Lukyanuk geçilmiyor

Avrupa Ralli Şampiyonası’nın Portekiz’de koşulan ayağı Rally Fafe Montelongo’da son güne Rus rallici Alexey Lukyanuk’un liderliğinde gidiliyor. Rus roketi Lukyanuk, kuzey Portekiz’de zorlu koşullarda üstünlük sağlarken, Ares ikinci sırada tamamladı.  ERC2’de genç Jr. Érdi Jr, Abarth Ralli Kupası’nda ise Mabellini lider durumdalar. FIA Avrupa Ralli Şampiyonası lideri Alexey Lukyanuk ve Dmitry Eremeev, Cumartesi günkü açılış ayağının tamamlanmasında Rally Fafe Montelongo sıralamasında zirveye çıkarak değişken hava koşullarında ustalaştı. Kuru, nemli ve ıslak arasında değişen etap koşullarıyla, sürücü becerisi ve lastik tutuşu kuzey Portekiz’de zorlu bir günde fark yarattı, ancak lastik seçimi ekipler ve Fafe’deki servis parkında bulunan mekanikler için sürekli bir baş ağrısı oluşturdu.

İlk ayakta sürücüler sık ​​sık sadece lokal yağışlarda havanın kurumasını bekleyip ona göre uygun lastikleri seçtiler ama etapların yer yer yağmurdan etkilenmesi ile boğuştu. Pirelli lastikleri takılı Saintéloc Junior Takımı Citroën C3 R5 kullanan Lukyanuk, dramatik bir son etaptan 38.3 sn’lik bir avantajla çıktı ve günün dokuz etabının altısında en hızlı pilot oldu. Rus ralilici, “en yakın rakibimizle aramızda bir fark yarattık ve onu kontrol etmeye çalıştık” dedi.  “Kötü bir anımız olmadı ve bugün o kadar da kötü değildi. Hava koşulları çılgın bir tecrübe oldu ama olumlu bir duyguydu” diye ekledi. Craig Breen, sekizinci etabın sonuna yaklaşırken bir yağ tabakasına yakalandığı ana kadar podyum savaşındaydı. Günü tamamlamasına rağmen, Hyundai i20 R5’inde sol arka tekerleği yoktu ve abandone olmaktan kurtulamadı. 2020’de ERC’ye yeni giren Team MRF Tyires ile katıldığı rallide Hintli şirketin lastik geliştirme programında kaydedilen ilerlemenin altını çizdi.

Solberg ailesi tarafından işletilen ekibi, shakedown kazasının ardından ağır hasar görmüş Volkswagen Polo GTI R5’i tamir etmek için gece boyunca çalıştıktan sonra, Oliver Solberg (sağda) yalnızca sekizinci etapta ortaya çıkacak bir güç sorunu için üçüncü sırada kaldı. 19 yaşındaki ERC1 Gençler Şampiyonası liderine altı dakikadan fazla kayba mal oldu. Dokuzuncu etapta sekiz dakika daha geri düştü. SS9’un sonunda Solberg, “tıkanmış bir egzoz veya bundan sonra ne olursa olsun” dedi. “Yakıtımız bitti ve maalesef gerçekten bizim hafta sonumuz olmadı.” En yakın rakiplerinin aksine Solberg, ikinci sırada başladığı ancak dördüncü sırada tamamladığı gün ortasında ıslak hava lastiklerini tercih etmişti. Mekanik sorunu daha sonra servisteki kontrollerin ardından bir turbo arızasına kadar giden Solberg, “tam olarak umduğunuz şeyi elde etmek zor” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü; “Islak lastikle bir riske girdik, ilk ayakta tam olarak bunu hedefledik. Denedik ama yüzde 100 olmadı. Kuru bölümlerde kilometrede bir saniye kaybedersiniz ama öğreniyorum ve bunun için buradayım” dedi.

Lukyanuk’un arkasında Iván Ares (solda) geçici ikinci sıraya yükselerek günün sürprizi olarak ortaya çıktı. Geçmişte ERC rallisi Kanarya Adaları’nda güçlü bir tempo göstermesine rağmen, zor koşullarda bir Hyundai i20 R5’teki performansı örnek vericiydi. Grégoire Munster, BMA Autosport tarafından işletilen Hyundai’sinde ERC1 Junior’a liderlik ederken, Lüksemburglu pilot genel olarak iyi bir üçüncülükle ilk Avrupa şampiyonası deneyiminde ilk günü tamamlıyor. Rallye Team Spain’den Efrén Llarena, MOL Racing Team’den Norbert Herczig’i beşinci sıraya yalnızca 12.5 saniye farkla ardında bırakarak 4’ncülüğe girdi. ERC için puan almayacak olan Bonato’nun yerine 3’ncülüğe yerleşen Munster, “zordu ama gerçekten iyiydi” dedi ve ekledi; “bundan en iyisini yaptık, en iyi seçeneğe sahip olmaya çalıştık ama kimsenin mükemmel seçeneği yoktu. Olumlu bir gün oldu ama podyumu düşünmüyorum. Hala daha dokuz etap var ve işin sadece yarısını yaptık. Bu zorlu koşullarda her şey olabilir.”

ERC1 genç pilotu Emil Lindholm, Cuma günü shkedown’da srun yaşadıktan sonra SS3’te kaza yaptı ve Team MRF Tyres’ın Skoda Fabia Rally2 Evo’sunun tamir edilemeyecek durumda olması nedeniyle bıraktı. Pep Bassas, Pirelli lastikleri ile Peugeot 208 Rally4’te Cumartesi gününün ardından ERC3 ve ERC3 Junior’a liderlik etmek için yaşadığı güç sorunlarını aştı. Sergio Cuesta, yeni Ford Fiesta Rally4’ü ile SS1’de yoldan çıktı. Jr Érdi ERC2’de mükemmel, Mabellini (sağda) Abarth Ralli Kupası’na liderlik ediyor İki kez şampiyon olan Tibor Érdi Jr, dokuz etabın hepsinde sınıfında en hızlısı olarak ERC2’ye liderlik ediyor. Dmitry Feofanov, üçüncü Andrea Mabellini’nin önünde Abarth Ralli Kupası’nın en iyi yarışmacısı ile ikinci sırada. Rally Fafe Montelongo’dan önce şampiyona lideri olan Melegari, yepyeni Alpine A110 RGT ile SS6’da yol dışına çıktı. | Kaynak; erc media, 4 Eki,m 2020 : 10.49

ERC İLK 15 (9 ETAP SONRASI)
1 Alexey Lukyanuk (RUS)/Dmitry Eremeev (RUS) Citroën C3 R5 53m37.4s
2 Iván Ares (ESP)/David Vázquez (ESP) Hyundai i20 R5 +38.3s
(3 Yoann Bonato (FRA)/Benjamin Boulloud (FRA) Citroën C3 R5 +38.7s)*
3 Grégoire Munster (LUX)/Louis Louka (BEL) Hyundai i20 R5 +1m13.3s
4 Efrén Llarena (ESP)/Sara Fernández (ESP) Citroën C3 R5 +1m15.9s
5 Norbert Herczig (HUN)/Ramón Ferencz (HUN) VW Polo GTI R5 +1m28.4s
6 Miko Marczyk (POL)/Gospodarczyk (POL) Škoda Fabia Rally2 Evo +1m34.7s
7 Dominik Dinkel (DEU)/Wenzel (DEU) Škoda Fabia Rally2 Evo +1m48.7s
8 Erik Cais (CZE)/Jindřiška Žáková (CZE) Ford Fiesta R5 MkII +1m53.1s
9 Callum Devine (IRL)/James Fulton (IRL) Hyundai i20 R5 +2m09.2s
10 Surhayen Pernía (ESP)/Eduardo Gonzalez (ESP) Hyundai i20 R5 +2m17.3s
11 Guillaume de Mevius (BEL)/Martin Wydaeghe (BEL) Citroën C3 R5 +2m35.8s
12 Marijan Griebel (DEU)/Tobias Braun (DEU) Citroën C3 R5 +2m49.4s
13 Niki Mayr-Melnhof (AUT)/Welsersheimb (AUT) Fiesta R5 MklI +2m53.0s
14 Albert von Thurn und Taxis (DEU)/Ettel (AUT) Fabia Rally2 Evo +3m04.3s
15 Pep Bassas (ESP)/Axel Coronado (ESP) Peugeot 208 Rally4 +4m05.9s
*Klasman dışı, ERC’ye puan almıyor
FIA ERC2: Tibor Érdi Jr (HUN)/Szabolcs Kovács (HUN) Lancer Evolution X
FIA ERC3: Pep Bassas (ESP)/Axel Coronado (ESP) Peugeot 208 Rally4
FIA ERC1 Junior: Grégoire Munster (LUX)/Louis Louka (BEL) Hyundai i20 R5
FIA ERC3 Junior: Pep Bassas (ESP)/Axel Coronado (ESP) Peugeot 208 Rally4
Abarth Rally Cup: Andrea Mabellini (ITA)/Nicola Arena (ITA) Abarth 124 rally

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Go To Top