TGR ‘kar’ başarısı arıyor

Toyota Gazoo Racing World Rally Team, 9-12 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 2023 FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın ikinci raundunda, İsveç Rallisi’nin kar ve buz üzerindeki başarılarını sürdürmeyi hedefliyor. İsveç, TGR-WRT’nin 2017’deki ilk zaferine, şimdi Takım direktörü olan Jari-Matti Latvala’nın sadece takımın ikinci rallisinde şok bir galibiyet aldığı ralli oldu. O zamandan bu yana takım, bu rallinin son üç yılında üç galibiyet daha aldı, buna bir yıl önce Kalle Rovanpera’nın elinde GR YARIS Rally1 Hybrid ile kazanılan ilk zafer de dahil. Bu sonuç, Rovanpera’nın ilk sürücüler şampiyonası programını başlattı ve Fin sürücü bu yıl yine İsveç’teki şampiyonluk yarışında etkili bir şekilde lider olacak. Geçen ay, sezon açılışı Monte-Carlo Rallisi’nde TGR-WRT için bir-iki finişi, sıralamanın lideri olmasına rağmen yarı sezon programına İsveç’i dahil etmeyen Sébastien Ogier’in arkasında tamamladı. Bu nedenle Takamoto Katsuta, 2020’de İsveç’te kazanan Rovanpera ve Elfyn Evans ile birlikte ilk kez üç araçlık takımın bir parçası olmak konusunda adım atıyor. TGR WRC Challenge Programı’nın yanı sıra, Japon sürücü Katsuta da İsveç’te bir kariyere sahip, 2018’de WRC2’de çığır açan bir galibiyet aldı ve geçen yıl genel klasmanda dördüncü oldu. İtalyan Lorenzo Bertelli, GR Yaris Rally1 Hybrid’de yarışan ilk müşteri sürücü olurken, TGR-WRT’nin İsveç’teki en üst kategoride dört araca sahip olmaya devam edecek.

50 yıl önceki ilk WRC sezonunun bir parçası olan İsveç Rallisi, takvimdeki tek gerçek kış yarışı. Geçen yıl, İsveç’in kuzeyindeki en büyük şehir olan ve Kuzey Kutup Dairesi’ne ülkenin başkenti Stockholm’den daha yakın olan Umea’daki yeni merkezine taşındı. Bu değişiklik, rallinin bilinen aşırı koşulları için daha büyük bir garanti sağlamanın yanı sıra, daha da hızlı yollar getirdi. Özel çivili lastikler, etkileyici bir tutuş sağlamak için yüzeyi ısırırken; bu, sürücülerin virajlarda daha fazla hız taşımak için arabalarını yol kenarlarındaki kar yığınlarına ‘yaslamalarıyla’ bunun yılın en hızlı rallileri olmasına yardımcı olacak. Ralli Perşembe akşamı Umea’da kısa bir ‘sprint’ etabıyla başlayacak ve bu etap Cuma günü üç etaptan oluşan iki ayağın ardından tekrar koşulacak. Batıda Brattby ve Sarsjöliden geçen yıl sırasıyla Cumartesi ve Pazar günleri, Botsmark ise kuzey yeni, cumartesi günkü tekrarlanan üç etaplık ayak iki yeni etapla başlıyor: Rallinin en kuzey etabı olan ve aynı zamanda 28,25 kilometre ile en uzun etabı olan Norrby ve Floda. Umea etabının iki kat uzunluğundaki versiyonu günü tamamlıyor ve aynı zamanda başka bir yeni etap olan Vastervik’in iki geçişinden sonra Pazar günü ralliyi bitiren Power Stage olarak geçilecek.

Jari-Matti Latvala; “Monte-Carlo Rallisi’ndeki sonucumuz bizim için sezona harika bir başlangıç ​​oldu ve İsveç Rallisi’ne giderken bize iyi bir his verdi. Bu, hepimizin sabırsızlıkla beklediğini düşündüğüm bir ralli ve her zaman, keşke kendim sürebilseydim dediğim bir ralli. İsveç’ten bazı çok güzel anılarım var ve 2017’deki ilk galibiyetimiz de dahil olmak üzere ekibimiz de öyle. Geçen yıl Umea’da ilk kez iyi bir karla kaplı ralliden keyif aldık: Kalle ilk baştan kazanmayı başardı ancak şansı yine koşullara ve güzel bir buz tabakası olup olmadığına bağlı olacak. Süpürülecek çok kar varsa, onun için daha zor olabilir ve bu koşullardan gerçekten hoşlanan Elfyn, savaşmak için daha iyi bir konumda olabilir. Taka’nın da kar sevdiğini biliyorum ve takıma puan toplamak için ilk kez aday gösterilmesine rağmen, ona ekstra bir baskı uygulamayacağız, sadece geçen yıl yaptığı işe devam etmesini istiyoruz.”

Kalle Rovanpera; “Monte Carlo’da sezona iyi bir hisle ve şampiyonluk için iyi puanlarla başlamak harikaydı. İsveç’te de aynı şekilde devam etmeyi ve rallinin tadını çıkarmayı umuyoruz. Her yıl bunun gibi yalnızca bir ralli var ve arabada çivili lastikler olması, kar yığınları arasında sert bir şekilde itilmesi her zaman harika ve çok özel bir şey. Geçen yıl İsveç’te iyi bir sonuç aldık ve bu sefer de bunu tekrarlamaya çalışacağız. Karda yolu açmak zor olabilir ve bu büyük ölçüde koşulların nasıl olacağına bağlı. Mükemmel koşullar ve yolda kalın bir buz tabakası ile etkinlik öncesi testimiz gerçekten iyi geçti. Umarım ralli için de böyle olur ve Cuma günü ilk sıralarda çok fazla sorun yaşamayız.”

Elfyn Evans; “Genel olarak, Monte-Carlo Rallisi, sahip olduğumuzu düşündüğüm hız nedeniyle hayal kırıklığı yaratsa da yıla iyi bir başlangıç ​​oldu. Şimdi İsveç’e ve tamamen farklı bir mücadeleye gidiyoruz. Kar ve buzla bile, hala takvimdeki en hızlı rallilerden biri ve özellikle geçen yıl üs biraz daha kuzeye taşındığından beri; Bence etaplar daha da hızlı ve bu yılki rotamızda henüz keşfedemediğimiz yeni etaplar olacak. Her zaman mükemmel bir araca sahip olmanın neredeyse imkânsız olduğu bir ralli, çünkü yol tutuşunuz bir etap döngüsünde çok şey değiştirebilir, ancak testimizde çeşitli seçenekler üzerinde çalışabildik.”

Takamoto Katsuta; “İsveç Rallisi için gerçekten heyecanlıyım. Karda araba kullanmak benim için çok tanıdık ve rahat hissettiriyor. Bu koşulları gerçekten seviyorum. Takımın aday gösterilen üç pilotundan biri olmak belki alıştığımdan biraz daha fazla baskı getirecek ama bu pozisyon gerçekten olmak istediğim yerdi. Eminim zor anlar olacak ama onları yönetmeye ve takıma iyi puanlar getirmeye çalışacağım. Elimden gelenin en iyisini yapacağım ve bu öncekinden farklı değil. Kar üzerinde yapılan testlerde araçtaki his inanılmaz derecede iyiydi; Takımın bir yıldan bu yana oldukça büyük bir adım attığını söyleyebilirim ve umarım bu bize İsveç’te daha fazla güven verir. Tabii ki, diğer takımlar da gelişiyor ve gelişiyor, bu yüzden tam atak olmamız gerekecek!” | TGR, 3 Şubat 2023 : 12.30

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Arşiv

Go To Top