HMS Sardegna odaklı

Hyundai Motorsport, Portekiz’den sonra, WRC 6’ncı turu olan Rally Italia Sardegna’da (31 Mayıs-2 Haziran) olumlu ivmesini sürdürmeyi planlıyor. Rally Italia Sardegna sıklıkla geniş ve dar yollar arasında geçiş yapan hızlı çakıl etaplarından oluşuyor. Akdeniz’in muhteşem manzarasının önünde yer alan cennet gibi ortam, rallinin doğasını yansıtmaktan başka her şeyi yapıyor. Derin izler ve aşırı sıcaklık, pürüzlü yüzeyin son derece aşındırıcı koşullar yaratmasıyla hem sürücüyü hem de makinelerin sınırlarını zorlar. Bu faktörler, mürettebatın hızın yanı sıra güvenilirlik ve uzun ömürlülük de aradığı lastik seçiminin önemini vurguluyor. HMS’i temsil eden ekipler Portekiz’deki gibi Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe, Ott Tanak/Martin Jarveoja ve Dani Sordo/Candido Carrera. Her üç eşleşme de İberya yollarında iyi bir performans sergiledi; deneyimlerini kullanarak Hyundai i20 N Rally1 Hybrid’den güçlü bir tempo elde ederken aynı zamanda büyük kazalardan da kaçındı. Bunun sonucunda takımın tüm sezondaki ekipleri Neuville/Wydaeghe ve Tanak/Jarveoja podyumda yer alırken, Sordo/Carrera da beşinci sırada yer aldı.

Daha iyi olmasa da benzer bir sonuç, Hyundai Motorsport’un WRC’deki on yılı boyunca üstün performans sergilediği Rally Italia Sardegna’da da hedeflenecek. Takım, 2014 yılından bu yana İtalya adasında altı zafer, 14 podyum ve 88 etap galibiyeti elde etti; ralli boyunca bu rakamların daha da artması bekleniyor. Rallinin 2024 edisyonunda yepyeni bir format denenecek. Rekabetçi koşular, cuma sabahı shakedown ile başlayıp pazar günü TSİ 15:30’daki podyum töreniyle sona erecek şekilde 48 saate yayılacak. Kısaltılmış zaman dilimi aynı zamanda daha az mesafe anlamına da geliyor; 16 etabın toplamı yalnızca 266,12 km. Bu daha kısa seyahat programı, üç ekibin Hyundai i20 N Rally1 Hybrid araçlarının sınırlarını zorlaması ve her km’den en iyi şekilde faydalanması gerektiği anlamına geliyor. HMD patronu Cyril Abiteboul şunları söyledi: “Portekiz, takım için olumlu bir adım daha olduğunu kanıtladı. Çifte podyumdan, üreticiler şampiyonasında liderliği iddia etmeye ve hatta Ott’un araçla daha fazla bütünleşmesini sağlamaya kadar, ralliden alınacak pek çok fayda vardı. Artık asfaltı zorlayabilecek üç ekibimiz olduğunu bilerek Sardunya yolculuğuna çıkıyoruz, dolayısıyla güçlü bir sonuç almayı umuyoruz. Aynı zamanda takım için tarihteki en başarılı rallilerden biri oldu, bu yüzden temiz bir podyum bitirmeyi umuyoruz.”

Thierry Neuville yarış öncesinde: “Rally Italia Sardegna çok teknik bir ralli, bu nedenle hafta sonu boyunca kusursuz bir sürüş yapmamız gerekiyor. Gerçekten doğru adım notlarına ve iyi bir düzene ihtiyacımız var; Birinci ve ikinci geçiş arasındaki aşama farkı çok büyük olabilir, dolayısıyla aracı da bu değişikliklere adapte edebilmemiz gerekiyor. Sıcaklık, lastik aşınması ve günlerin uzunluğu ralli boyunca karşılaştığımız en büyük zorluklardan bazıları. Bu, uzun yol bölümleri nedeniyle aldığımız az miktardaki uyku ile birleştiğinde, bunu benzersiz bir zorluk haline getiriyor. Hafta sonuna yaklaşımımız her zamanki gibi aynı: aracı ve ralliyi etkileyebilecek diğer önemli faktörleri göz önünde bulundurarak mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için çaba göstereceğiz. Ralli öncesi test yok ve denemeler rallinin geri kalanını temsil etmiyor, dolayısıyla bu bizim için en büyük engel olacak. Ancak bunun üstesinden gelmek ve mümkün olan en iyi sonucu eve getirmek için çalışacağız” diye konuşurken, Tanak “Portekiz’de iyi ve sağlam bir hafta sonu geçirdiğimizi söyleyebilirim, bu yüzden bunu geliştirmek istiyoruz ve artık daha fazla tempoya sahip olduğumuz için bu biraz daha kolay. Sardunya’nın bazı büyük zorlukları var; çok kaygan olabilir ve gerekli kavrama miktarını elde etmek zor olabilir. Buna çok yüksek sıcaklıklar da eklenince her şey daha da zorlaşıyor. Birinci ve ikinci döngüde aynı lastikleri kullanmak güçlü bir paket oluşturmayı zorlaştırıyor, bu nedenle özellikle yola erken başladığımızda kurulumda çok fazla çekiş gücüne ihtiyacımız var. Rallinin çok daha ilgi çekici olduğu bir etkinlik ve ben her zaman bunu tercih ederim. Lastik patlamadan önce Portekiz’de galibiyete çok yakındık, bu yüzden planımız bu sefer Sardunya’da daha iyisini yapmak” dedi. | HMS, 30 Mayıs 2024 : 19.25

Son 70 haber

Yorum yaz

Arşiv

Go To Top