İlk gün lider Kalle

Akropolis Rallisi, Yunanistan’daki zorlu koşullar altında zorlu bir etkinlik gibi görünen bu yarış öncesinde, TGR’nin etap galibiyetiyle Atina’da başladı. Ralliden önceki günlerde, servis parkının bulunduğu Lamia çevresindeki sağanak yağmur bölgeyi etkiledi. Bu, güvenlik gerekçesiyle perşembe sabahı olağan antrenmanların yapılmadığı anlamına geliyordu. Önümüzdeki hafta sonu için büyük ölçüde kuru bir tahminle koşullar gün içinde hafifledi; yaklaşık 200 kilometre güneydeki Atina’da akşamki tören başlangıcı ve açılış etabı etkilenmedi ve planlandığı gibi ilerleyebildi. Geleneksel olduğu gibi ralli, adını paylaştığı antik Akropolis anıtlarının altında resmen başladı. TGR-WRT’nin son şampiyonu ve sezon lideri Kalle Rovanpera, başlangıç rampasını aşan ve açılış süper özel etabına doğru ilerleyen ilk sürücü oldu: bu yıl şehrin sahilindeki Su Meydanı çevresinde düzenlenen yeni bir etapta Rovanpera, Esapekka Lappi’nin (Hyundai) 0,3 saniye önünde, erken liderliği ele geçirmek için en hızlı zamanı elde etti. Sébastien Ogier altıncı olurken, Takamoto Katsuta da TGR WRC Challenge Programı destekli yarışında aynı dereceyi elde etti. Elfyn Evans 11. sırada ve lidere 2,8 saniye uzaklıkta.

Takımın sportif direktörü Kaj Lindström, ilk günün sonunda yaptığı açıklamada “Rallinin başlangıcında bu akşam Atina’da olmak güzeldi: iyi bir atmosfere sahip, güzel organize edilmiş bir etaptı ve etap galibiyetiyle başlamak her zaman olumludur. Şimdi yarın gerçekten başlayacak ralliye hazırlanmamız gerekiyor. Bu hafta koşullar, takımların önceki haftalarda test yapmak için Yunanistan’da bulunduğu zamana kıyasla çok farklıydı. Zorlayıcı ama organizatör işleri iyi halletmiş ve hava iyiye gidiyor gibi görünüyor, bu da güven verici. Sürücülerin koşullara her zamankinden daha fazla uyum sağlaması ve ön keşif sırasında aldıkları notlara güvenebilmesi, ancak aynı zamanda etapların kendileri için nasıl olduğunu görmek için gözlerini açık tutması gerekecek” derken, günün lider sporcusu Kalle Rovanpera günün sonunda şu açıklamayı yaptı; “Atina’da seyircilerin önünde yarışarak ralliye başlamak güzel. Etap zordu ama tadını çıkarmaya çalıştık ve zaman iyiydi. Normalde kuru olsaydı bu benim için en iyi ralli tarzı olmayabilir, ancak şu anki koşullarla biraz daha iyi olabilir. Yine de etapların en azından keşif sırasındaki durumuna göre biraz kuruduğunu umuyorum. Son birkaç gündür yağan yağmur nedeniyle oldukça zorlandık. Ortam bu kadar çamurluyken ve köşeleri bu kadar iyi göremiyorken, örnek notları yazmak o kadar kolay olmamıştı.”

Takımın İrlandalı pilotu Elfyn Evans da, ilk günü değerlendirirken, “Bunun gibi süper özel etkinlikler her zaman zorlu ve virajlıdır, dolayısıyla tamamen odaklanmanız gerekir, ancak ralliyi başlatmak güzel. Neredeyse sürekli yağmur yağan zorlu bir keşif oldu, bu nedenle etaplar şu anda biraz çamurlu. Burada önceki yıllarda oldukça hızlı bir şekilde kuruyabildiğini gördük, bu yüzden önemli olan, ilham notlarına hangi bilgilerin yazılacağına karar vermeye çalışmak ve koşulların nasıl gelişeceğine bağlı. Zor olacak ama herkes için durum hemen hemen aynı ve elimizden gelenin en iyisini yapıp durumu idare etmeye çalışmalıyız” diye konuştu.

Efsane şampiyon, Sébastien Ogier da ilk gün ile ilgili şu açıklamayı yaptı; “Yunanistan’a geri döndüğüm için mutluyum ve bu ilk etapta araca atlayıp başkentte taraftarlarımıza biraz hareket vermek güzel. Haftanın başlangıcı, inanılmaz hava koşulları nedeniyle zorlu olmaktan da öte oldu ve umarız rallinin doğru koşullar altında gerçekleşebilir. Doğru notlar vermek zor oldu ve geçmişten pek çok bölüm bilmemize rağmen hava koşulları yol koşullarını çok fazla etkileyebileceği için pek çok sürprizle karşılaşacağımızı düşünüyorum. Ralli sürücüleri olarak her zaman yeni durumlara uyum sağlamamız ve onlarla yüzleşmemiz gerekiyor ancak bu sefer ne olacağını tahmin etmek zor.” Ekipler bu gece Atina’dan batıya, Cuma sabahı ilk rekabetçi toprak etapların bulunduğu Loutraki’ye doğru yola çıkacak. Loutraki etabının iki geçişi yakındaki Pissia etabı var. | 7 Eylül 2023 : 22.22

Akropolis Rallisi Geçici 1. Gün Genel Klasman (Perşembe)
1 Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1 HİBRİT) +1dk32.9s
2 Esapekka Lappi/Janne Ferm (Hyundai i20 N Rally1 HİBRİT) +0,3s
3 Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 HİBRİT) +0,4s
4 Dani Sordo/Cándido Carrera (Hyundai i20 N Rally1 HİBRİT) +0,5s
5 Ott Tänak/Martin Järveoja (Ford Puma Rally1 HİBRİT) +0.7s
6 Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1 HİBRİT) +1,3s
= Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 HİBRİT) +1,3s
8 Pierre-Louis Loubet/Nicolas Gilsoul (Ford Puma Ralli1 HİBRİT) +1.7s
9 Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Škoda Fabia RS Rallisi2) +2.1s
10 Nikolay Gryazin/Konstantin Aleksandrov (Škoda Fabia RS Rallisi2) +2.5s
11 Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HİBRİT) +2.8s

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Arşiv

Go To Top