F1’de 11’nci takım

Yarış efsanesi Mario Andretti ve Michael Andretti ile Indiana Valisi Eric Holcomb ile yeni yarış aracı fabrikasının temellerini attılar. Eski GP pilotu ve IndyCar yıldızı Michael Andretti, yarış ekibiyle Formula 1’e girmek istmesi FIA patronu Muhammed Ben Sulayem’i şaşırttı. Zamanlama mükemmel görünüyordu, çünkü ABD’de Formula 1’e olan ilgi gün geçtikçe artıyor, bunda da Netflix dizisi Drive to Survive dizisi büyük katkı sağlıyor, Teksas’ta zim USA GP 2022’de Miami’de, 2023’te Las Vegas’ta Formula 1 dünya şampiyonası yarışı vardı. Orta vadede, ABD’de, tercihen New York bölgesinde dördüncü bir yarış göz ardı edilmiyor. Bu konuda bir süredir spekülasyonlar vardı: Michael Andretti ile İsviçreli takım Sauber (artık Tetra Pak varisi Finn Rausing’e ait) arasında bir anlaşma Austin 2021’de duyurulacaktı ve Andretti sürücüsü Colton Herta yaklaşan ABD F1 Pilotu olacaktı. Ancak her şey farklı çıktı: Finn Rausing, takımda hisse vermek istedi, ancak kontrolü değil ve Andretti ile müzakereler boşa çıktı. Bunun yerine Sauber, Audi ile çalışacak, Almanlar 2026’da Formula 1’de çıkış yapacak. Michael Andretti şimdi General Motors ve Cadillac ve muhtemelen Honda ile harika bir paket hazırladı ve F1 heyecan verici planlarına garip sözlerle tepki gösterdi.

“Şu anda Formula 1’e çok fazla ilgi var, bazıları görünürken bazıları daha az olan bir dizi görüşme var. Hepimiz F1’in güvenilir ve istikrarlı kalmasını sağlamak istiyoruz. Her yeni potansiyel başvuru sahibi, bu gereklilikleri karşılamak için taranır. Her yeni yarışmacının F1 ve FIA’nın onayına ihtiyacı var.” Mercedes takım patronu Toto Wolff, yeni gelen birinin birinci sınıf için katma değer getirmesi gerektiğini, aksi takdirde start alanının genişletilmesinin arzu edilmeyeceğini söyledi. FIA Başkanı Muhammed Ben Sulayem ise Twitter’da şöyle yazdı; “Andretti ve Cadillac ile ilgili haberlere düşmanca tepkiler verilmesi şaşırtıcı. FIA, son yıllarda daha küçük, daha başarılı organizasyonların başvurularını kabul etti. GM gibi küresel şirketlerden ve Andretti gibi safkan yarışçılardan gelecek vaat eden uygulamaları teşvik etmeliyiz. Böyle bir taahhüt, F1’in çeşitliliği için faydalı olacaktır ve birinci sınıfın çekiciliğini artıracak” dedi. Michael Andretti bu bağlamda diyor ki; “F1, FIA’nın gözetimi altındaki bir yarış serisi. Başkan, başlangıç ​​çizgisinde on birinci bir takım görmek istediğini açıkça belirtti. Ortaklarımız General Motors ve Cadillac ile Formula 1’i kazanacağımızdan eminim.” Her halükarda, Michael Andretti sektörde hafif siklet değil. Fishers (Indiana)’daki yeni yarış arabası fabrikasına 200 milyon ABD doları yatırım yapıldı. | 9 Ocak 2023 : 12.45

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Otomobil sporları konusunda ülkemizin en eski ve tek periyodik dergisi Ralli Dünyası’nın bugüne kadar yayınlanmış sayılarının kapaklarını görüntülemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Go To Top
%d