Binotto öfkeli

Max Verstappen ikinci dünya şampiyonluğunu hak etti. Ancak kararın alınma şekli hakkında konuşulacak çok şey var. Ferrari takım patronu Mattia Binotto öfkeli. RB Racing takım yöneticisi Jonathan Wheatley bile kendinden emin değildi ve tek başına son durum hesaplaması yapıyordu. Karışıklığın nedeni, Leclerc‘in yarışın bitiminden kısa bir süre önce pistte yaptığı hata nedeni ile beş saniye cezası alması ve bu da kendisini Pérez’in gerisinde üçüncü sıraya koyması. Çünkü, yarış mesafesi tamamlanmadığı için kademeli puan veriliyor. Suzuka’da FIA yetkilileri, 53 turluk tam yarış mesafesi olmasa da yarışın tamamlandığını düşündüler. FIA, takımlara da bunu net bir şekilde iletmedi. Jonathan gibi kuralları bilenlerin bile şüpheleri vardı ve bu yüzden kafa karışıklığı ortaya çıktı. İtalya’da ise sosyal medyada kıyametler koptu. Bu şampiyonluk kararıyla ilgili değil, çünkü her Ferrari fanatiği ne kadar tutkulu olursa olsun, biliyor ki Verstappen’in Leclerc’e karşı Dünya Kupası zaferi sadece bir zaman meselesi ama FIA’nın yaklaşımı ve zamanlaması tartışmaya neden oldu.

Ferrari takım patronu Mattia Binotto “En çok şaşırdığım şey, Charles’ın burada ne kadar çabuk cezalandırıldığı. Singapur’da yarışta Pérez’e karşı bir ceza uygulanmadığı durumu yaşamadık mı? Daha sonra sürücü sakince sorgulandı mı? O zaman bir karar vermenin sonsuza kadar sürdüğünü mü? Ama burada kısa sürede oradaydı. Bu garip” dedi. Binotto, Suzuka Pisti’nin padokunda dolaşan bir söylentiyle bitirdi: “Sonuca karşı Ferrari’den herhangi bir protesto olmayacak. Gerçi şimdi Charles’ın cezasının haklı olduğunu düşünmüyoruz. Önceden öndeydi, sonra öndeydi, Pérez’le aradaki fark öncekiyle aynıydı. Öyleyse büyük avantaj neredeydi? Tam puan verilmesine gelince, 53 turumuz olmasa bile FIA ​​ile bunu kontrol etmiştim, bu yüzden benim için sürpriz olmadı.” Mattia Binotto şampiyonu onurlandırmaktan da geri kalmadı ve “Max dünya şampiyonu, onu yürekten kutluyoruz. 2022’deki sürüş şekli, eğer ve ama’ları olmayan bir şampiyonluk” dedi. | Speedweek,14 Ekim 2022 : 21.05

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Otomobil sporları konusunda ülkemizin en eski ve tek periyodik dergisi Ralli Dünyası’nın bugüne kadar yayınlanmış sayılarının kapaklarını görüntülemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Go To Top
%d