Lappi lider, Ogier peşinde

TGR, Ogier’in ikinci, Evans’ın üçüncü olduğu Meksika Rallisi’nin ilk tam gününde güçlü bir performans sergiledi. Perşembe akşamı Guanajuato’daki sokak etaplarında muhteşem bir tarzda Meksika’da karşılandıktan sonra, Cuma günkü rota, ekipleri her biri iki kez olmak üzere üç etaptan oluşan bir ayak için şehrin yukarısındaki dağlara çıkardı. Bu etapların yüksek irtifası dikkat çekiciydi; Ortega etabı deniz seviyesinden 2700 metre yükseklikte sezonun en yüksek noktasına tırmandı. 30°C’ye yaklaşan sıcaklıklar ve engebeli toprak yollarla birleştiğinde, en yeni nesil Rally1 arabaları için önemli bir yeni etap geçildi. Bununla birlikte, GR Yaris Rally1 Hybrid, üç TGR-WRT üretici kaydının tümü ile günü ilk beş içinde tamamlayarak, baştan sona iyi bir güvenilirlik ve performans gösterdi. Meksika’da yedinci galibiyetini almayı hedefleyen Ogier, Ortega etabının her iki geçişinde de en hızlısıydı ve sabahki ilk etapta Esapekka Lappi (Hyundai) ile liderlik için çok yakın bir mücadele içindeydi. Günün altı dağ etabından sonra aralarında sadece 3,4 saniye fark vardı, bu fark günü tamamlayan iki kısa ama teknik süper özel etabın ardından 5,3 saniye oldu. Gevşek toprak yollarda Ogier’in bir sıra önünde koşan Evans, sağlam ve tutarlı bir gün geçirerek sabahki ikinci etabın ardından genel klasmanda üçüncü sıraya yükseldi. Bu gece liderden 30 saniye uzakta ve dördüncü sıradaki Thierry Neuville’in (Hyundai) 9.7 saniye önünde. Kalle Rovanpera, yolda ikinci olarak daha büyük bir dezavantaja sahipti ve öndeki araba bir sorunla yavaş giderken sabahın büyük bölümünde kendi hatlarını oluşturmak zorunda kaldı. Neuville’in 19.9 saniye gerisinde klasmanda 5’inciydi. TGR WRC Challenge Programının desteğiyle bu rallide ilk kez yer alan Takamoto Katsuta, sabah SS5’teki bir virajda yoldan çıkmadan önce Meksika dağlarında deneyim kazanıyordu. Devam edemedi, ancak arabası bu gece tamir edilebilirse, yeniden başlatma kurallarına göre yarın geri dönecek.

Jari-Matti Latvala; “Bu, genel olarak bizim için olumlu bir Cuma oldu. Meksika Rallisi, otomobiller ve sürücüler için her zaman büyük bir mücadele oldu. Bugün bazıları için abandoneler ve sorunlar gördük, ancak bu ralli genellikle böyle oluyor. Arabalarımız yine de güvenilir bir şekilde çalışıyor ve hızımız oldukça iyi. Seb’in burada bir galibiyet daha almaya çok aç olduğunu ve güçlü bir başlangıç yaptığını biliyoruz, ancak Esapekka’nın da bugün çok iyi iş çıkardığını ve aralarındaki mücadeleyi görmenin güzel olduğunu söylemeliyim. Ayrıca üçüncü sırada Elfyn ve beşinci sırada Kalle var ve herkes için başka bir zorlu gün olacağı kesin olan yarını dört gözle bekliyoruz.”

Kalle Rovanpera; “Yoldaki konumumuz düşünüldüğünde bugün çok da kötü geçmedi. Eelimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık ve muhtemelen önde koşarken zaman kaybı beklediğimiz şeydi. Bu sabah ilk iki etapta yolu temizlememize rağmen aslında beklediğimden daha iyiydi. Üçüncü etapta hibrit elimizde olmadığında biraz daha kaybettik. Öğleden sonra hala oldukça fazla temizlik vardı ama bence iyi idare ettik. Yarın daha iyi bir pozisyonda olacağız ve sabah hemen tempomuzu yükseltmemiz gerekiyor.”

Elfyn Evans; “Genel olarak olumlu bir gün oldu. Belki istediğimiz kadar hızlı değildik ama Meksika Rallisi arabalara ve lastiklere de dikkat etmeniz gereken bir ralli. Bu yüzden bazı anlarda belki biraz dikkatliydim ama arabadaki his oldukça iyiydi. Bu öğleden sonra birkaç büyük kayayla birkaç sürpriz oldu ve bu yerlerin bazılarında biraz zaman kaybettik, bu yüzden yarın için bunu geliştirmeye çalışacağız. Şimdilik podyumdayız ama yarın büyük bir günle birlikte daha gidilecek çok uzun bir yol var.”

Sébastien Ogier; “Güzel bir gündü ve bu gece mutlu olabiliriz. Çok fazla risk almaktan başka yapabileceğimiz fazla bir şey yoktu ve bu rallide asla sevdiğim bir yaklaşım değildi. Bu yüzden memnunum. Esapekka da harika bir iş çıkardı ve lider durumda, bu yüzden biraz ekstra hız bulmaya çalışmak için bu gece yapmamız gereken bazı analizler ve yapmamız gereken bazı işler var. Fark çok yakın ve yarının etapları farklı bir profile ve farklı yol tutuşa sahip, bu yüzden mücadelenin nasıl gelişeceğini göreceğiz.” Cumartesi gününün formatı cuma gününe benzer ve gün ortası servisinin her iki tarafında iki kez çalıştırılacak üç etaptan oluşan başka bir ayakla Sierra de Lobos dağlarına odaklandı. Las Dunas testi, her iki dağ döngüsünden sonra yapılacak ve günü yine León süper özel etkinliği tamamlayacak. | 18 Mart 2023 : 09.32
 
Meksika Rallisi Geçici Genel Klasman (2. Gün/Cuma)
1 Esapekka Lappi/Janne Ferm (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) 1sa25dk12.0s
2 Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +5.3s
3 Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +30.1s
4 Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +39.8s
5 Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +59.7s
6 Dani Sordo/Cándido Carrera (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +1dk27,2s
7 Gus Greensmith/Jonas Andersson (Škoda Fabia RS Rally2) +3dk50.1s
8 Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Ford Fiesta Rally2) +3dk58,6s
9 Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen (Škoda Fabia Rally2 evo) +4dk16.5s
10 Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (Škoda Fabia Rally2 evo) +4dk53.1s

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Otomobil sporları konusunda ülkemizin en eski ve tek periyodik dergisi Ralli Dünyası’nın bugüne kadar yayınlanmış sayılarının kapaklarını görüntülemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Go To Top
%d