Enteresan sponsorluk

Kadınlar Ralli’de

Eskişehir Evofone Evok Rallisi yarışında kadın pilotlar birincisi Şule Berkacan‘ı biraz incelemeye çalıştım. Enteresan bir konuya al atmış, youtube ile canlı yayınlar yaparak kadınlara direksiyon dersi veriyor. Yağmurlu havada nasıl sürülür, sola dönüşte ne yapılır gibi araç kullanımına dair dersleri var. Aslında çok akıllıca bir hareket. Çünkü digital mecraları gerçekten içinde yaşayanlar canlı yayınların sporda özellikle ne kadar popüler olduğunu iyi bilir. Tabii bunları bilerek mi bilmeyerek mi yapıyor tam anlayamadım ama iyi fikir.

*****

Enteresan sponsorluk

Enteresan bir sponsorluk duydum. Bundan size de bahsetmek istiyorum. Çünkü ralli gibi motor sporlarında sponsorluklar çok kıymetli. ‘Şarkıcıların sponsor olması’ Geçenlerde BBC’de yayınlanan haberde Ed Sheeran isimli şarkıcı, Ipswich Town adlı bir futbol kulübünün forma sponsoru oldu. Grammy ödüllü şarkıcı bu kulübü çocukluğundan beri hayranı olduğunu da söylemiş. Çok değişik ve süper bir sponsorluk gibi geldi bana.

Aslında tüm sporlarda buna ralli de dahil uygulanabilecek bir şey. Bizde de sanat camiasında ismi bilinen birçok kişi var. Dizilerde bir sürü isimler görüyoruz. Neden bir spor branşına sponsor olmuyorlar? Neden akıllarına gelmiyor? Ki aslında, bu konuyu biraz gündemde tutmak gerekiyor sanki.

*****

Formula konuları

Formula 1 in paylaştığı takvime göre, Kanada Rallisi’nin iptal edilmesinden sonra Türkiye’de yapılacak olan Formula 1 de support race yani destek yarışının olmayacağı söyleniyor. Normalde Kanada için destek yarışı zaten planlanmamıştı. Destek yarışlarında Porsche Supercup, Ferrari Challenge, Tarihi Masterlar ve diğer tek koltuklu veya tur otomobilleri gibi yarışları da oluyordu. Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 3’ncü yarışını Portekiz GP, Mercedes takımı Lewis Hamilton aldı. Türkiye 2020 de de birinciliği elde etmişti. Formula 1’de sezonun 4’ncü yarışı İspanya Grand Prix’si, 7-9 Mayıs’ta yapılacak. Lewis antrenmanlarda da iyi gidiyor. Türkiye’deki yarıştan bahsetmişken hazirandaki yarıştan bahsetmemek olmaz.

*****

Takvimde Türkiye olması ne güzel…

9 Mayıs – İspanya GP / Barcelona Pisti
23 Mayıs – Monako GP / Monako Pisti
6 Haziran – Azerbaycan GP/ Bakü Pisti
13 Haziran – Türkiye GP / İstanbulPark Pisti
27 Haziran – Fransa GP / Paul Ricard Pisti
4 Temmuz – Avusturya GP / Spielberg Pisti
18 Temmuz – Birleşik Krallık Britanya GP / Silverstone Pisti
1 Ağustos – Macaristan GP / Budapeşte Pisti
29 Ağustos – Belçika GP / Spa-Francorchamps Pisti
5 Eylül – Hollanda GP / Zandvoort Pisti
12 Eylül – İtalya GP / Monza Pisti
26 Eylül – Rusya GP / Sochi Pisti
3 Ekim – Singapur GP / Singapur Pisti
10 Ekim – Japonya GP / Suzuka Pisti
24 Ekim – Amerika Birleşik Devletleri GP / Austin Pisti
31 Ekim – Mexico City GP / Meksika Pisti
7 Kasım – Brezilya Sao Paulo GP / Sao Paulo Pisti
21 Kasım – Avustralya GP / Melbourne Pisti
5 Aralık – Suudi Arabistan GP / Cidde Pisti
12 Aralık – Abu Dhabi GP / Abu Dabi Pisti

Formula 3’ün ilk yarışı bu hafta sonu İspanya’da gerçekleştirilecek ve F1 in diğer destek serisi W series ise Fransa GP hafta sonunda başlayacak.

*****

Dünyadan markalar WRC’de

Hyundai Ott Tanak ve Thierlli Neoville ile önümüzdeki yılları kapsayan çok yıllık anlaşma yapıyor. En yetenekli ve en iyi sürücülerin ikisi olduğu yorumunda bulunuyor Hyundai. Yeni kontratlar imzalamaları şunu gösteriyor; WRC’deki hedeflerinin yüksek olduğunu! Koreli üretici Hyundai, 2014’te Almanya Rallisini kazanarak WRC’deki ilk galibiyetlerini elde etmişlerdi.

Takım Patronu Adrea Adamo şunları söyledi; “Her ikisi de marka ve ekip için olağanüstü elçiler olduklarını gösterdiler ve 2014’ten bu yana Hyundai Motorsport’a olan sadakati için Thierry’ye ve hem bize hem de çalışmalarımıza güvendiği için Ott’a teşekkür etmek istiyorum. Onlarla iş birliği yapmaya devam etmekten çok memnunuz.”              

*****

Ayrılık  haberi

Dokuzuncu kez Dünya Şampiyonu Sebastian Loeb ile yardımcı pilotu Daniel Elena 23 yıllık birlikteliklerini bitirdiklerini açıkladılar. İkili 2004’ten 2012’e her WRC şampiyonası kazanmıştı. “Artık araç içerisinde uyumumuz yok” dedi, Loeb. “Artık navigasyon çok karmaşık hala geldi. Bu yüzden bir profesyonelin kendini geliştirip, fark yaratması gerekiyor” diye ekledi. Yani buradan şu sonuç çıkıyor sürekli gelişmezseniz çok önemli elinizde zannettiğiniz fırsatları dahi kaçırabilirsiniz. Bu örnekte de gelişmediği için yardımcı pilot ile yıllar süren birliktelikler son bulabiliyor.

Takipte Kalın!

7 Mayıs 2021 : 19.12

Son 100 haber

Yoruma kapalı

Go To Top
%d blogcu bunu beğendi: