Mercedes’e mi gidiyor?

29 Kasım’da Mattia Binotto Ferrari’de istifasını sundu. Fransız Fred Vasseur , olası halefler arasında favori olarak görülüyor. Ferrari, Binotto’nun başka herhangi bir GP takımında çalışmasına ne zaman izin verileceği ise açıklanmadı ama sektörde bir yıllık süre alışılmış bir durum. Sonrasında Binotto’nun Alpine’ın Fransızlarla teknik liderliği devralmak için istekli olduğu söyleniyor. Hatta Ferrari’nin rakibi olan Mercedes-Benz’e de geçebilir. Binotto’nun oradaki mevcut kadroyla nasıl geçineceği ise belli değil. Aldo Costa ve James Allison gibi seçkin teknisyenler, Binotto’dan önce Ferrari’den Mercedes’e geçtiler. Binotto da daha önceki iki meslektaşı gibi, aynı yolu takip edebilir. Aldo Costa, İtalyanlar en son 2007’de Kimi Raikkonen ile bir pilotlar dünya şampiyonluğunu kazandığında, çok uzun zaman önce Ferrari’nin teknoloji başkanıydı. Ancak Costa, Automoto’daki meslektaşlarına vurguladığı gibi, Ferrari’nin yeniden şampiyonluk kazanmak için tüm kaynaklara sahip olduğuna inanıyor; “2012’de Mercedes’e geldiğimde, orada tamamen farklı bir atmosfer olduğunu hemen fark ettim; çok pragmatik ve uyarlanabilir, politika ve dramadan eser yoktu. Mercedes’te her şey, çalışanların çeşitli pozisyonlarında mümkün olan en iyi şekilde gelişebilmeleri için yapılır.”

Costa sözlerine şöyle devam etti: “Ferrari’de sürekli gözlem altındasınız. Medya baskı yapıyor, tifosi baskı yapıyor, hissedarlar baskı yapıyor, sabahları espresso içtiğiniz yerde barista baskı yapıyor.” 2014’ten 2018’e kadar Silver Arrows, Costa’nın liderliğinde oluşturuldu, 2018’de Costa önce danışman oldu, ardından kendi isteği üzerine İtalya’ya geri döndü. Orada Dallara yarış arabası fabrikasında kıdemli teknisyen görevini üstlendi. James Allison ilk kez 1999’da Ferrari’ye katıldı, ancak 2005’te artık Renault fabrika ekibi haline gelen teknik direktör yardımcısı olarak Benetton’a döndü. 2009’da oraya teknik direktör olarak atandı ve Lüksemburglu yatırımcı Gérard Lopez Renault, Enstone merkezli takımı satın aldığında bu görevi sürdürdü. Temmuz 2013’ten itibaren Allison, bu kez Teknik Müdür olarak Maranello’ya geri döndü. James Allison, Rebecca ile evli ve üç çocuk babası. 22 Mart 2016’da Ferrari, Allison’ın beklenmedik bir şekilde karısını kaybettiğini duyurdu. İngiliz, Ferrari’den süresiz bir mola aldı ve Nisan ayında işe geri döndü. Sonuç olarak, Allison ve Ferrari arasındaki çalışma atmosferi kötüleşti. İtalyanlar haftalarca ayrılık iddialarını yalanladı. Temmuz 2016’nın sonunda söylenti gerçeğe dönüştü: Ferrari, Allison’ın takımdan hemen ayrıldığını doğruladı. Allison, Şubat 2017’de Mercedes yarış takımının yeni teknik direktörü olarak tanıtıldı ve 1 Mart’ta göreve başladı. Yeni işveren için ilk yılda, Lewis Hamilton dördüncü kez ve Mercedes-Benz üst üste dördüncü kez Markalar Kupası’nı kazandı. Hamilton ve Mercedes, 2018’den 2020’ye kadar Allison altında unvanlarını başarıyla savundu. Max Verstappen, Hamilton’ın şampiyonluk serisini 2021’de bitirmeyi başardı. | 3 Aralık 2022 : 14.30

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Otomobil sporları konusunda ülkemizin en eski ve tek periyodik dergisi Ralli Dünyası’nın bugüne kadar yayınlanmış sayılarının kapaklarını görüntülemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Go To Top
%d