‘Kral’ Kalle!

Yunanistan’da finish gören Akropol Rallisi’nde son şampiyon genç Finli Kalle Rovanpera toplamda 3 saat 16 saniyelik zaman ile kariyerine yeni bir zafer daha ekledi. Yaris Rally1’i ile Kalle, rallinin son etabı powerstage’ı da kazanarak hanesine ilave puanlar ekledi. Son gün olan günün 23 km’lik ilk etabında düzgün bir tempo yapamadığı için oldukça uzun bir etap gibi geldiğini ve herhangi bir tempo ile uygun bir ritim olmadığında bunun o kadar kolay olmadığını savunan Kalle, Tarzan’ı 8’nci zamanla tamamlamasına karşın liderliği bırakmadı.  Sondan bir önceki 9 Km’lik Grammeni etabını da 8’nci zamanla tamamlayan genç rallici, aynı etabın ikinci geçilişinde ise 22 saniye daha erken finişe ulaştı ve bu da kendisine güç etabındaki en yüksek puanı kazandırdı. Kalle’nin 1,5 dakika ardından İrlandalı takım arkadaşı Elfyn Evans 2’nci bitirirken, +4 saniye farkla da Hyundai’nin İspanyol  pilotu Dani Sordo podyumu tamamladı. 12’nci etapta süspansiyon kırıp spin atan üstüne bir de 2 dakika ceza alıp 14’ncülüğe gerileyen efsane şampiyon Ogier güç etabında ekstra puandan uzak kaldı ve Akropol’ü 10’ncu sırada tamamlayarak büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Ogier “sadece eve gitmek istediğimi hissediyorum, söylenecek fazla bir şey yok. Bazen rallide böyle oluyor. Bir sonraki ralliye geçiyoruz. Bir sonraki ne zaman? Muhtemelen Almanya” diye konuştu.

Akropol’u 4’ncü sırada tamamlayan Estonyalı şampiyon Ott Tanak ise kendisinden hızlı olanlara rağmen elinden gelen her şeyi yapmaya çalıştığını dile getirirken, “cuma herkes için gerçekten yıkıcıydı, M-Sport gerçekten çökmüştü ve bu da gerçekten zor bir gündü. Ama geri döndük”dedi. Lappi de “Birkaç küçük hata yaptım bu yüzden ideal değildi ama oldukça agresif bir yarış oldu ama eğlenceliydi!” dedi. Yunanlı rallici Serderidis “biz önce Yunanız, dolayısıyla hedefimiz belliydi. Harika bir hafta. Tüm Yunan taraftarlara teşekkürler” diye özetlerken, Mikkelsen de “bu gerçekten özel bir durum cumadan sonra her şey çok karanlık görünüyordu ve kaybedecek hiçbir şeyimiz olmadığına karar verdik, sadece boş verelim dedik ve yola çıktık. Bütün virajlarda elimizden geldiğince hızlı sürdük. Son serviste arka diferansiyeli değiştirdik, gerçekten sınırdaydı” diye konuştu. Greensmith de “hayal kırıklığı yaşamadığımı söylersem elbette yalan söylemiş olurum. Andreas’a sonuna kadar meydan okuyamamak çok yazık oldu. Ne yazık ki, geride bıraktığım bunu başaramadık. Ama ikincisi; kötü bir sonuç değil” dedi. Fourmaux ise görüşlerini “dürüst olmak gerekirse bugün hala selden etkilenen tüm insanları düşünüyorum. Koşullara rağmen bunu organize ettikleri için ralliyi düzenleyenleri tebrik etmeliyiz” diye özetledi. | 10 Eylül 2023 : 14.48

1 Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR Yaria Rally1 Hybrid) 3h00m16.7s
2 Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1 Hybrid) +1m31.7s
3 Dani Sordo/Cándido Carrera (Hyundai i20 N Rally1 Hybrid) +1m35.9s
4 Ott Tänak/Martin Järveoja (Ford Puma Rally1 Hybrid) +4m28.4s
5 Esapekka Lappi/Janne Ferm (Hyundai i20 N Rally1 Hybrid) +6m22.3s
6 Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 Hybrid) +7m20.9s
7 Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Skoda Fabia RS Rally2) +9m41.0s
8 Gus Greensmith/Jonas Andersson (Skoda Fabia RS Rally2) +9m51.3s
9 Yohan Rossel/Arnaud Dunand (Citroën C3 Rally2) +11m07.0s
10 Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1 Hybrid) +11m43.4s

 

Son 70 haber

Yorum yaz

Otomobil sporları konusunda ülkemizin en eski ve tek periyodik dergisi Ralli Dünyası’nın bugüne kadar yayınlanmış sayılarının kapaklarını görüntülemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Go To Top
%d blogcu bunu beğendi: