Klasikler Rock Oil’de hem yarıştı hem tatil yaptı

Kıbrıs Türk Kklasik Ootomobil Derneği’nin bu yıl ilk klasik otomobil rallisi, geçtiğimiz hafta sonu merhum üye Yusuf Tosun anısına gerçekleştirildi. 3. Rock Oil Klasik Otomobil Rallisi’ne katılan ekipler hem yarıştı hem de tatil yaptı. Klasikler, en iyi derece için yarışırken iki günde 17 köy geçtiler. İki ayaktan oluşan ve ilk günün ayağı olan Lefkoşa’da bulunan Cafe’s Restoran önünden start alan klasikler, İskele’deki Long Beach Resort Hotel’de birinci günü öğle saatlerinde varış yaparak tamamladı. Ekipler, yarışta en iyi dereceleri yapmak için mücadele etti. Yarış geçen yıl olduğu gibi yine derneğin merhum üyesi Yusuf Tosun anısına yapıldı. 3. Rock Oil Klasik Otomobil Rallisine 9’u yeni üye olmak üzere, 39 klasik araç katıldı. Keyifli ve eğlenceli geçen yarışın ilk günü, 75 kilometre uzunluğunda ve 3 özel etaptan oluştu. İki saat süren ilk günün mücadelesinin ardından klasik severler, konaklama yapılan Long Beach Resort’a vardı. Günün yorgunluğu otelde ve İskele’nin güzel sahili ile denizinde atan klasik severler, gece de müzikli eğlenceye katılarak kısa da olsa tatil yapma fırsatı buldu.

Yarışın ikinci günü, otel önünden start alan ve final etapları için yola çıkan klasik severler, 45 kilometrelik ve 3 özel etaplık parkurda en iyi dereceleri yapmak için çaba gösterdi. Etaplarını tamamlayan ekipler saat 12.30’da otele vararak, yarış tamamlandı. Toplamda 120 kilometre ve 6 özel etaptan oluşan ralli, 4 saat sürdü. 17 köy güzergahını kapsayan ralli parkurunun tamamlanmasının ardından deniz kenarında organize edilen ödül töreniyle, kupalar sahiplerini buldu. Yarışı, 2018 ve 2019 yılının da şampiyonu Ali-Pembe Kelebek ekibi 1979 model Mercedes Benz 350 SL araçlarıyla kazanarak  Genel Klasman birincisi oldu. İkincilik 1977 Model MGB Roadster klasik otomobilleriyle Nurettin Doğan-Nagihan Ok’un, üçüncülük ise yarışın en eski klasiği olan 1954 model Ford Zehyr MK1 klasikleriyle Fehim-Bahar Selçuklu çiftinin oldu. Fehim-Bahar Selçuklu ekibi, SHT 2’deki ideal süreye 0,193 sn. yaklaşarak, yarışın “Best Time” ödülünü de kazandı. E kategorisinde Bülent-Su Evsal; F kategorisinde Emre Erosal-Sibar Aybar; G kategorisinde Ali-Sultan Köroğlu; H kategorisinde Uğur-Behice Selçuklu, Çiftler kategorisinde Tolga-Bedia Tekin; Turing Kategorisinde İsmet-Ayşe Tufan; Kadınlar Kategorisinde Jale Kuset-İpek Coşkuner 1’nci oldular.

KTKOD Başkanı Burçin Aliusta, her etkinlikte çıtayı daha yukarıya çıkardıklarını belirterek klasik severler ailesini de büyütmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Motor sporlarına gün geçtikçe ilginin arttığını, yaptıkları doğru ve başarılı faaliyetlerle klasik araç tutkusunu yaymayı başardıklarını vurgulayan Aliusta, Rock Oil Rallisi’ne 9 yeni ekibin katılmasının da kendilerini gururlandırdığını belirtti. Pandemi sonrası faaliyet yapmanın zor bir süreç olduğunu anımsatan Aliusta, buna rağmen yılın ilk faaliyeti olan slalom yarışında olduğu gibi rallide de muazzam bir katılım sağladıklarını ifade etti. Aliusta, Koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan tablodan faydalanarak bunu artıya çevirdiklerini, faaliyetleriyle turizme de destek olduklarını kaydetti. Aliusta, sponsorlarına ve klasik severlere derneğe duydukları güven ile yarışlara verdikleri destek için teşekkür ederek, bu yıl yapılması planlanan 6 faaliyetin 2’sini en iyi şekilde tamamladıklarını belirtti. | Kaynak; KTKOD, 24 Temmuz 2020 : 16.26

Son 50 haber

Yorum yaz

Go To Top
%d blogcu bunu beğendi: