2011 | Sazova’da umut yeşerdi

Eskişehir’de sezonun ilk rallikrosu için öncesinde yapılan mahalli yarış, aynı zamanda ‘antrenman‘ oldu. Saz Ovası’ndaki yerleşik ralli kros pistinde 26 aracın teknik kontrolden geçmesi, Antalya’da 5 katılımlı mahalliden sonra yüreklere su serpti. Teknik ve idari kontrollerde yaşanan gecikme nedeniyle, 10.30’daki antrenmanlar yaklaşık 45 dakika gecikme ile başlatılabildi. Federasyonun, ralli kros yönetmeliğindeki değişikliğinden sonra, bu sezon ralli kroslarda sıralama turları uygulaması kaldırıldığı için, antrenman start listesi aynı zamanda yarışmada start listesi olarak uygulandı.

Eskişehir’de açık ama rüzgarlı bir hafta sonunda, antrenmanlar ile birlikte Saz Ovası’ndan tozlar yükselmeye başladı. Antrenmanlar ikişer araçlar halinde gerçekleştirildi. Yarış öncesi parkurda greyder çalışması planlanırken, aralarda sulama yapılması beklendi. Geçen yıl ilk kez mahalli oto krosta kullanılan parkurda, daha önce yarışanlara avantaj sağlamaması gerekçesi ile, yarış yönü tersine (saat yönünde) çevrildi. Geçen sene hep sola dönen pilotlar, bu kez bir viraj dışında hep sağa çevirmek zorunda kaldılar.

Mahalli yarışta en yüksek katılım Kat 1’de; 9 araç arasında Saxo’lar ve 106’ın podyum şansları Palio’lara karşı daha yüksek görünüyordu. Ancak Yıldıray Demiroğlu, bu kanıyı 1,4 saniye farkla kırarak K1’de mahalli zaferine ulaştı. 8 Aracın yer aldığı K2’de ise historic Mk2’ler pazar günkü ulusal yarışa antrenman amacıyla parkura çıktılar. Geçen yılın Türkiye Ralli Historic Şampiyonu Kemal Gamgam, kategorisinde diğer araçlar mahalli yarışı tamamladıktan sonra antrenman amacıyla parkurda tur attı. Engin Kap’ın Mk2’si motor arızası yaşadı, onarımı geciktiği için kapalı parka vaktinde giremedi ve diskalifiye oldu. Ancak Kap, daha sonra Parkur’un diğer Mk2’si ile ‘ısınmak’ için parkura çıktı.

K2’de Fiesta’sı ile Serhan Türkkan, Ragnotti’leri peşine dizerek kendi grubunda günün en iyi zamanını yaptı. İki Eskişehirlinin rekabetinden ‘gençlik’ galip çıktı ve yarışın destekleyicilerinden eski rallici Ender Banaz’ın oğlu Buğra, rallikrosun ana sponsoru KYK’nin patronu Onur Sürmeli’nin önünde 1’ncilik kupasını kaldırdı. Sürmeli, ilk kez çıktığı yarış parkurundan 2’ncilik kupası ile ayrıldı. Aynı kategoride ulusalda yarışacak olan Parkur Racing’in patronu Kerem Üstünkaya da Mk2’sini ilk kez göz önüne çıkardı ve sabahki antrenmanlara katılmasına karşın öğleden sonra mahalli yarışta yer almadı. İki Fiesta’ya karşı Evo 9’u ile Halim Ateş K4’te, bir Fiesta ve bir Subaru’ya karşı ise Kütayhalı Erkan Güral, günün diğer 1’ncilik kupalarını kazandılar. Eskişehir’de ulusal yarış ise ertesi gün (Pazar) koşuldu. | Aydın Hoşgör, Sazovası | ilk yayın; Ralli Ajansı ‘şifreli’, 9 Nisan 2011 : 18.00 | 27 Nisan 2020 : 15.55

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Arşiv

Go To Top