“M” Bu isteksizlik niye?..

2021 Dünya Formula 1 Şampiyonluğunu son yarışın son kilometrelerinde şaibeli şekilde kaptıran Mercedes F1 Takımı o tarihten sonra hem hak alanında, hem hukuk alanında, hem de pistte net ve somut bir adım atamadı. Daha doğrusu atmadı. Ortak açıklama “Biz mahkeme ile kazanılmış şampiyonluk istemiyoruz” oldu… Bu ne demekse?.. Dünya çapında ünvanı tepkisiz kaptırmak hiç bize göre değil hiç. Biz Türkler yakarız, yıkarız, kapıda sabahlarız, ama hakkımızı kaptırmayız. Bu net.

Ama koca Mercedes, bu işten imtina etti… Kaçındı… Bir daha anmadı bile. Seyirci olarak bize koyan bu duyguyu nedense onlara hiç geldi. AB‘nin bizle anlaşamamasını bu bilgi ışığında yadırgamamak lâzım. Felsefelerimiz o kadar farklı ki… Apayrı yollarda, aynı yönde ilerlemeye çalışıyoruz.

Bu yazdıklarım, işin hukuki boyutu. Tekniğine gelince…

2 yıl üst üste Şampiyonluğu kaptıran Mercedes’in bu durum umurunda bile olmadı. Oldukça cool yola devam ediyorlar… 2023 ilk yarışa oldukça heyecanlı ve iddialı gelen Red Bull, Ferrari, Aston Martin’in yarısı kadar bile olamadılar… İlk pist dereceleri feci yâni… 5. ve 7. onları üzdü mü bilmiyorum. Ama bildiğim Hamilton’ın isyanı. Son yılı olmasına rağmen şampiyon pilot “Bana sormadan W14’ü yapmışlar. Hiç bilmediğim bir aracı sürmek zorundayım” dedi. Ne kadar acı…

Anladığım kadarı ile bu dev takımda kimsenin gözü 8. Şampiyonlukta değil. Var gibi yapıyorlar o kadar. Yoksa, Mercedes motorlu Aston Martin’e geçilmeleri mümkün değildi. Bu gidişatı onaylamıyorum, tasvip de edemiyorum…

Tek şüphem, 7’de 7 yapan Mercedes’in bunu yeterli görüp Schumacher’in tahtına gösterdiği saygı olabilir… Yarış dünyasında böyle duygusal işler olmaz ama bu ikonik bir durum. Kim bilir?..

Son olarak eski Red Bull takımının üyesi Aston Martin’i de alkışlıyorum.

Kafamda düşünce çok ama artık yazmak istemiyorum.

İşin tadı kaçmasın.

Saygılar

Nurican Hızır 13/03/2023 00:00

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Go To Top