Bulgar bajasına Türk ilgisi az

Pandemi öncesi son yılların sezon antrenmanı olarak değerlendirilen Bulgar baja yarışına bu yıl Türk sporcuların ilgisi düşük seviyede seyrediyor. İki yıldır yine pandemi nedeniyle yapılamayan Kırcaali Offroad Festivali yerine bu yıl öne çıkarılan Velingrad Offroad Festivali’ne 15 Mart’a kadar henüz ve sadece 3 Türk ekibinin kaydı yapıldı. 16-18 Nisan’da yapılacak olan yarışa 15 Mart itibariyle 3’ü Türk toplam 49 ekibin ön kayıt listesi açıklandı. Bulgar offroad yarışının organizatörleri ile yıllara dayalı dostluğu nedeniyle ilk kaydı yaptıran Becce Motorsport’un patron sporcusu Mehmet Becce’nin ardından Bursa Teleferik takımı adına iki ekip kaydı gerçekleştirildi. Önceki yıllarda özellikle Kırcaali’ye çok sayıda Türk ekibinin kayıt yaptırıp yarıştığı göz önüne alındığında bu yıl yarışa kayıtların azalmasındaki nedenlere dikkat çekiliyor.

Pandemin varlığını hem ülkemizde hem de Bulgaristan’da varlığını sürdürüyor olması bunun başlıca sebebi. Diğer önemli bir nokta, geçtiğimiz yıllarda özellikle yarışlara katılacak sporculara hızlı vize veren Bulgaristan’ın bu yıl vize konusunda zorluk çıkarması. Bir Avrupa ülkesi olarak Şengen vizesi almanın zorluk katsayısı yükselse de Bulgaristan kendi sınırları içinde geçerli Bulgar vizesini daha rahat veriyordu. Diğer taraftan, yine pandemi nedeniyle ülkeye geri dönüşlerde 7-14 gün arası değişen karantina zorunluluğunun sürmesi yarışlara gitmek isteyecek ekiplerin en büyük handikapı. Yarıştan dönüşten sonra bu kadar süre işten uzak kalacak olmaları ta insanları düşündürüyor. Bulgar yarışının Türkiye’ye ile bağlantısını sağlayan Türk’ler, Bulgaristan’da maske kullanımının daha esnek olduğunu belirtseler de, Bulgar yarışlarında ter atmak niyetinde olan Türk sporcular sezon antrenmanı olarak görülen Bulgar bajasına bu yıl mesafeli durmayı tercih ediyorlar. | 16 Mart 2021 : 08.00

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Otomobil sporları konusunda ülkemizin en eski ve tek periyodik dergisi Ralli Dünyası’nın bugüne kadar yayınlanmış sayılarının kapaklarını görüntülemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Go To Top