Rallikros için güç birliği

FIA FIA dünya rallikros şampiyonasının tanıtımı için WRC promotörü ile umut verici bir işbirliğine giden yolun açıldığını duyurdu. FIA ve WRC organizatörü, 2021 FIA WRX için birlikte çalışacak ve ticari ile medya haklarının devredilmesi için Alman merkezli şirket için çok yıllık bir destek anlaşmasının imzalayacak. WRC Promoter ile olan işbirliğinin bir parçası olarak, şirket dünya şampiyonasına ve özellikle rallikrosun gelecekteki elektrifikasyonunun geliştirilmesine yatırım yapmayı taahhüt etti. 2021’den itibaren rallikros FIA’nın ilk elektrikli rallikros şampiyonası olan giriş seviyesi FIA RX2e şampiyonasını başlatacak. 2021 FIA World RX (RX1) sezonunun 22-23 Mayıs’ta Belçika’daki Spa-Francorchamps’ta başlaması planlanıyor. Yarış FIA RX2e tarafından desteklenecek ve  Avrupa RX1 ve Avrupa RX3 Şampiyonaları da 2021 takviminin bir parçasını oluşturacak. 2022’de yeni RX1e elektrikli WRC, 4WD 600+ hp/500 kW Touring Cars ile 0’dan hızlanma kapasitesine sahip olacak. Mevcut ICE süper otomobillerini aşabilen performans seviyeleri ile 100 km sürate 2 saniyeden daha kısa sürede çıkabilecek.

Geçen ay FIA, 2022-2025 yılları arasında FIA Avrupa rallikros şampiyonasının tanıtımı için bir teklifte bulundu. Bu ihaleye ilişkin başvurular şu anda değerlendiriliyor.  FIA Spor Genel Sekreteri Peter Bayer konuyla ilgili olarak, “FIA dünya rallikros şampiyonası için çığır açan bir elektrikli geleceği inşa ederken WRC promoter ile aynı hizada olmaktan memnuniyet duyuyoruz. FIA ve WRC promoter, rallikros yararı ve büyümesi için nasıl birlikte çalışılacağı konusunda ortak bir vizyona ulaştı. İlgili takımlarımız uzun formlu bir anlaşma üzerinde çalışıyor, 2021 şampiyonası için çalışmaya başlamayı ve sporun parlak, daha sürdürülebilir ve daha yeşil bir geleceğe taşınmasını dört gözle bekliyor. Birkaç yıldır FIA WRC organizatörü olarak şirketle yoğun bir şekilde çalıştık ve rallikros tanıtımına da aynı enerjiyi ve dinamizmi getireceklerini tahmin ediyoruz” dedi. WRC Organizatörü Genel Müdürü Jona Siebel ise şunları söyledi: “World rallikrosu yenilikçi ve öncü bir geleceğin eşiğinde bulunuyor. Tüm alanlarda güçlü bir büyüme potansiyeli görüyoruz. WRC Organizatörü, sürdürülebilir teknoloji ve e-mobiliteye odaklanan bir serinin ön saflarında olmaktan mutluluk duyuyor. Rallikros nefes kesici heyecanlar sağlıyor ve küresel izleyicilerimiz ve ortaklarımız için ilgi çekici ve ilerici bir platform oluşturmak için yeni temeller oluşturacağız.” | 11 Şubat 2021 : 21.30

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Otomobil sporları konusunda ülkemizin en eski ve tek periyodik dergisi Ralli Dünyası’nın bugüne kadar yayınlanmış sayılarının kapaklarını görüntülemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Go To Top