2005 | İstanbul efendisi Celal

Castrol İstanbul Ralli Şampiyonası’nın 17 Aralık Cumartesi günü yapılan üçüncü ve son yarışında da rakiplerini geride bırakarak finişe 1’nci sırada gelmeyi başaran Celal Özben, 2005 Castrol İstanbul Ralli Şampiyonluğunu kazanan isim oldu. Mitsubishi Lancer Evo 7 ile yarışa katılan Celal Özben, rallideki 6 özel etabın 2’sinde en iyi zamanları yaptı ve en yakın rakibinin 12,2 saniye önünde 1’nci olmayı başardı. İlk yarışta 2’nci olan, ikinci ve üçüncü rallileri ise kazanan Celal Özben, şampiyonayı 42 puanla lider tamamladı. İlk yarışı kazanmasına karşın ikinci yarışta beşinci olan Güven Bostancı, üçüncü ve son yarışta da Celal Özben’in ardından 2’nci sırada finiş gördü. Güven Bostancı, üç yarış sonunda İstanbul 2’ncisi olurken, kopilotu Vedat Bostancı İstanbul Kopilot Şampiyonu unvanına ulaştı ve 3’ncülüğü Subaru ile yarışan Uğur Soylu elde etti.

İlk iki yarışta bayanlar kupasını kazanan Burcu Çetinkaya, bir kez daha rakiplerine fırsat vermedi ve üçüncü kez en iyi bayan olarak finişe geldi. Fiat Palio ile yarışan Burcu Çetinkaya, her üç rallideki 1’nciliği ile 2005 İstanbul Bayanlar Şampiyonluğunu kazandı. Kilyos’ta üçüncü rallide start alan dört bayandan üçü finişe gelirken, 3’ncü etabın son metrelerinde ağaca vurarak Palio’sunu sağ önden hasara uğratan Duygu Deniz, bayanların tek abandonesi oldu. 45 Ekibin katıldığı Castrol 3. İstanbul Rallisi 17 Aralık Cumartesi günü saat 10’da Kilyos’ta verilen startla başladı. Üç farklı etabın ikişer kez geçilmesi ile yine Kilyos’ta sona eren rallinin toprak karakterli parkuru, bir gün önceki yoğun yağışlardan sonra bir hayli ağırlaştı. Ancak yarış günü havanın açık ve yağışsız olması rallinin aksamadan yapılmasına imkan tanıdı. Etapların kaygan bölümleri yol üstünde kalmaya çalışan ekipleri zorlamasına karşın, rallinin Kilyos’taki finiş noktasına 30 ekip ulaşabildi.

Şampiyona sponsoru Castrol, aynı etabın iki farklı noktasında oluşturulan seyirci alanlarında bir kez daha İstanbullu yarış severleri ağırladı. Soğuk ama açık havada bir yandan rallicilerin çetin rekabetini izlerken diğer yandan Castrol’ün ikramıyla mangal keyfi yapan yarış severler, unutulmayacak bir gün yaşadılar. Üç yarıştan oluşan 2005 Castrol İstanbul Ralli Şampiyonası’nın Genç Sürücüler Birinciliğini Sencer Erim kazandı. 7 Genç sürücünün yarıştığı kategoride 16 puana ulaşan Sencer Erim, diğer iki rakibinin sadece 1 puan önünde kupaya uzandı. Son yarışa katılmayan Adil Küçüksarı ve yine son yarışta finişe ulaşamayan Emre Yurdakul ise aynı puanla 2’nciliği paylaştılar. 2005 Castrol İstanbul Ralli Şampiyonası’nda Grup N’de Celal Özben (Mitsubishi Lancer), Grup A’da Adil Küçüksarı (Fiat Palio), Grup H’ta ise Yalçın Arsan (Ford Escort) kupayı kazanan isimler oldular. Castrol İstanbul Ralli Şampiyonası’nın ödül töreni, 2006 Ocak ayında yapıldı. | Kaynak; İSOK dergisi, Sayı 1; 17 Aralık 2005
18 Mayıs 2020 : 10.00

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Go To Top