Sottozero STZ-B

Toyota sürücüsü Sébastien Ogier, dünya rallisinin en prestijli etkinliği tarihinin en başarılı sürücüsü olmak için, Pirelli’nin özel WRC lastik tedarikçisi olarak geri döndüğü Monte-Carlo Rallisi’nde rekor kırarak sekizinci galibiyetini aldı. “Koşullar bu yıl son derece zordu; bazı yerlerde lastiklerde çiviler varmış gibi hissettirmiyordu. Araba inanılmazdı ve sürmek büyük bir zevkti” diye konuşan Ogier takım arkadaşı Elfyn Evans’ın önünde bir Toyota ile kazanırken, Hyundai’nin Thierry Neuville’i üçüncü oldu. Pirelli, Monte Carlo’ya dört tip lastik getirdi: Yumuşak ve süper yumuşak bileşenli P Zero ve çivili ve çivisiz Sottozero. Ogier, P Zero soft dışında hepsini kullandı. Bununla birlikte, farkı yaratan lastik, rakiplerin aşırı düşük yol tutuş koşullarında, özellikle de buzla mücadele etmesine olanak tanıyan çivili Sottozero STZ-B idi. Bu lastik, tutuş sağlamak için buzu ve karı ısırtan 200 adet iki milimetrelik çivi içeriyor. Çivili Sottozero lastiği, Ogier tarafından Cumartesi günü SS9’da (La Bréole-Selonnet) çarpıcı bir zafer elde etmek için kullanıldı: diğer tüm rakiplerden tam 17 saniye daha hızlıydı ve bu, büyük bir avantaj elde etmesine ve sonunda ralliyi 32 saniye farkla kazanmasına yardımcı oldu.

Pirelli yarış lastikleri müdürü Terenzio Testoni, “Monte Carlo Rallisi’ndeki tüm lastiklerimizin performansından çok memnunuz. Muhtemelen tüm sezonun lastikleri için en kritik olay, çünkü belirleyici faktör lastik seçimi olabilir. Özellikle bu yıl gördüğümüz gibi aşırı koşullarda. Kar lastiğimiz, belirli bir yağmur ve çamur lastiği olmamasına rağmen ıslak ve çamurlu koşullarda olağanüstü iyi performans gösterirken, çivili lastik, bu yılki rallinin ayrı bir özelliği olan bol kar ve buzda gereken tutuşu sağlayabildi. Çivili Sottozero da Pazar günü kuru koşullarda kullanıldı ve çivileri kaybetmeden tutarlı performans sağladı. Bu tarihi başarısı için Sébastien Ogier’i tebrik ediyoruz” dedi. Kovid ile ilgili kısıtlamalar, ekiplerin son derece buzlu ve öngörülemeyen hava koşullarında sabahın çok erken saatlerinde bazı etaplarda karşılaştığı anlamına geliyordu. Dahası, seyirci yokluğu, çevrede yoldan kayan ve takılan herhangi bir yarışmacıya yardımcı olacak kimse olmadığı anlamına geliyordu. Rally2 otomobillerindeki fabrika destekli sürücüler için WRC 2 zaferi bir Skoda ile Pirelli test pilotu Andreas Mikkelsen tarafından, WRC 3’ü Citroen sürücüsü Yohan Rossel tarafından kazanıldı. | 24 Ocak 2021 : 18.40

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Otomobil sporları konusunda ülkemizin en eski ve tek periyodik dergisi Ralli Dünyası’nın bugüne kadar yayınlanmış sayılarının kapaklarını görüntülemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Go To Top