takip eden otomobil 337 km/saat’e kadar 350 kW ve +0,5 MJ ekstra enerji sağlayan MGUK Override’dan yararlanacak. Yeni üreticileri spora çekmek için tasarlanan düzenlemeler, Ferrari, Mercedes ve Alpine gibi mevcut tedarikçilerin taahhütlerine, Honda’nın üretici olarak geri dönmesine ve Audi ile Red Bull Ford Powertrains’in gelişine yol açtı.

Şasi Mevcut nesil otomobillerden daha küçük ve daha hafif olacak şekilde tasarlanan otomobilin boyutları, yeni kuralların merkezinde yer alan ‘çevik otomobil’ konseptine uygun olacak şekilde değiştirildi. Dingil mesafesi maksimum 3600 mm’den 3400 mm’ye düşerken genişlik 2000 mm’den 1900 mm’ye düşürüldü. Maksimum zemin genişliği 150 mm azaltıldı. Ağırlığın azaltılması temel bir hedef 2026 otomobilin minimum ağırlığı 768 kg olacak; bu, 2022’den itibaren emsallerine göre 30 kg’a düşecek. 722 kg araba ve sürücü + 46 kg tahmini lastik kütlesinden oluşuyor. Yere basma kuvveti % 30, sürükleme kuvveti %55 oranında azaltıldı. 2022’de tanıtılan 18 inçlik jant boyutu korunuyor, ancak ön lastiklerin genişliği 25 mm, arka lastiklerin genişliği ise 30 mm azaltılıyor, ancak minimum kavrama kaybı sağlanıyor.

Aerodinamik 2026 araçları aynı zamanda tamamen yeni aktif aerodinamik sistemlerinden de yararlanacak. Hareket edebilen ön ve arka kanatları içeren sistem, standart Z Modunun devreye alınmasıyla daha yüksek viraj alma hızlarına ulaşılmasını sağlayacak. Düzlüklerde sürücüler, düzlük hızını en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış düşük sürtünmeli bir konfigürasyon olan X Moduna geçebilecekler. Üç elemanlı aktif arka kanat benimsenecek, alt kiriş kanadı çıkarılmış ve uç plakalar basitleştirilirken, ön kanat şimdikinden 100 mm daha dar ve iki öğeli aktif kanatçığa sahip olacak. Mevcut otomobillerin aksine, optimum uyanma performansının elde edilmesine yardımcı olmak için ön tekerlek davlumbazları kaldırılacak ve tekerlek gövdesinin bir kısmı zorunlu hale getirilecek. Arabalar kısmen düz bir zemine ve daha düşük güçlü bir difüzöre sahip olacak, bu da zemin etkisini ve arabaların ultra sert ve alçak ayarlara olan bağımlılığını azaltacak.

Emniyet FIA’nın sıkı güvenlik arayışı, 2026 F1 kurallarında da destekleniyor. Revize edilen önden darbe düzenlemeleri, son yıllarda ön darbe yapısının (FIS) ilk çarpışmadan sonra hayatta kalma hücresine yakın bir yerde kırıldığı ve otomobilin daha sonraki bir çarpışma için korunmasız kaldığı olayları önlemek için iki aşamalı bir yapı getiriyor. Yandan saldırı koruması artırıldı. Yeni spesifikasyon, kokpit çevresinde geliştirilmiş izinsiz giriş koruması sağlıyor ve yakıt hücresinin yan tarafından sağlanan korumayı iki katından fazla artırıyor. Ek olarak, ağırlık eklemeden gelişmiş izinsiz giriş koruması elde edilecek. Roll hoop yükleri diğer tek koltuklu formüllere uygun olarak 16G’den 20G’ye, test yükleri ise 141kN’den 167kN’ye çıkarıldı. Arka kanat uç plakası ışıkları homologe edilecek ve mevcut olanlardan çok daha görünür/parlak olacak. Pist boyunca durdurulan bir arabanın ERS durumunu belirlemek için yan güvenlik ışıkları eklenecek. GPS anteni, hassasiyeti artırmak ve aktif güvenlik konusunda gelecekteki gelişmelere olanak sağlamak için yeniden konumlandırılıyor.

Sürdürülebilirlik 2026’dan itibaren F1 güç üniteleri tamamen sürdürülebilir yakıtla çalışacak, bu da çevreye duyarlı yarışlara olan bağlılığın altını çizecek ve motor sporları için yeni bir standart belirleyecek. Bu yakıt hemen hemen teslim edilecek, yani içten yanmalı motorla çalışan hemen hemen her araçta kullanılabileceği anlamına geliyor ve ulaşım sektöründeki sera gazlarına karşı potansiyel olarak oyunun kurallarını değiştiren bir çözüm sunuyor. 2030 yılına gelindiğinde dünya çapında 1,2 milyar içten yanmalı motorlu araç yollarda olacak ve F1 için geliştirilen yakıt, endüstriyel ölçekte emisyonları azaltmak için kullanılabilir. 2026 güç ünitelerinde elektrik enerjisinin daha fazla kullanılması ve %50 elektrik ve %50 termal güç dağıtımına geçilmesiyle sürdürülebilirlik artırılacak. 2026 düzenlemeleri, FIA’nın 2030 yılına kadar Net Sıfır karbona ulaşma hedefiyle uyumlu. 2026 düzenlemeleri 28 Haziran’da Dünya Motor Sporları Konseyi tarafından resmi olarak onaylanacak. | FIA, 6 Haziran 2024 : 18.20

 

Son 70 haber

Yorum yaz

Arşiv

Go To Top