WRC Meksika sokaklarında

Meksika, 2023 sezonunun ilk toprak yarışı olan Dünya Ralli Şampiyonası’na iki yıl aradan sonra sıcak bir karşılama yaptı. Ralli, aynı zamanda yüksek irtifası, yüksek sıcaklıkları ve kayalık yollarıyla geçen yıl tanıtılan yeni nesil hibrit motorlu Rally1 otomobilleri için önemli bir test olacak. Rekabetçi hareket başlamadan önce, Perşembe sabahı León’un yukarısındaki tepelerde yapılan shakedown takımlara deniz seviyesinden 2000 metre yükseklikte arabalarının performansını kontrol etmek için önemli bir şans sağladı. Sarsıntı üzerinden geçen üç turun ardından Rovanperä, Ogier üçüncü en hızlı ve Evans beşinci ile ortak en hızlı zamanı kaydetti. Ekipler daha sonra son derece popüler start töreni ve rallinin açılış etapları için renkli Guanajuato şehrine gitti ve her araba parke taşlı sokaklarda ve eski maden tünellerinde iki tur attı. Rovanpera her iki geçişte de en hızlı ikinci zamanı elde etti ve bir gecede liderden 1,7 saniye uzakta. Ogier, birinciden 2,8 saniye geride, toplamda dördüncü oldu ve Evans sadece yarım saniye geride altıncı sırada. Takamoto Katsuta, México Rallisi’ne ilk kez TGR WRC Challenge Programı aracılığıyla dördüncü GR YARIS Rally1 HYBRID’de çıkıyor ve genel klasmanda dokuzuncu, sadece 4,1 saniye geride.

Jari-Matti Latvala; “Meksika’ya geri dönmek ve özellikle Guanajuato’daki rallinin bu açılış gecesinde olmak bizim için harika. Orada her zaman bir karnaval hissi var, çok sayıda insan tezahürat yapıyor ve sporumuza olan tutkuyu paylaşıyor ki bu inanılmaz. Sürücülerin daha sonra genellikle soğuk lastiklerle ve doğrudan tünellere girerek etaba başlaması kolay değil, ancak tüm adamlarımız sorunsuz bir şekilde geçmek için iyi iş çıkardı. Shakedown iyi gitti; sürücülerin iyi bir hissi vardı ve zamanlar umut verici görünüyordu. Ekibin bu koşulları test etmek için yaptığı çalışmalardan, bazı adımlar attığımız ve hafta sonunun geri kalanında kendimizi iyi hissettiğimiz anlaşılıyor.”

Kalle Rovanpera; “Bu ralliye Guanajuato’da başlamak her zaman özeldir. Orada her zaman oldukça çılgın bir atmosfer var, birçok hayran var. Başlamak için kolay bir etap değil ama güzel zamanlar geçirmeye ve tadını çıkarmaya çalıştık. Shakedown bu sabah oldukça önemliydi; bu tür gevşek çakıl üzerinde olmak her zaman büyük bir zorluktur, ancak görünüşe göre araba doğru yönde hareket ediyor ve bu sabah oldukça iyi bir duyguya sahip olabiliriz. Ama önümüzde sadece bir sıra olduğu için zor bir Cuma olacağını düşünüyorum. Hafta sonunun geri kalanında mücadele etmek için iyi bir gün geçirmemiz gerekiyor.”

Elfyn Evans; “Meksika’da muhtemelen bir rallinin başlaması için en iyi atmosferlerden birine sahibiz. Hemen ardından gelen etap belki sürüşü en güzel etap değil ama gerçekten elektrikli bir atmosfer ve size sadece keyfini çıkarmak kalıyor. Bu ralliyi ve benzersiz zorluklarını kaçırdık ve geri dönmek güzel. Shakedown oldukça zorluydu ancak araçla ilgili ilk izlenimi almak güzeldi ve her şey beklendiği gibiydi ve yarın sabah ralliye gerçekten başlamak için her şey yolundaydı.”

Sebastien Ogier; “Meksika’ya geri dönmek harika. Gerçekten keyif aldığım bir ralli ve Guanajuato’daki bu başlangıç, bu çok renkli şehrin atmosferiyle çok özel bir şey. Parke taşları çok kaygan olduğu için sahneye hızlı bir şekilde odaklanmak her zaman biraz zordur, bu nedenle ralliye başlamak kolay değildir. Bu sabah önemli bir sarsıntıydı, kısmen bir süredir bu tür bir yüzeyde ralli yapmadığım için, bu yüzden arabaya yerleşmek için birkaç kilometre yol kat etmek iyi oldu. Bizim için sorunsuz geçti ve umarız olacaklara hazırızdır.” | 17 Mart 2023 : 12.00

Meksika Rallisi 1. Gün Genel Klasman (Perşembe):
1 Ott Tänak/Martin Järveoja (Ford Puma Rally1 HYBRID) 1dk54,2s
2 Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +1.7s
3 Esapekka Lappi/Janne Ferm (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +2.2s
4 Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +2.8s
5 Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +2.8s
6 Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +3.3s
7 Dani Sordo/Cándido Carrera (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +3.4s
8 Pierre-Louis Loubet/Nicolas Gilsoul (Ford Puma Rally1 HYBRID) +3.7s
9 Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +4.1s
10 Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen (Škoda Fabia Rally2 evo) +6.1s

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Arşiv

Go To Top