Pirelli Kajetan ile zirvede

Pirelli’nin çok sayıda Avrupa Ralli Şampiyonluğu unvanı taşıyan sürücüsü Kajetan Kajetanowicz, WRC’nin (Dünya Ralli Şampiyonası) Türkiye ayağında Ralli 2 klasmanında Pirelli’nin hakimiyetini devam ettirdi. Kajetanowicz’nin Skoda’sı, yarışı eski Pirelli sürücüsü ve 2003 Dünya Ralli Şampiyonu Petter Solberg’in yeğeni Pontus Tidemand’ın benzer özellikli otomobilinin önünde bitirdi. Pirelli lastikleriyle yarışan iki Skoda Fabia R5, İtalyan markasına klasman 1 ve 2’nciliğini getirdi. Marco Bulacia ve Yağız Avcı’nın Citroen C3 R5’leri ile sırasıyla dördüncülüğü ve beşinciliği alması sayesinde klasmanın ilk beş otomobilinden dördünü Pirelli lastikleri ile donatılan araçlar oluşturdu. Ralli 2, Pirelli’nin 2021’den itibaren üç yıllık bir anlaşma kapsamında tek lastik tedarikçisi olacağı Dünya Ralli Otomobilleri ana kategorisinin bir altında yer alıyor.

Bu sezon ralli yarışlarından ve WRC yıldızı Andreas Mikkelsen ile gerçekleştirilen özel test programından alınan dersler, Pirelli’nin önümüzdeki yıldan itibaren Dünya Ralli Otomobilleri için sağlayacağı gelecek nesil lastiklere aktarılacak. Marmaris yollarında tamamı toprak bir parkurda koşulan Türkiye Rallisi, sert ve sıcak koşullardan ötürü son derece çetin geçerken keskin taşların sebep olduğu lastik patlamaları nedeniyle baştan sona dramatik anlara sahne oldu. Pirelli sürücüleri yine de bu zorlu yarıştan alınlarının akıyla çıkıp klasmanlarının zirvesinde bitirmeyi başardılar. Pirelli, Türkiye’deki Ralli 2’de R5 otomobillerle hakimiyetini ortaya koymanın yanı sıra WRC2 ve WRC3 (fabrika ve özel otomobiller için) yarışlarını da kazandı.

Pirelli Ralli Aktiviteleri Müdürü Terenzio Testoni, Türkiye rallisi hakkında şu yorumda bulundu: “En ünlü dünya şampiyonlarını bile cezalandıran bu kadar zorlu ve gerilimli bir rallide güvenilirlik en önemli faktör oldu. En hızlı otomobile sahip olmak kesinlikle yeterli değildi; sürekli bir risk olan patlamalara dirençli ve çok güçlü lastiklere de ihtiyacınız vardı. Türkiye Rallisi’nin zorlu koşullarına uygun sert hamurlu Scorpion K4A toprak lastiklerimiz bu başarıda kilit bir rol oynadı. Hız ile dayanıklılık arasında mükemmel dengenin yakalanması sayesinde biz de Ralli 2’de ilk beş sıranın dördünü alabildik.”

22 Eylül 2020 : 11.16

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Go To Top