Nostalji 2007 | WTCC’de Priaulx üçledi!

İngiltere Castrol BMW takım pilotu Andy Priaulx, 22 yarışlık şampiyonanın klasik Macau pistindeki final yarışında starttan finişe kadar liderliği elinde tutarak, Dünya Binek Otomobilleri Şampiyonası’nı (WTCC) üst üste 3’üncü kere kazanma başarısını gösterdi. Şampiyonanın 2007 sezonu için bir araya gelenler içinde en çok formda olan pilot, yine Priaulx’du. Britanyalı sürücü, Macau’da da starttan finişe kadar yarışa damgasını buldu. Yarışın başında çok yakın mesafede yarışı önde götüren Priaulx, yarışın sonunda Nicola Larini’nin kullandığı Chevrolet’in bir saniye önünde rahat bir şekilde damalı bayrağı ilk gören pilot oldu. Önemli rakiplerinden biri olan James Thompson’un kullandığı Alfa Romeo ise üçüncü sırada finiş gördü. Yarışa SEAT takımından Yvan Muller ile aynı puanda başlayan Priaulx, geçen sene yine aynı yerde elde ettiği başarıyı bu sene de elde ederken oldukça zorlandı.

Final yarışının sona ermesinden sonra, dar ve virajlı pistte ön sırada sergilediği vakur görüntü ile Fransız sürücü şampiyon gibi görünüyordu, oysa Priaulx ancak 12’nci sıraya yerleşmeyi başarabilmişti. SEAT sürücüsü, yarışa birinci sırada başlamasından sonra pistte podyum için yarıştığını göstermeye başladı. Ne var ki, inanılmaz bir şekilde son turda yakıt pompasında sorun yaşayarak Chevrolet sürücüsü Alain Menu’ye liderliği kaptırdı.

Bu durum Priaulx’u 9’unculuğa yükseltti. Almanya Castrol BMW takım sürücüsü ve eski şampiyon Augusto Farfus’un, Seat sürücüsü Gabriele Tarquini ile çarpışması sonucu yarış dışı kalması ise Priaulx’a şampiyonluk yolunda puan kazandırarak 8’inciliğe yükselmesini ve ikinci yarışta ters yöndeki sıralamada yarışa ikinci sırada başlayabilmesini sağladı. İtalya-İspanya Castrol BMW takımının sürücüleri Alex Zanardi ve Felix Porteiro yarışı sırasıyla 10 ve 12’nci sırada bitirirlerken, Farfus’un takım arkadaşı Jorg Muller 13’ncü sırada yer aldı. Macau’da şans da Priaulx’tan yanaydı; Muller ve Farfus, ikinci yarışta yer alamadıklarından WTCC tac’ı için meydan okuyanlardan sadece James Thompson vardı. Tabii bunun yanında Priaulx ikinci yarışta mükemmel bir başarı ortaya koydu. İlk etaplarda kendisini Thompson’nun Alfa Romeo’su biraz zorlamış olsa da, Priaulx 11 puan alarak üçüncü kez dünya şampiyonluğunu kazandığı pistte hiç bir hata yapmadı.

Sezonun üçüncü galibiyetinden sonra Priaulx, “James Thompson’ın hala şansı vardı. Biliyorum ki kazanmayı gerçekten istiyordu ve beni geçebilecek bir yol arıyordu” dedi ve ekledi; “Sonunda O’nu geride bırakmayı başardım. Şampiyonluğu tekrar kazanmak inanılmaz bir duygu, özellikle de böyle zor bir sezondan sonra!”. Porteiro, 7’nci sırada finiş görerek 2 puan aldı ve İtalya-İspanya Castrol BMW takımına 2 puan daha kazandırmış oldu. Takım arkadaşı Zanardi ise vites kutusunda yaşadığı problemden dolayı yarış dışı kaldı. Farfus, günün yarışta geçirdiği kazada aldığı darbeden dolayı tekrar start alamazken, Almanya Castrol BMW takımından start çizgisinde yer alan sadece, ayın 20’sinde evine dönecek olan Jorg Müller oldu. | İlk yayın; 21.11.2007 : 13.150 | 21 Nisan 2020 : 17.04

WTCC Puan Durumu
1 (1)      Andy PRIAULX (GBR) 92
2 (12)    Yvan MULLER (FRA) 81
3 (15)    James THOMPSON (GBR) 79
4 (3)      Augusto FARFUS (BRA) 71
5 (7)      Nicola LARINI (ITA) 71
6 (8)      Alain MENU (SUI) 69
7 (2)      Jörg MÜLLER (GER) 66
8 (11)    Gabriele TARQUINI (ITA) 62
9 (6)      Robert HUFF (GBR) 57
10 (9)    Jordi GENÉ (ESP) 55

Son 70 haber

Yoruma kapalı

Arşiv

Go To Top