Japonya’da olaylı gün

Dünya Ralli Şampiyonası’nın 13’ncü ve son ayağı Japonya’da olayların arakası durulmuyor. İkinci gün iki etabın iptal edildiği rallide, efsane şampiyon Ogier lider olarak girdiği etapta sürpriz bir şekilde lastik patlattı. Yolun çok dar olduğunu, yolda tutunamadığını ve hiçbir şey hissetmediğini söyleyen şampiyon, ‘yarışımız çoktan bitti’ diyerek havlu attı. 23 km’lik 2’nci etap İsegami tünelinde sarsıcı haber sonradan geldi; Dani Sordo’nun Hyundai’si yanarak demir yığınına döndü. Yangın nedeniyle kırmızı bayraklar çıkarıldı. Sordo, “Araba çok benzin kokuyordu ve tam burada düzlükte dumanlar koltukların arasından sızmaya başladı, aynı anda da alevler yükseldi, ben de arabayı durdurdum. Arkadan geliyordu ve söndürmeye çalıştık ama kesinlikle imkansızdı. Takım için üzgünüm, böyle bir arabayı kaybetmek, kötü bir gün” dedi. Etapta üçüncü badire haberi Kajetanowich’den geldi, Çek rallici Skoda Fabia Rally2 Evo’su ile kaza yaptı ve etaptan çekici sırtında çıktı. Japonya’da aşananlardan sonra liderlik genç rallici Kalle Rovanpera’ya geçti. Günün iki, rallinin üçüncü etabı ise iptal edildi ve ekipler 4’ncü etap olan 22 km’lik Shitara Kasabası’na yöneldiler. BU etapta da Breen kaza yaptı yarıştan koptu. Arkasından etapta bulunan Greensmith etap sonunda “Craig yoldan çıktı ama durumu iyi. Bir bariyere girdi” diye rapor etti. Kendisinin de mekanik problemle başı dertte olduğunu ekledi. Shitara’dan sonra rallide liderlik Neuvile’ye geçti. Gün ortası servise gidilirken, Belçikalı rallici “Biraz zorlandım. Güneşte ve ağaçlarda görüş açısı çok kötü ve bir sürü yol tutuş değişikliği nedeniyle ön tarafa güvenim yok. Çok zor ama biz buradayız” dedi.

Günün ikinci ayağı İsagema tünelinin ikinci geçilişi ile başladı. Evans, 1.1 saniye daha hızlı çıktığı etaptan sonra liderliği Neuville’den devraldı. İrlandalı rallici etabın ikinci geçişinin sabahki ilk geçişe göre biraz daha iyi ve kendisinin biraz daha tutarlı olduğunu ama yine de bazı zor yerlerde zorlandığını söyledi. 19 km’lik Inabu barajı etabında Toyota’nın genç pilotu Kalle en hızlı zamanı yaptı ama Evans liderliği bırakmadı. Ogier ise bariyer teması yaşadı ve “Küçük bir bariyeri kestim. Bir kavşakta tereddüt ettim ve bariyere çok yavaş çarptım. Sorun değil” dedi. Liderin 3 saniye ardından 2’nci olarak yarışı sürdüren Neuville, Inabu etabının finişinde wrc mikrofonlarına “gittikçe daha fazla yaprak dolu oluyor. Yolu göremiyorsunuz ve altlarındaki zeminde tutuşun nasıl olduğunu bilmiyorsunuz. Orada mücadele ettim çünkü bir hata yapmak istemiyorum. iyi bir konumda ve mücadelede kalıyoruz” diye özeledi. Evans, Neuville, Rovanpera podyumu ile günün son etabına yönelen ekipler, son bir sürpriz ile karşılaştılar ve rallinin 7’nci etabı olarak ikinci kez geçilmesi gereken Shitara iptal edildi. Etabın ilk geçişinde kaza yapan Breen’in bariyerlere verdiği hasar nedeniyle etabın iptal edildiği açıklandı. Japonya Rallisi’nde olaylarla dolu ikinci gün de etap iptali ile tamamlandı, ekipler servis alanına geri döndüler. Japonya Rallisi’nde bugün (yarın) 7 etap, son gün Pazar ise 5 etap daha geçilecek. | 11 Kasım 2022 : 12.20

 

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Otomobil sporları konusunda ülkemizin en eski ve tek periyodik dergisi Ralli Dünyası’nın bugüne kadar yayınlanmış sayılarının kapaklarını görüntülemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Go To Top
%d blogcu bunu beğendi: