Meksika sürprizi…

Toprak etapları ile ünlü Meksika Rallisi sürpriz üstüne sürpriz yapmaya devam ediyor. Yarışa gelmeden, Amerika Birleşik Devletleri seneye WRC almak için hazırlık yapıyor. Meksika’yı inceleyen yetkililer bu mekanik sporun yapılmasına karar verdiler. En son 1988 yılında Massimo Biasion (Lancia) birinci geldiği bir WRC yaşayan ABD’de hazırlıklar sürüyor. O günden bu güne fark eden ise, ABD’de yaşayan hispanic denen güneyli insanların ezici artmış olması. Hispanicler ralliyi seven ve izleyen insanlar. Beyaz ırk Amerikalılar gibi değil. Tıpkı futbolda olduğu gibi… Futbolu da güneyliler sürüklüyor bu kıtada. Hayırlısı deyip WRC’yi Amerika’da bırakıp Meksika’ya geçelim.

Meksika’nın yolları taştan… Ralliciler çıktı baştan!.. Toyota’ya göre yarış derken, liderlik Ford’a geçiyor, herhalde mi derken, Hyundai atak yapıp adeta “Mexico Rally benim” diyor. Hybrid çıktı çıkalı teknoloji başa koşanlara oyun oynamaya devam ediyor… Hızlı sürmekle iş bitmiyor. Meksika’dan sağ ve sağlam çıkan toprağın kralı olacak! Türkiye ile benzer yanları çok olan bir ülke Meksika. Halk bazında benzerlik çok. Davranış şekilleri, saç sakal, giyim kuşam, çabuk gevşeme, çalışkan olmama… Hepsi benziyor. Trafik kurallarına da tam uydukları söylenemez. Hele halk otobüsleri, felâketti… Pazarlık her yerde geçerliydi. Peseta yerine dolar ise makbulleriydi… Neyse işte… İşin özeti bu. Ama öyle, ama böyle… WRC yapan bir ülke Meksika. Not: Yanımdaki mi? Meksikalı rehberim. Kendimiz ona emanet ettik. | Nurican Hızır 17/03/2023 23:23

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Otomobil sporları konusunda ülkemizin en eski ve tek periyodik dergisi Ralli Dünyası’nın bugüne kadar yayınlanmış sayılarının kapaklarını görüntülemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Go To Top
%d blogcu bunu beğendi: